Vajinal Mantar Bitkisel Tedavi

Vajinal mantar tedavisi olan bir sağlık sorunudur. Kadınların büyük kısmında görülen bu sağlık sorunu tedavi edilmediğinde daha büyük problemlere neden olabilir. Vajinal mantar tedavisinde kimyasal ilaçların kullanımının yanında doğal vajinal mantar tedavisi, de uygulanabilir. Genel olarak yan etkisi olmayan bu tedavi yöntemleri ve özel karışımların uygulanmalarını sizler için araştırdık. İşte o araştırma sonuçları…

Vajinal Mantar Bitkisel Tedavi 2

 

Vajinal mantar, kadınların sıkça yaşadığı bir problemdir. Zaman zaman kokulu akıntı, rahatsız edici kaşıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı ya da idrar yapma sırasında sızlama sorunlarına da neden olur. İlk belirtileri ortaya çıktığında önlem alınarak tedavisi yapıldığında daha kısa sürede kurtulmak mümkündür.

Ancak bazı durumlarda geç kalınması ya da mantarların daha çabuk üremesi söz konusu olabilir. Bu durumda daha farklı ve daha uzun süreli tedaviler uygulanabilir.

Vajinal mantar tedavisinde kimyasal ilaçların dışında doğal yöntemler de uygulanabilir. Evde çok rahat bir şekilde hazırlanıp uygulanabilecek bu yöntemler, yan etkisi çok az olan yöntemlerdir.

Vajinal mantar için bitkisel kür uygulamalarında en fazla dikkat edilmesi gereken nokta, uygulamayı yapacak olan kişinin bu bitkisel kür içindeki doğal bitkilere karşı alerjisinin olup olmamasıdır. Eğer bir alerji söz konusu ise farklı kürlerden yararlanarak sorunun tedavisi yapılabilir.

Vajinal Mantar Bitkisel Tedavi 1

Vajinal Mantar Tedavisi İçin Evde Hangi Yöntem Uygulanmalı

Vajinal mantar için çok sayıda şifalı bitki ve doğal madde karışımı uygulanabilir. Vajinal mantarların tedavisi için doğal yöntem olarak en fazla uygulanılanı sirke uygulamasıdır. Son derece basit ve etkili olan bu yöntem, tüm vajinal mantarlar için kullanılabilir. Vajinal mantar tedavisinde sirke kullanımı için 2 su bardağı ısıtılmış suyun içine 1 su bardağı sirke eklenir.

Su ile sirke güzelce karıştırılır. Elde edilen bu karışım ile günde 2 kere vajina bölgesini yıkayın. Düzenli kullanımda kısa sürede vajina içinde ve dışında yer alan mantarların tedavisi sağlanabilir. Bu karışım için üzüm ya da elma sirkesinden istenilen her hangi biri kullanılabilir.

Vajinal mantar için etkili olan bir diğer doğal madde ise yoğurttur. Günde 2 kase olacak şekilde düzenli olarak yoğurt tüketmek vajina bölgesinde yer alan mantarların yok edilmesi için etkilidir. Yine yoğurdu mantar bölgesine sürerek de tedavisini sağlayabilirsiniz.

Vajinal Mantar Bitkisel Tedavi 3

Vajinal mantar bitkisel tedavisi için papatya çayından da faydalanılabilir. Bu yöntemde çay demlenir ve bir miktar temiz pamuk üzerine dökülür. Günde 2 kere bu çaydan mantarlı bölgeye sürebilirsiniz.

Mantar tedavisi için etkili yöntemlerden bir tanesi de maydanozdur. Hatta en etkili bitkisel yöntem de diyebiliriz. Maydanoz ile vajinal mantar tedavisi için 1 demet maydanozu temizleyin. Temizlediğiniz maydanozu yeterli miktarda su ile kaynatın. Posası ile suyunu ayrı kaplar içine alın.

Posasını ufalayın ve bir tülbente sıkıca sarın. Bu keseyi mantarlı bölgeye denk gelecek şekilde iç çamaşırınızın içine yerleştirin. Bu şekilde 15 dakika bekletin. Sonrasında maydanoz suyu ile vajinanızı yıkayın. Bunu günde 2-3 kere tekrar edebilirsiniz.

Vajinal Mantar Bitkisel Tedavi 4

Bitkisel vajinal mantar tedavisi uygulanırken aynı zamanda kimyasal hap tedavileri de uygulanabilir. Ancak bunları yaparken mutlaka doktorun konu hakkında bilgisi olması gerekir. Hem kimyasal hem bitkisel yöntemler ile tedavide karışım ve ilaçların birbirlerini etkilememesi önemlidir. Bu konuda da en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Sadece bitkisel yöntemler uygulanacağı zaman da yine bir doktor ya da sağlık çalışanından bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/vajinal-mantar-bitkisel-tedavi/