Ütü Nasıl Yapılır?

Bayanlara “En zorlandığınız ev işi hangisi?” diye sorulsa, büyük kısmının cevabı ütü yapmak olurdu. Özellikle klasik giyime sahip eşleri olan bayanlar, hemen hemen her gün ütülemek sorunda kaldıkları kumaş pantolon ve gömlekler yüzünden zor anlar yaşadıklarından şikayetçi olurlar. Oysa her işte olduğu gibi ütü yapmak konusunda da bir kaç pratik bilgiye dikkat edildiğinde daha iyi sonuçlar elde etmek mümkün. Kolay ütü nasıl yapılır? sorusunun cevabını verdiğimiz bu yazımız ile sizlere ütü yapmak için ipuçları vereceğiz.
Ütü nasıl yapılır gömlek ütüleme öncesinde pek çok bayanın aklına takılan bir sorudur. Kolay ve tam istenilen şekilde bir ütüleme işlemi için ilk dikkat edilmesi gereken, ütünün ısısıdır. Kıyafetin kumaş özelliğine göre ayarlanması gereken ısı genelde iç etiketlerinde yıkama talimatlarının yan kısmında belirtilir. Eğer etikette belirtilen bir ısı yoksa eliniz ile kıyafet kumaşını yoklayıp ütü üzerinde belirtilen ibarelerden yararlanabilirsiniz. Uygun ısı belirlendikten sonra aşağıda maddeler halinde verdiğimiz ipuçlarından yararlanarak kusursuz bir ütü deneyimi yaşayabilirsiniz.

Ütüye başlamadan önce ütü masasının boyunu rahat ütüleme yapacağınız şekilde ayarlayın. Ütü yaparken yaşanan bel, boyun ve sırt ağrılarını en aza indirmek için etkili olacaktır.

Kıyafetleri kumaş özelliklerine göre gruplara ayırın. Böylelikle sürekli ısı ayarlaması yapmak zorunda kalmazsınız.
Kırışıklıkları açmak için yüksek buhar gücüne sahip bir ütü kullanmanız gerekli. Çok kırışık kıyafetlerin önce yoğun kırışıklığını açıp daha sonra tam ütülemesini yapmalısınız.

 • Özellikle kumaş pantolon ve eteklerde sıkça karşılaşılan parlama sorunu için mutlaka ütü bezi kullanın. Eğer ütü beziniz yoksa tülbent gibi ince temiz bir bez de kullanabilirsiniz.
 • Kol, yaka, manşet gibi kısımları ütülerken önce tersten iç kısmını sonra dış kısmını ütüleyin.
 • Ütü yaparken belirli bir düzeniniz olsun. Örneğin gömleklerde önce kol, sonra yaka ve manşetleri ütülemek gibi.
 • Ütü yaparken açık pencere yakınında güzel ışık alan bir yerde yapmanız, kırışıkları daha kolay görüp açmanızı sağlayacaktır.
 • Ütü yaparken mutlaka kumaş özelliklerine dikkat edin. Bazı kumaşların ütülenmesi kumaş tersinden yapılmalıdır. Aksi halde giyim ürününüz zarar görebilir hatta kullanılmaz hale gelebilir.
 • Üzerinde fazla boncuk ya da işleme bulunan giyim ürünlerinizi ütülerken de mutlaka tersinden ütülemeye ve fazla bastırmamaya dikkat edin.
 • Fazla kırışıklık olan bölgelerde ütünüzün su sıkma ve buhar gücünden mutlaka yararlanın. Ancak bu kısımda da yine kumaş özelliklerini göz önünde bulundurun. Bazı kumaşlar su lekesi bırakan özelliklere sahip olabiliyor.
 • Ütüleme sırasında kumaşa çok fazla baskı yapmadan ve yukarı aşağı hareketler yapın. Giysi detaylarına ve dikişlerine dikkat edip kıyafetlerinize zarar vermeden ütüleme yapın.
 • Ütü yapmayı daha eğlenceli hale getirmek için ilk olarak sevdiğiniz kıyafetlerinizi ütülemeye başlayabilirsiniz.
 • Böylece stresinizi biraz olsun azaltıp daha istekli bir şekilde ütü işlemine başlamış olursunuz.
 • Yukarıda belirttiğimiz ipuçlarına dikkat ederek daha kolay şekilde ütü yapabilirsiniz. Kolay ütü yapmanın püf noktaları hakkında verdiğimiz bilgilerin ardından kısaca gömleğe nasıl ütü yapılır konusuna da değinmek istiyoruz.
 • Ütü Nasıl Yapılır? 1

  Ütü yaparken en çok zorlanılan kıyafetlerden olan gömleklerin ütülenmesini kolaylaştırmak için ilk olarak kol ve manşet kısımını ütüleyin. Manşeti önce tersten sonra düzünden ütüleyin. Kolları ütülerken kol çizgisinin alta gelmesine dikkat edin. Kol ve manşet ütülemesinden sonra gömleğin tek tarafını ütü masasının öndeki oval ucuna geçirin ve bu şekilde ütüleyin. Aynı işlemi diğer taraf için de yapın. Gömleğin arka ve ön kısmını çok fazla bastırmadan ütüleyin. En son yaka kısmını dıştan ütüleyin ve ikiye katlayıp son kez bastırarak şekil almasını sağlayın.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/utu-nasil-yapilir/