Üzüm Sirkesinin Faydalarını Biliyor Musunuz?

Üzüm sirkesinin faydaları, üzüm sirkesi pek çok yemeğe, salataya, sosa tat, aroma ve çeşni veren bir sıvıdır ve sadece yemeklere lezzet vermekle kalmaz; cilt, saçlar ve, zayıflama ve temizlik hususlarında da kendisinden azami oranda fayda sağlanır. Üzüm sirkesi üzümün fermente edilmesiyle elde edilen bir üründür ve antioksidan içeriği yüksek bir sıvı olarak pek çok derde deva olur.

Üzüm Sirkesinin Faydalarını Biliyor Musunuz?

İnsülin düzeyini belirli bir seviyede tutarak tokluk hissi verir. Bu etkisi sebebiyle de diyet listelerine sık sık dahil edilir. İştahı baskılayıcı etken üzüm sirkesinde %5 ila 10 oranında bulunan asetik asittir. Yemeklerden sonra makul ölçülerde tüketilecek üzüm sirkesi kan şekerini düzenleyen bir etki de sağlayacak ve aynı zamanda sindirimi kolaylaştıracaktır.

Ancak gastrit, ülser ve buna benzer mide hassasiyetleri ve rahatsızlıkları olan kişilerin üzüm sirkesi kullanımı ile ilgili mutlaka hekime danışmaları gerekir.

Üzüm sirkesi faydaları nelerdir diye sorulduğunda verecek bir sürü yanıtımız ve üzüm sirkesi kullanmak için pek çok sebebimiz var.  

Üzüm sirkesi cilt tahrişlerine karşı kullanılmaktadır. Bilhassa saç derisi ve cildin diğer bölgelerindeki tahriş ve kaşıntılara da iyi gelmektedir. Duş sonrasında tahriş olan bölgelere üzüm sirkesi sürmek iyi gelecektir. Sinek ve böcek sokmalarında da sirkeye batırılmış pamukla hassasiyet oluşan bölgeye müdahale edilebilir.

Üzüm Sirkesinin Faydalarını Biliyor Musunuz? 1

Ayak tırnaklarındaki mantarlara da üzüm sirkesi önerilir. Üzüm sirkesi suyla inceltilerek 15 dakika boyunca mantarlı bölgede bekletilmelidir.

Üzüm sirkesinden saç bakımı kürlerinde de sıkça istifade edilmektedir.

Cilt ve güneş yanıklarına da iyi gelen üzüm sirkesi bu yanıkların verdiği ağrıları hafifletir.

Bunların dışında üzüm sirkesi kolesterolü düşürür, antioksidan açısından zengindir, yaşlanma sürecini yavaşlatır. Suyla buhar haline getirilip solunan üzüm sirkesi baş ağrısını hafifletir ve geçirir, kansızlığa iyi gelir, ayrıca varis, siğil ve selülitlere de iyi gelir.

Kansızlığa da iyi gelen üzüm sirkesi, kemiklerin güçlenmesine de yardımcı olur.

Üzüm sirkesi cilde faydaları, saçlara faydaları ve sağlığa faydaları açısından oldukça tesirli ve etkili bir üründür.

Üzüm sirkesi faydaları ve zararları açısından birlikte değerlendirilecek olursa zararları nelerdir, sirke tüketirken nelere dikkat etmek gerekir bu kısmına da bir bakalım.

Üzüm Sirkesinin Faydalarını Biliyor Musunuz? 3

Sirkenin bilinen bir zararı yoktur; ancak mide sağlığı açısından tüketirken belirli bir ölçüyü aşmamak gerekir. Mide rahatsızlığı olanlar sirke tüketiminden kaçınmalıdır. Asitli olan sirke bu özelliği ile mide rahatsızlığını iyice belirgin hale getirecektir. Ayrıca sirkenin kan şekerini düşürücü özelliği bulunduğundan tip 2 diyabet hastalarının da sirke tüketiminden kaçınması gerekir. Sirke günde en fazla 2 yemek kaşığı tüketilmelidir. Fazla tüketildiğinde mide ve yemek borusunda tahribat ve tahriş oluşturabilir.

Üzüm sirkesi zayıflama üzüm sirkesinin faydaları konusu da çok  sık tekrarlanır, sorulur, yanıtlanır ve konuşulur. Sirkenin sabahları aç kara içildiğinde yağ yaktırdığı ve metabolizmayı hızlandırdığı da çok sık tekrarlanmaktadır ama yine de mide sağlığı için dikkatli ve temkinli olmak gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/uzum-sirkesinin-faydalarini-biliyor-musunuz/