Vajina Temizliği Nasıl Yapılır?

Vajina temizliği nasıl yapılır, kadınlarda vajina temizliği sağlık ve hijyen açısından son derece önemli bir konudur. Temizliği yeteri kadar yapılmamış bir vajina, bazı hastalık ve enfeksiyonlara açık hale gelir. En çok merak edilenlerden birisi de cinsel ilişkiden sonra vajina içi sabunlu suyla yıkanmalı mıdır hususudur.

Kadınların çoğu cinsel ilişki sonrası iki sebepten dolayı vajinal duşu tercih eder. Birincisi gebelikten korunmak için spermleri uzaklaştırmak; ikincisi, erkekten herhangi bir hastalık yahut bakteri bulaşma riski varsa bunu önlemek. Fakat bu iki kuşkuyu da vajinal duşla bertaraf etmek çok da mümkün değildir. Zira spermler çok hızlı hareket edebilen hücreler olduğu için, cinsel ilişki sırasında zaten hedeflerini bulmuş olacaklardır.

İlişki sonrası vajinal duş, gebeliği önlemede geç kalınmış bir yöntem olabilir. Etkili olma olasılığı çok düşüktür. İkinci sebeple yapılan vajinal duş da çok etkili olmaz; zira bakteri, virüs ve mantarlar vajinal duş ile etkisiz hale getirilemez.

Ayrıca vajina içinin yıkanması çok da sağlıklı bir yöntem değildir, bu sebeple kadın doğum uzmanları da vajina içinin yıkanmasını salık vermezler. Kadınların çoğu vajina temizliği için kullanılan ürünleri merak eder ve kullanmaya meyilli olabilir. Ama bu tür ürünleri satın lamadan evvel yazımızı okumanızda fayda var.

Vajina Temizliği Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Vajina temizliği konusunda titiz olan kadınlar, vajina içinin sabunla yıkanmaması gerektiğini iyi bilmelidir. Zira vajina içindeki asidik ortam, sabunla yıkama sonrasında bozulabilmektedir. Dış genital bölge sabunla yıkanabilir, ama vajina içi zaten kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir.

 

Vajina içini sabunla yıkamak o bölgede yanma hissi oluşturur ve iyi huylu bakterilerin etkisiz hale gelmesini sağlayarak vajina içini savunmasız bırakır. Bu da vajinayı enfeksiyonlara karşı korunaksız bırakır. Vajina temizliği için kullanılan ürünler de yalnızca dış genital bölge temizliği için üretilmiştir.

Vajina Temizliği Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Bu sebeple vajina temizliği sadece dış bölge için geçerli olmalıdır. Vajina içi hassastır. Bu sebeple vajina içine penis harici herhangi bir madde ve ürünün girmesine lüzum yoktur.

Vajina içinde zaten bulunan  doğal salgı, içindeki bakterileri öldürme ve yok etmeye yönelik iyi huylu bakterileri içerir. Yani vajina zaten kendi temizliğini kendisi yapacaktır, temizleyici ürünlerle ekstra bir temizlemeye gerek yoktur.

Vajina Temizliği Konusunda Bilmeniz Gerekenler 1

Kozmetik ürünlerin muhteviyatında yer alan bazı kimyasal maddelere karşı alerji gibi bir durumunuz varsa vajinit denilen iltihabik durum dahi oluşabilir. Vajina içinde doğal bir savunma mekanizması zaten vardır ve kullanılacak ürünler yüzünden o savunma mekanizması etkisiz hale gelebilir ve bu da enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir.

Bu sebeple kozmetik ürünler asla vajina içini temizlemek için kullanılmamalıdır. Sağlıklı bir vajinada kötü koku oluşumu zaten olmayacaktır. Bu sebeple duş esnasında kendiliğinden yıkanarak temizlenecektir.

Aktif cinsel yaşamı olmayan bir kadının, bekaret zarı da varsa zaten vajinası dış etken ve enfeksiyonlara korunaklı haldedir, ekstra önlem almasına gerek yoktur. Ancak aktif cinsel yaşamı olan kadınlar vajina hijyenine dikkat etmeli, normal olmayan akıntı ve kötü koku oluşumuna karlı hassas olmalı ve bu durum süreğen hal almışsa mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmalıdır.

Vajina Temizliği Konusunda Bilmeniz Gerekenler 2

Eğer cinsel ilişki sırasında vajinadan kötü koku yahut kan geliyorsa bu durum da vajnada enfeksiyonel bir duruma işaret edebilir, bakteriyel vajinozis ve benzeri bir durumdan şüphelenilebilir.

Vajinal hijyenden şüphe duyan kadınlar vajina temizliği için kullanılan ürünleri kullanmak yerine, durumu mutlaka hekimleriyle paylaşmalı ve gereken tıbbi yardımı almalıdırlar.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/vajina-temizligi-nasil-yapilir/