Üzüm Sirkesi Yapılışı, Kolay Üzüm Sirkesi Yapılışı, Evde Üzüm Sirkesi Yapın

Üzüm sirkesi yapımı püf noktaları, ev yapımı sirke katkı maddesi içermediği için tadı da kokusu da son derece güzel ve iştah açıcı oluyor. Siz de evinizde hem sağlıklı hem de lezzetli bir üzüm sirkesi yapmak isterseniz basit malzemelerle işin üstesinden gelebilirsiniz.

Üzüm Sirkesi Yapılışı, Kolay Üzüm Sirkesi Yapılışı, Evde Üzüm Sirkesi Yapın 1

Leziz bir sirke hazırlayabilirseniz, isteseniz de bir daha hazır sirke tüketemezsiniz. Sirkenizi plastik kaplarda bekletin ki kabında sızıntı yapmasın. Sirkenin asidi cam kavanozları çatlatabiliyor, o yüzden plastik kaplar en iyi seçimdir. Sirkeniz olduktan sonra cam kavanoza alabilirsiniz; zira mayalanma aşamasını tamamlamış olacaktır.

Üzüm sirkesi yapımı için her cinste ve renkte üzüm kullanabilirsiniz. Sirke yapımı için pazardan taze üzüm almanıza da gerek yok. Önceden alınmış ve artmış üzümleri sap ve çöpleriyle birlikte kullanabilirsiniz.  Hatta bunları itinayla biriktirebilirsiniz.

Ama evde beklemiş böyle bir üzüm yoksa, pazardan yeni üzüm almaktan başka çareniz yok. Fakat böyle bir durumda bile sirkeyi kurarken üzümleri saplarından ve çöplerinden ayırmayın.

Üzüm sirkesi yapılışı ilk denemelerde zor olabilir. Sirkenin üzerinde oluşan sirke anasının küf mü yoksa sirke anasımı olduğunu anlamak güç olabilir. Sirke üzerindeki tabaka yeşilimsi gri ve tüylüyse üzümler sirkeleşmeden bozulmuş demektir. Sirke anası daha çok süt kesiğini ve kaymaksı bir yapıya sahiptir.

Üzüm Sirkesi Yapılışı, Kolay Üzüm Sirkesi Yapılışı, Evde Üzüm Sirkesi Yapın 2

Evde üzüm sirkesi nasıl yapılır sorusunun yanıtına gelebiliriz artık.

Evde üzüm sirkesi yapımı için malzemeler:

  • 1 kilogram üzüm
  • 3 litre su
  • 1 dilim ekmek
  • 1 avuç nohut
  • Kaya tuzu

Üzüm Sirkesi Yapılışı, Kolay Üzüm Sirkesi Yapılışı, Evde Üzüm Sirkesi Yapın 3

Üzüm sirkesi yapılışı

Üzümleri bol suyla yıkayıp, saplarıyla ezip püre haline getirin. Geniş bir kavanoza doldurun ve ağzını tülbentle kapayın. 1 hafta bu şekilde loş bir yerde bekletin. Renginin günbegün değişip sirke rengini almaya başladığını göreceksiniz.

Üzüm sirkesi nasıl yapılır Feridun Kunak tarifleri de size yol gösterebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/uzum-sirkesi-yapilisi-kolay-uzum-sirkesi-yapilisi-evde-uzum-sirkesi-yapin/