Üzüm Pekmez Nasıl Yapılır

Pekmez nasıl yapılır? Yazın belirli dönemlerinde ağaçlardan toplanan meyveler, reçel veya pekmez dönüştürülebilir. Aslında çok zahmetli olan pekmez işine kalkışmak cesaret isteyebilir. Bu bakımdandır ki; pekmez yapmak herkesin harcı değildir. İnsanlar kimi işlerin göründüğünden çok daha kolay olduğunu zannedebilirler ama maalesef durum hiç bu şekilde ilerlemez ve önemli olan aşama en son aşama olarak kabul edilir, yapıldı mı? Pekmez Anadolu’ya özgü bir şuruptur ve aynı zamanda inanılmaz yoğun bir tadı vardır. Bahsettiğimiz üzere belirli ürünlerin kaynatılması sonucunda oluşan bir şuruptur. Ama her meyveden de olmaz tabi ki. Mesela üzümden inanılmaz güzel bir tat çıkartılarak yapılır, pekmez. Bu yüzden de sizlere bugün üzüm pekmezini tanıtacağız.

Çok eski zamanlardan beri yapılan ve herkesin severek yediği bu lezzetten bahsedeceğiz sizlere. En önemli faktör kesinlikle üzümün kan yapması oluyor bu noktada. Kültürümüzde ismini sağlam bir şekilde duyuran pekmez gerçekten de herkes tarafından oldukça fazla tüketiliyor. Türk sofralarında her 3 evden 2’sinde muhakkak görebilirsiniz. Çeşitli meyvelerden yapılan pekmez, ülkemizde en çok üzümden yapılmaktadır. Aynı zamanda hem tatlı hem de ekşimsi bir tat şeklinde yapılabilir. O halde üzüm pekmezi nasıl yapılır?

Öncelik olarak ekşi üzüm pekmezinden bahsedeceğiz.

 • Ekşi üzüm pekmezi, elbette üzümlerin yıkanma aşamasından sonra temiz çizmeli bir kişi tarafından şırası çıkana kadar iyice ezilir.
 • Bu işlem tamamlandıktan sonra, elde edilen şıra kaynatma tenceresine alınarak bir güzel kaynatılır.
 • Size tam da bu noktada şu püf noktadan bahsetmek istiyorum: kaynama yapacağınız tencereler ne kadar geniş ve büyük olursa o kadar iyi olacaktır.
 • En önemli kısım karıştırma kısmıdır aslına bakarsanız, sebebi ise oldukça sıcak bir kazanın başında hiç durmadan devam etmesi. Ama eğer karıştırılmazsa pekmezin dibi tutacaktır ve büyük bir kısmı ziyan olacaktır.
 • Kaynama esnasından sadece bu tür eylemlerde yoktur. Tencerenin başında bekleyen kişi, kaynama sırasında oluşan köpükleri tencerenin üzerinden kaşıkla almalıdır.
 • Pekmezin olup olmadığı ise, tencereden alacağınız bir miktar pekmezin bir kâseye damlayıp damlamaması sonucunda anlaşılacaktır ki eğer damlıyorsa olmuştur. Bu bildiğiniz üzere ekşi üzüm pekmezi, olduktan sonra kavanozlara alınarak serin bir yerde muhafaza edilmelidir.
 • Tatlı üzüm pekmezi ise; tatlı üzüm pekmezinin yapılışında pek de bir fark yoktur. Sadece tatlı olması için belirli asit giderici maddeler katılmalıdır. Onlarda; odun külü, karbonat veya kireçtir. İstediğiniz an katabilirsiniz.

  Pekmezin Faydalari

  Evimizde doğal yöntemler sayesinde yaptığımız bu mükemmel lezzetin elbette birçok faydasından bahsetmek mümkün olacaktır. Pekmezin faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Pekmez, karaciğer rahatsızlıklarına ve sıkıntılarına iyi gelecek olan bir şuruptur.
 • Kanseri önlemede en önemli etken olarak bilinmektedir.
 • Bir kaşık pekmez bile inanılmaz antioksidan içermektedir.
 • Pekmez tüketildiği andan itibaren inanılmaz bir enerji varlığına sebep olacaktır.
 • Pekmez, kalp kemik ve kolon sağlığını koruma da oldukça etkili bir şuruptur.
 • Pekmez; demir, kalsiyum ve potasyum deposudur.
 • En önemli özelliklerinden bir tanesi ise; cildi güzel bir şekilde korumasıdır.
 • Diyet konusunda oldukça takıntılı olan kişiler, üzüm pekmezinden biraz uzak duracaklardır. Bu nefis lezzetli pekmez aslında küçük bir kalori deposu olarak da gözükebilmektedir. Bu bakımdan dolayı kişiler pekmez yemek istemeyebilirler. Ama bizler yine de pekmezin kalori olarak hesabına bakmakta fayda vardır. Yaklaşık olarak bir çorba kaşığı pekmezin kalorisi; 29 kalori’dir. Bu bakımdan da yemek ile yememek arasında kalabilirsiniz ama faydalarını da görmezden gelmemek gerekiyor.

  Pekmez Kac Kaloridir

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/uzum-pekmez-nasil-yapilir/