Vajinal Mantar İlaçları

Vajinal mantar tedavisi için farklı ilaçlar kullanılabilir. Kullanım şekilleri ya da etken maddelerine göre değişik isimleri bulunan bu ilaçlar, vajina mantarının tedavisinde doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Piyasada çok sayıda farklı isimde vajina mantarı ilacı bulunur. Bu ilaçlar hakkında bilgileri vajinal mantar ilaçları nelerdir sorusundan yola çıkarak sizler için araştırdık.

Vajinal Mantar İlaçları 4

Vajina mantarı için kullanılan ilaçlar genel olarak hap, krem, fitil ve pomad şeklindedir. Bu ilaç türlerinden sadece birinin kullanımı ile tedavi sağlanabileceği gibi birden fazla ilaç türünün desteklenerek kullanılması ile de tedavi sağlanabilir.

Hangi tür ilaçların kullanılacağı ve ne şekilde tedavinin ilerleyeceği, mantarın yayılımı ve etkilerine göre belirlenir. Bu konuda doktorların yaptıkları muayene ve kontrol çok önemlidir. Vajinal mantar tedavisi için kullanılan ilaç türleri ve kullanımları ile ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Vajinal Mantar Hapları: Tablet şeklindeki bu ilaçlar, en risksiz vajinal mantar durumlarından en şiddetli vajinal mantara kadar kullanılabilir. En az 7 gün kullanılması gereken vajinal mantar ilaçlarının maksimum kullanım süresi ise 15 gündür. Genel olarak kullanılan ilk 3 gün içinde etkisini göstermeye başlar. Bu sürede kadınlardaki olumsuz etkiler ortadan kalkar.

Çoğu bayan artık iyileştiğini düşünüp ilaçları bırakır. Bu konuda kesin olarak doktorunuzun söylediği süre kadar kullanmanızı öneririz. Aksi halde yeniden tekrar eden mantar sorunu yaşayabilirsiniz.

Vajinal Mantar İlaçları 3

Vajinal Mantar Kremi: Vajinal mantar için kullanılan kremlerin etkileri haplara göre daha hızlıdır. Tahriş, kaşıntı, pul pul dökülme, kızarıklık gibi etkilerin de olduğu mantar hastalıklarında kullanılabilirler. Kadınların genelde utandıkları bir bölge olan vajina için uygulanır. Kremler, günde 1 ya da 2 kere aplikatör yardımı ile vajina içine ya da vajina dudaklarına sürülür. En fazla kullanılan vajinal mantar kremi isimlerini aşağıdaki konumuzda bulabilirsiniz.

Vajinal Mantar Fitili: Vajina mantarı tedavisinde etkili şekilde kullanılan diğer ilaç grubu da fitillerdir. Fitillerin kullanımı genelde ambalaj üzerinde yazar. Kullanmadan önce bunu dikkate alıp kullanmanızı öneririz. Genel olarak fitilleri gece uyumadan önce kullanmak gerekir.

Bu fitilin tam olarak vajina içine işlemesinde etkilidir. Gece uyumadan önce paket içinden çıkan eldivenleri kullanarak bir adet fitili vajinadan içeri ittirin. Bu şekilde ayağa kalkmadan yatın ve sabaha kadar mümkünse tuvalete gitmeyin.

Vajinal Mantar İlaçları 2

Vajinal Mantar İlaçları İsimleri

Vajina mantarı tedavisi için kullanılan çok sayıda ilaç vardır. Bu ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Aşağıda bilgi olması açısından farklı ilaç türlerine ait isimleri sizlerle paylaşıyoruz.

Vajinal mantarı için kullanılan hap isimleri: Flucan Kapsül, Funit Mikropellet Kapsül, Funolteva Kapsül, Mikropellet Kapsül, Itraxyl Mikropellet Kapsül, Kandizol Kapsül, Triflucan Kapsül, Trizol Kapsül, Vfend Film Kaplı Tablet ve Zolax Kapsül olarak verilebilir.

Vajinal mantar için kullanılan krem isimleri: Vajinal mantar kremi travazol, Ketoral krem, Zlain mantar kremi, Pruzon krem, Travocort krem, Gyno-trosyd Vajinal Krem olarak verilebilir.

Vajinal mantar ilacı olarak kremler ya da sadece haplar kullanılabilirken ilaçlar birlikte kombine şeklinde de alınabilir. Kullanım şekilleri, dozları ve kullanılacak olan ilaçlar tamamen doktorunuzun belirttiği şekilde olmalıdır. İlaçları kullanmadan önce mutlaka yan etkileri konusunda bilgileri okuyup kontrol etmelisiniz.

Vajinal Mantar İlaçları

Kullanım sonrasında yan etkiler meydana geldiğinde vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekebilir. Vajinal mantar ilaçlarının kullanımında mutlaka reçete gereklidir. Kullanımı için nasıl ki doktor bilgisi gerekli ise bırakma aşamasında da yine doktor bilgisi gereklidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/vajinal-mantar-ilaclari/