Vajina Mantarı

Vajina mantarı, kadınların yarıdan fazlasının hayatlarında en az bir kez de olsa geçirdikleri enfeksiyonlardan birisi olan vajina mantarı, kaşıntılı ve sevimsiz bir süreçtir. Vajinit, yani vajinal bölgede görülen enfeksiyonlar içinde en sık rastlanılanının, Candida Albicans mantarı olduğu söylenebilir.

Mantar çoğu kez dışarıdan bulaşmaz. Vajinayı enfeksiyonlar karşı koruyan laktobasillerin, yani faydalı ve koruyucu bakterilerin sayısı azaldığında vajinal bölge direncini sağlayan Ph dengesi bozulur ve vajinada bulunan mantarlar bu durumu fırsat bilerek çoğalıp enfeksiyon yapıcı hale gelir.

Bunun haricinde umuma açık ve kirli tuvaletler, hijyenik koşulları sağlığa uygun olmayan havuzlar yahut cinsel ilişki gibi faktörler de vajina mantarına neden olabilmektedir.

Canlılarda bağışıklık sistemi bozulduğunda, vücut direnci düştüğünde, hastalıklara yakalanma riski daha da fazlalaşır ve enfeksiyonlara açık hale gelinir. İşte mantar böyle durumlarda da kapıyı çalabilir. Gebelik döneminde de bağışıklık sistemi hafif rayından oynadığından, mantar da sık görülür. Şeker hastalarında vajinal sıvıda da şeker oranı arttığından mantar üreyebilir.

Doğum kontrolü sağlayan haplar da vajinal akıntıyı yoğunlaştırdıklarından laktobasiller için gereken hormonal dengeyi bozarlar. Bu durumda vajina ph’si değişir ve mantar enfeksiyonu ortaya çıkar.

Genital bölgede meydana gelen kaşıntı, kızarıklık, yanma, şişme, cinsel ilişki sırasında meydana gelen yanma ve ağrı, idrar yaparken hissedilen ağrı ve yanma, kaşıntıdan kaynaklanan soyulma ve deride tahriş vajinal mantarın belirtileri arasında sayılabilir. Vajinal mantar sırasında gelen akıntı genellikle kokusuzdur ve kireç gibi beyaz renklidir.

Vajina Mantarı 1

Vajina Mantarı Nasıl Geçer?

Vajina mantarını önlemenin yolları vardır elbette. Vajina mantarına yakalanmamak için pamuklu çamaşırlar ve bol kıyafetler tercih edilmeli, iç çamaşırları yüksek ısıda yıkanıp, kurutulduktan sonra ütülenmelidir. Parfüm içerikli vajina yıkama jelleri, parfümlü prezarvatifler, tampon ve pedlerdeki alerjen maddeler vajina mantarını çağıran etmenlerdir.

Vajina içinin sabunla yıkanması da sağlıksız ve yanlış bir uygulamadır. Eczanelerde satılan genital bölge hijyeni için üretilmiş jeller, genital bölgenin sadece dış kısmına uygulanabilir. Hijyenik olmayan tuvaletlerden ve umuma açık havuzlardan kaçınmak, ıslak mayo ve  bikini ile oturmamaya özen göstermek de vajinal mantardan koruyan etkenlerdendir.

Vajina Mantarı Nasıl Geçer?

Vajina Mantarı Tedavisi

Vajinal akıntı problemi olan kadınların mutlaka bir jinekoloğa başvurmaları gerekir. Enfeksiyonun yanı sıra rahim ağzında oluşan yaralar da akıntı oluşumuna sebebiyet verebilir.

Vajinal mantar tedavisinde öncelikle mantar oluşumuna sebebiyet

veren faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. Vajina mantarı tedavisinde oral yolla alınan tabletler, vajinal bölgeye uygulanan ilaçlar ve dış genital bölgeye sürülen ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçların oluşturduğu etki genel anlamda başarılıdır.

Vajinal mantar, ilaç tedavisine rağmen çok az da olsa bir grup hastada  yeniden nüksedebilmektedir. Bazı nadir vakalarda mantar, vajinadaki sağlıklı dokuda hayli derinlere doğru ilerlemişse, bu durumda mantar hastalığında ilaçlardan etkilenmeme gibi bir durum da söz konusu olabilmektedir.

