Vajinal Mantar Tedavisi

Vajinal mantar, kadınların büyük kısmında görülen bir sağlık sorunudur. Kişiye ve mantarın yayılmasına göre etkileri değişir. Tedavisi mümkün bir hastalıktır ve şiddetine çeşidine göre farklı ilaçlar ile tedavi edilebilir. Sıkça rastlanılan vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi hakkında detayları bu konumuzun altında bulabilirsiniz.

Vajinal Mantar Tedavisi

Vajinal mantar, tedavisi olan bir hastalıktır. Bayanların neredeyse yüzde 75’inde görülür. Çok sık karşılaşılan bu sağlık sorununun tedavisi mümkündür. Vajinal mantar tedavisinde kimyasal ilaçlar ya da bitkisel tedavi yöntemleri kullanılabilir. Her iki tedavi yönteminde de başarı oranı benzer şekildedir. Şimdi kısaca kimyasal ve bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Vajinal mantar tedavisinde kimyasal ilaç kullanımı yaygındır. Doktor muayenesi sonunda verilen bu ilaçlar, üzerinde yazan ya da uzmanın dediği şekilde alınmalıdır.

Genel olarak hap, krem ya da fitil kullanılır. Kullanılacak olan ilaçların türü ve dozu hastalığın seyir evresine ve iyileşimine göre değişiklik gösterir. İlaçların belirlenmesinde mutlaka doktorun görüşleri dikkate alınmalıdır.

Vajinal mantar tedavisinde en fazla kullanılan ilaç türleri haplardır. En hafif seviyedeki mantarlardan en yüksek seviyeye kadar her tür vajina mantarı için kullanılabilir. En az 7 gün kullanılması gereken bu ilaçların, 15 günden fazla kullanılması da önerilmez.

Vajinal Mantar Tedavisi 1

Bu konuda doktorunuzun dediği gün sayısı kadar ilacı almaya özen gösterin. Tablet haplar kullanılır kullanılmaz etkisini göstermeye başlar. Mantara bağlı tahriş ve kızarıklık durumları için özel içerikli kremler kullanılabilir. Bu kremler vajinaya doktorun ya da eczacının dediği şekilde uygulanır. Tahrişe bağlı şikayet geçtikten sonra bir süre daha kullanılıp bırakılabilir.

Vajinal mantar tedavisi için vajina bölgesi için kullanılan fitiller de mevcuttur. Bu fitillerin mutlaka üzerinde yazan şekilde uygulanması ve uygulanma sonrasında dikkatli olunması gerekir. Bazı tedavilerde sadece hap ya da sadece krem kullanılabilirken bazı tedavilerde hem hap hem krem kullanılabilir. Buna da yine doktorun karar vermesi gerekir.

Vajinal mantar tedavisinde kimyasal ilaçların dışında bitkisel tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bu tedavi yöntemlerinde kendi vajina mantarı kreminizi kendiniz hazırlayıp kullanabilirsiniz. Evde bitkisel vajina mantarı tedavisi için doğal su ve doğal şifalı bitkilerden yararlanılır. Bu bitkilerin ot kısımları ya da tohum kısımlarını kullanarak krem haline getirip mantar tedavisinde kullanabilirsiniz.

Vajinal Mantar Tedavisi 3

Bitkisel tedavi için krem yapımında farklı bitkilerden yararlanılabilir. Bu bitkilerin seçiminde en önemli nokta ne işe yaradıklarının tam olarak bilinmesidir. Eğer tam anlamı ile ne işe yaradığını bilmiyorsanız tarifte yer alsa da kullanmayın. Bunun yerine başka bir krem tarifi hazırlayıp deneyebilirsiniz.

Vajina mantarı tedavisi için bitkisel krem tarifi olarak internet üzerinde çok sayıda tarif mevcuttur. Bunlardan her hangi birini seçerken içindeki şifalı bitkilere dikkat edin. Vücudunuzda alerjiye neden olan bir bitki ise kullanmayın.

Mümkünse bu bitkisel karışımlar için de bir uzmana danışıp onay alarak uygulanması gerekir.

Vajinal Mantar Tedavisi 4

Bazen vajinal mantar tedavisinde hem bitkisel hem kimyasal ilaçlardan destek alınabilir. Bu tür tedavi yöntemlerinde mutlaka uygulanan ilaçların birbirini etkilemeyecek özelliklerde olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bazı bitkiler, bazı kimyasal ilaçların içeriğindeki maddelerin etkisini yok eder. Bu durumda uygulanan tedaviden hiç bir şekilde başarı alınamaz. Etkili ve yeterli bir vajina mantarı tedavisi için ilaçların seçimi ve kullanımna her zaman dikkat edilmesi gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/vajinal-mantar-tedavisi/