Vajinanın Yapısı

Vajinanın yapısı, Türkçe adı “dölyolu” olan vajina, rahim ağzı ile dış genital organ arasında kalan bölümdür. Kadınlık organı, yahut kadın cinsiyet organı olarak da bilinir. Seks eyleminin asal üyesi, penis giriş çıkışının da en özel yeridir.

Vajinanın Yapısı 4

Vajina, iki yanda içi boş silindire benzeyen yapılardan oluşan tüp formlu bir organdır.

Cinsel ilişki kurmaya ve doğum yapmaya yarayan vajina, daha çok kadınlarda seks organı olarak bilinir.

Vajina şekil olarak dışarıdan bakıldığında hemen her kadında aynıdır ama detaylarda farklılıklar da gösterir. Peki vajinanın içi nasıldır, vajina hangi bölümlerden oluşur bir bakalım.

Dış ve iç dudakların deforme olup sarkmadığı, kasları sıkılığını yitirmemiş ve cilt rengi koyulaşmamış bir vajina en ideal vajina olarak bilinir. Fazla cinsel ilişkiye girmek ve hijyen anlamında vajina temizliği ve bakımını aksatmak vajina ve vulvada deforme olmuş bir görünüm ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Kadın üreme organları dış üreme ve iç üreme organları olarak iki bölümde incelenir.

Dış üreme organları cinsel ilişki sonrası gebelik oluşması için meni ve dahası sperm geçişine izin verir; iç üreme organları ise, cinsel ilişki sonrası döllenen yumurtayı hamilelik boyunca muhafaza eder ve zamanı gelince de doğumun gerçekleşmesine zemin olur.

Dış üreme organlarına “Vulva” denilir. Vulvada; büyük dudaklar, küçük dudaklar, klitoris, kızlık zarı (hymen) ve idrar deliği (üretra) bulunur.

Vajinanın Yapısı

Vulvanın sınırı büyük dudaklardır. Bu bölüm, küçük dudaklara göre daha etlidir ve üzerinde yağ salınımı yapan salgı bezleri bulunur. Büyük dudakların üzeri, yani pubik kısım, ergenlik dönemi ile birlikte kıllarla kaplanır.

Küçük dudaklar ise, büyük dudakların iç kısmında kalır ve daha ince bir yapıya sahiptir. Genişliği ve görüntüsü her kadında farklılık gösterir. Vajinanın girişini kapatır ve önden arkaya doğru uzanır. Bazı kadınlarda küçük dudaklar, normal yapıdan daha sarkık ve kalın yapıda olabilir. Bu durumda isteğe bağlı olarak genital estetik ameliyat yapılabilir.

Vajina girişinde cinsel ilişki sırasında, penisi vajina içine rahatça girebilmesini ve ilerleyebilmesini sağlayan kayganlık sağlayıcı salgı bezleri bulunmaktadır. En büyüğü “Bartholin bezi” olarak bilinir ve vajina girişinde sağ ve solda yer alır. Bu bezler zaman zaman iltihaplanarak ağrılı apseye sebep olabilirler.

Vajinanın Yapısı 2

Vajina girişinde tıptaki adıyla hymen, halk arasındaki ismiyle kızlık zarı bulunur. Bu zar, aslında bir deri kıvrımıdır ve çoğunlukla ilk girilen cinsel ilişki sırasında bir miktar kanama eşliğinde yırtılır. Daha sonraki ilişkilerde vajina biraz daha genişlediği için kanama olmaz.

Kızlık zarı yırtılırken acı duyulacağı hissi tamamen yanılgıdan ibarettir. Bunun sebebi ilk cinsel ilişkisini yaşaya kadının deneyimsizliği ve kulaktan duyma korkularıdır. Sekste ön sevişme ile gevşeyen kaslar ve salgılanan kayganlaştırıcı sıvı ile, cinsel ilişki esnasında penisin vajinaya girişi hissedilse bile acı hissetmek olası değildir.

Hissedilen şey zorlanma hissi ve yoğun zevktir; zira vajina girişi hassas sinirlerle örülmüştür. Dolayısıyla kızlık zarı yırtılırken, eğer kadında tam gevşeme sağlanmışsa, en ufak bir acı hissi duyulmayacaktır.

Vajinanın içi nasıldır sorusuna verilecek yanıt kısa süreli olamaz; zira vajina apayrı bir alemdir.

Vajinanın Yapısı 3

Küçük dudakların ön tarafta birleştikleri noktada “klitoris” bulunur. Bu organ kadın vücudunda en duyarlı bölümdür diyebiliriz. Yapısal mantığı erkekteki penise benzer, yani uyarılma ile sertleşir. Klitoris, cinsel ilişki sırasında uyarıldığında klitoral orgazm gerçekleşir.

Bedene dalga dalga yayılan, tüm vücudu ürperten ve ayakları yerden kesen tarifsiz bir haz sağlayan klitoral orgazmı sağlayan minik ama maharetli organ işte budur ve yapı olarak bir lades kemiğini andırır. Klitorisin uyarılması için daha çok kadının üstte olduğu pozisyonlar uygundur ve bu pozisyonlarda klitoral orgazm %99 gerçekleşir.

Ama kadının altta olduğu misyoner türü pozisyonlarda klitoral orgazmın gerçekleşme oranı daha düşüktür. Burada daha çok vajinal orgazm gerçekleşir.

Klitorisin altında ise üretra yani idrar kanalını açıldığı küçük bir delik vardır ki, idrar bu delik sayesinde dışarı atılır.

Vajinanın içi nasıldır sorusunun en öz yanıtı böyledir. Ama anlatsak sayfalarca da sürebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/vajinanin-yapisi/