Vajinal Mantar

Kadınların yüzde 75 gibi büyük oranında ortaya çıkan vajinal mantar, ilerlediğinde günlük hayatı etkileyecek düzeyde olumsuzluklara neden olabilir. Bu nedenle ilk belirtileri ortaya çıkmaya başladığında önlem alınması gerekir. İsmi çok duyulan ancak hakkında yanlış da çok bilgi bulunan vajinal mantar hakkında vajinal mantar neden olur, vajinal mantar nasıl geçer, sorularının cevaplarını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Vajinal Mantar

Vajinal mantar kadınların büyük kısmında ortaya çıkan bir sorundur. Bu sorunun en büyük etkeni Candida Albicans mantarıdır. Normalde çoğu kadında bulunan bu mantar bazı durumlarda atağa geçer ve rahatsızlığa neden olur.

İlk başlarda hafif dereceli mantar enfeksiyonları çok fazla rahatsızlığa neden olmazken ilerleyen dönemlerde kadınların çok sorun yaşamasına neden olur. Bu sorunları yaşamamak için vajinal mantarın ilk aşamalarında önlem alınmasında fayda vardır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir?

Vajinal mantar dış ortamdan vücuda giren bir mantar türü değildir. Kadınlarda zaten var olan ancak sayısı az olduğu için her hangi bir soruna yol açmayan bu mantarlar, vücut direncinin düşmesi ile çoğalır. Çoğalmaya başlayan ve yayılan vajinal mantarlar kadınlarda şiddeti değişen sorunlara neden olmaya başlar.

Vajinal Mantar 1

Vajinal mantar sonucunda kaşıntı, şişlik, tahriş, kızarıklık ya da yoğun akıntı sorunu meydana gelir. Bu sorunların tedavisi için farklı ilaçlar ve yöntemler denenebilir.

Vajinal mantar bazen hiç bir belirti vermeden vajina bölgesinde çoğalır. Farklı bir sağlık sorunu nedeni ile vajinal muayene olan ya da smear testi yaptıran bayanlarda bu vajinal mantar belirtisi olmasa bile kendileri olabilir. Muayene sırasında doktorun fark ettiği bu mantarların tedavisinin yapılıp yapılmaması tamamen doktorun kendi görüşüne bağlıdır.

Vajinal Mantar Belirtileri

Vajinal mantar belirtileri kişide çok açık şekilde ortaya çıkar. İlk başlarda sadece hafif belirtiler şeklindedir. Önlem alınmaz ve devam ederse daha yoğun şekilde bu belirtiler görülebilir.

Vajinal Mantar 3

Vajinal mantarın genel belirtileri genital bölgede kaşıntı, yanma, kızarıklık, şişme, cinsel ilişki esnasında ağrı ve yanma, idrar yaparken idrarın değdigi bölgelerde yanma, kaşıntıya bağli ciltte soyulma ve tahriş, genelde kokmayan, beyaz renkli, süt kesiği ve ya peynir kıvamında akıntı olarak sıralanabilir. Bu akıntılar çoğaldığında ya da değiştiğinde doktora mutlaka başvurulması gerekir.

Vajinal Mantar Tedavisi

Vajinal mantar tedavisinde tıbbi ilaç ya da bitkisel ilaç uygulanabilir. Tıbbi ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde alınması gereken ilaçlardır. Tablet hap şeklinde ya da vajina bölgesine sürülecek krem şeklindeki ilaçlardır. Haplar kullanımından hemen sonra 2-3 gün içinde etkisini göstermeye başlar ve vajina mantarının etkilerinde azalma oluşur.

Kremler, bölgede yer alan mantar enfeksiyonu nedeni ile oluşan tahrişlerin iyileşmesi için kullanılır. İlaç üzerinde yazan kullanma talimatlarına uygun şekilde kremi vajina bölgesine sürmek gerekir. İlaçlardan tam sonuç alabilmek için en az 7-15 gün arasında kullanılması gerekir. Genelde kullanılan ilaçların etkisi ile bir kaç gün içinde olumsuz etkiler yok olur.

Vajinal Mantar 4

 

Bu nedenle hastalar iyileştiklerini düşünüp ilaçların kullanımını bırakır. Ancak vajina mantarı nasıl ki ilk çıkışta belirti vermez, vücutta var olursa, tedavi sırasında da aynı durum söz konusudur. Tedavinin tam başarı sağlaması için doktorun dediği süre kadar kullanılması gerekir.

Vajinal mantar tedavisinde ayrıca bitkisel ilaçlar da kullanılabilir. Bu ilaçlar doğal malzemeler ile hazırlanan krem şeklinde uygulanan ilaçlardır. Vajina bölgesine sürülerek uygulanan bu doğal kremlerle birlikte kimyasal içerikli haplar da alınabilir. Bu konuda mutlaka yine doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/vajinal-mantar/