Vajina Mantarı Tedavisi

Vajinal mantar çok sık tekrarlıyorsa kadında yahut eşinde ters giden bir durum gelişmiş olabilir.

Bazı durumlarda da kullanılan mevcut doğum kontrol hapını kesmek gerekebilir, hapı kesmedikçe vajinal mantarda düzelme olmaz. Tedavi sürecinde yaklaşık 1 hafta cinsel ilişkiden uzak durmak gerekir. Yine de erkekte penisin tahriş olmasını önlemek adına prezervatif (kondom) kullanımı salık verilir.

Vajina mantarı tedavisi sürerken naylon ve sentetik kıyafetler, iç çamaşırları giyilmemeli, pamuklu kumaşlar tercih edilmeli, gerekirse çamaşırlar kaynatılarak yıkanmalı, buharlı ütü ile ütülenmeli, dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır.

Vajina mantarı için bitkisel tedavi de, şikayetlerin belirdiği ilk zamanlarda imdada koşabilir.

Vajina Mantarı Tedavisi 1

Günde 1 kez olacak şekilde vajen bölgesine sürülecek doğal hakiki bal, belirtileri yok edebilir.

Laktobasil denilen faydalı bakteriler, vücudu dış etken ve enfeksiyonlara karşı korumakla vazifelendirilmişlerdir. Bu bakteriler vücudumuzda doğal olarak bulunurlar. Kadınlarda da vajinanın doğal yapısı ve sıhhatini korumakla görevlidirler. Yoğurtta bol miktarda probiyotik laktobasil olduğu düşünülürse, yoğurt tüketiminin vajina hassasiyetlerini ve enfeksiyonlarını korumak için birebir olduğu da ortaya çıkmış olur. Evde doğal yoğurt mayalayıp tüketerek vajina mantarı başta olmak üzere pek çok rahatsızlık baştan önlenmiş olur.

  • 1 litre suyun içine yarım çay bardağı elma sirkesi  karıştırıp her tuvalet sonrası bu karışımla temizlenmek bir öneri olabilmektedir.
  • Üzüm sirkesi de mantar enfeksiyonunda vajinal duş malzemesi olarak kullanılabilir. 2 bardak suya 1 bardak üzüm sirkesi karıştırmak ve vajeni bu karışımla yıkamak da çözüm sağlar.

Vajina Mantarı Tedavisi 2

  • 1litre suya 2 çorba kaşığı karbonat karıştırıp her tuvalet sonrası bu karışımla temizlik yapılabilir.
  • Banyo suyuna 6 damla çay ağacı özü, 2 damla kekik yağı, yahut bir iki damla karahindiba yaprağı atıp, içine oturulabilir.
  • Defne yaprakları 1 litre suda kaynatılıp süzülür ve vajina bu suyla günde iki kez yıkanır.
  • Büyükçe bir parça pamuğu demleyip ılıttığınız papatya çayına daldırın ve vajinal bölgeyi bu pamukla sabah ve akşam günde iki kez olacak şekilde önden arkaya doğru yavaşça silin.
  • Mantar olan vajinal bölgeye çay ağacı yağı sürülebilir.
  • Sarımsak, ekinezya, sarı kök, zerdeçal, adaçayı, kekik gibi baharatlar da banyo suyuna katılabilir.

Vajina mantarı probleminde vajina mantarı ilaç isimleri de merak edilir. Bu ilaçlar uzun vadeli kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar çoğunlukla Flukanazol içerikli olurlar. Bu ilaç isimlerini vermek doğru olmaz. İlaç tedavisi gerektiren bir vajina mantarı şikayeti varsa zaten muayeneyi yapan hekim en uygun olan ilacı verecektir.

Reçetesiz ve hekime danışmadan alınıp kullanılacak ilaçlar yarardan çok zarar verebilir. Bu sebeple merhem, krem, fitil ve ilaç kullanımı mutlaka hekim tarafından reçetelendirilmelidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/vajina-mantari/