Üzümün Faydaları

Üzümün Faydaları

Semavi kitaplara konu olan, antik çağlarda duvar kabartmalarında yer bulan, kutsal sayılan ve bereketin sembolü sayılan, şarap tanrısı Dionysos’un mukaddes meyvesi hangisidir diye sorulacak olsa, çoğu kişinin üzüm cevabını vereceği şüphe götürmez. Üzüm, taneli ve dolgun salkımlarıyla, çokluğun, üremişliğin, kutsiliğin ve bolluğun simgesidir. Meyve olarak damaklara ayrı haz veren üzüm; pestil, şarap, sirke, pekmez ve şıra olarak da insanoğlunun damak zevkine asırlardır hizmet ediyor. Çekirdeği ise apayrı bir alem. Üzüm çekirdeği bugün ekstre olarak seçkin eczanelerde azımsanmayacak fiyatlarda satışa sunuluyor; zira üzüm çekirdeği çok önemli bir antioksidan ve kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı koruma sağlıyor. Çok değerli vitamin ve elementleri de bünyesinde barındıran üzüm, zengin içeriği ile lezzet kadar şifa da dağıtıyor. Meyvesi bunca iş görürken, yaprakları da Türk mutfağında enfes sarmalara dönüşüyor ve asmaların bu nazende meyvesi sayfalarca övgüyü hak ediyor. Haydi biz de onun güzelliklerinden ve faydalarından bahsedelim ve bu taçsız kraliçeyi birazcık övelim…

Üzümün faydaları nelerdir? Bol miktarda vitamin , mineral ve bileşen içeren üzüm sağlık açısından mükemmel faydalar sağlamaktadır. Üzümün beyin sağlığından, sindirim sistemine, cilt sağlığından kanserden korunmaya kadar bir çok geniş alanda sağlığa katkıda bulunmaktadır.

uzumun faydalari nelerdir

Üzüm migrene, Alzheimer hastalığına, meme kanserine, hazımsızlığa, göz rahatsızlıklarına ve kolesterole iyi geliyor. Böbrek bozukluklarını gideriyor, astıma iyi geliyor ve mikropları kırıyor. Posalı yapısıyla kabızlığa derman olan üzüm, cilt güzelliğini koruma görevini de üstlenmiş. Antioksidan ve antienflamatuar özelliklere de haiz olan üzüm, cilt sağlığı başta olmak üzere pek çok konuda içerdiği C vitamini ile harikalar yaratıyor.

Güneş yanıklarına karşı cildi koruyan üzüm, güneş yanıklarının zarar verdiği hücrelerin onarılmasının da sağlıyor.

Üzüm özellikle cilde zarar veren serbest radikallere karşı da oldukça etkili bir meyve. Ciltte meydana gelen kırışıklıkların giderilmesinde de önemli payı olan üzüm, çekirdekleri ayıklanıp hamur haline getirilerek cilde maske şeklinde uygulandığında ne demek istediğimiz açıkça anlaşılabilir.

uzumun faydasi

Üzümün faydası sadece tanelerinde değil. Üzüm çekirdeği ekstresi cilde nem ve yumuşaklık verir. Bunda, içeriğindeki E vitamininin büyük rolü vardır.  E vitamininin bir anlamda gençlik ve güzellik aşısı olduğu düşünülürse, üzüm çekirdeğinin cildi geriye doğru götürdüğü, esnekleştirdiği, sıkılaştırdığı ve gergin bir görünüm vadettiği gerçeği de açığa çıkmış oluyor. Üzüm çekirdeği ile cilt yenilenir, ölü hücrelerden arınır, parlak, nemli ve sıhhatli bir hal alır.

Üzümdeki bazı organik asitler ve bileşenler cilt hücrelerini adeta gençliğe boğuyor. Kolajen oluşumu için gerekli olan C vitaminini taşıyan üzüm, toksinleri de vücuttan uzaklaştırarak sıhhat ve dinçlik veriyor.

uzum cekirdegi

Saç köklerinin de imdadına yetişen üzüm, saç dökülmelerine de iyi geliyor. Saçlar için gerekli vitamin ve mineralleri içeren üzümle, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.Saçlar ve kafa derisi için de nemlendirici vazifesi gören üzüm kepek sorununu da ortadan kaldırıyor.

Üzüm tek renkle de yetinmiyor farklı renklerde boy gösteriyor. Yeşil üzüm, siyah üzüm, kırmızı üzüm en çok bilinenleri. Çekirdekli ve çekirdeksiz olan türleri de mevcut. İçlerinde siyah üzüm sanki biraz daha şöhretli. Bakalım hangi dertlere şifa veriyor siyah üzüm.

Siyah Üzümün Faydaları

Şüphesiz üzümün her rengi çok faydalı ve kıymetli ama hekimler siyah üzüm üzerinde biraz daha ısrarcı; zira koyu renkli sebze ve meyvelerin bağışıklık sistemini güçlendirme hususundaki kabiliyetleri gittikçe daha fazla yayılan bir gerçek. O zaman siyah üzümün faydası nedir sorusuna yanıt bulalım…

siyah uzum

 • Siyah üzüm yeşil üzüme göre biraz daha tatlıdır ve  o da saç ve cilt üzerinde adeta bir profesyoneldir.
 • Siyah üzümün faydası kolesterol konusunda kendini gösterir. Kolesterolü dengeler ve insülin duyarlılığını artırır.
 • Siyah üzüm konsantrasyonu sağlama, hafızayı kuvvetlendirme, sözleri, yüzleri ve mekanları net olarak anımsama kabiliyetini geliştirir.
 • Kalp ve damar sağlığını muhafaza eder.
 • Düzenli olarak tüketilen siyah üzüm cilt, kolon, mide, bağırsak ve prostat kanserine yakalanma riskini düşürür.
 • Sindirim sistemini rahatlattığı için sağlıklı kilo kaybı sağlar.
 • Kabızlık ve hazımsızlık sorunlarına iyi gelir.
 • Siyah üzüm bakterilerin sebep olduğu iltihapları giderir.
 • Göz sağlığını korur ve görme yeteneğini geliştirir.
 • Saç ve cilt sağlığını muhafaza eder, cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur.
 • Demir içeren siyah üzüm kan yapımına maksimum fayda sağlar.
 • Üzümde hangi vitamin var derseniz eğer sayalım bir çırpıda:

  Üzüm C, E ve K vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca bakır, thiamin, riboflavin, demir, manganez ve potasyum içeren üzüm, asıl şöhretini kalp sağlığı, cilt güzelliği ve kansere karşı koruma sağlamasıyla edinmiştir. Bir miktar protein ve lif de içeren üzümün kalorisi 100 gramda 69 kaloridir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/uzumun-faydalari/