Vajinismus Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus hastalığı, fiziksel olmayan, tamamen kadının kaygı ve endişeleri ile kendini gösteren cinsel bir sorundur. Her ne kadar toplumda dile getirilmese de oldukça fazla kadın vajinismus hastalığı sorunu yaşamaktadır. Bu kadınların çoğunluğu da doktora gitmekten kaçınmakta ve sorunu kendi içinde çözmeye çalışmaktadır.

Vajinismus hastalığı her ne kadar kadın rahatsızlığı olsa da çiftlerin birlikte verecekleri mücadele ve eşlerin anlayışlı tutumları sorunu çözmede oldukça etkili olmaktadır.

Makalemizde vajinismus ne demek, vajinismus hastalığı belirtileri neler ve vajinismus tedavi yöntemleri hakkında tüm merak ettiklerinizi, soramadıklarınızı bulabilirsiniz.

Vajinismus Nedir?

Okurlarımızın ve merak edenlerin vajinismus ne demek sorusuna yanıt vererek başlayalım. Vajinismus hastalığı, cinsel ilişki sırasında kadınlarda yaşanan istemsiz vajinal kasılmalar ile birleşmenin gerçekleştirilememesidir. Normal sağlıklı bir cinsel birleşmede vajina penisin boyutuna göre kendini hazırlar ve genişler.

Ancak bazı kadınlar cinsel ilişki öncesinde ne kadar istekli olsalar bile tam birleşme anında kasılırlar ve penisi içeri alamazlar. Böyle kadınlarda vajinismus hastalığı söz konusudur. Toplumda bunu daha çok vajinanın dar ve küçük olmasına bağlarlar. Ancak vajina esnek bir organdır.

Vajinismus Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? 1

Cinsel ilişki sırasında esner ve penisi içine alır. Ancak vajinismus hastalığı olan kadınlarda vajina kasıldığı için esneyememekte ve ya ağrılı, acılı bir şekilde penisi almakta ya da hiç alamamaktadır. Fiziksel bir sorun değildir. Tedavisi vardır.

Doğum olayını düşündüğümüzde vajinanın ne kadar esnek olabildiğini görüyoruz. Çocuğun başının sığabileceği çapta açılan vajina, ne kadar büyük olursa olsun penisi içine alabilecek esnek yapıdadır. Bu yüzden cinsel birleşmede sorun yaşayan kadınlar vajinalarının dar olduğunu düşünmemeli ve vajinismus hastalığı için uzmana başvurmamalıdırlar.

Vajinismus ne demek açıklamasından sonra vajinismusa neden olan durumlardan bahsedelim. Genellikle vajinismus hastalığı olan kadınlarda bilinçaltında yatan korku ve endişeler olmaktadır. Cinsel ilişki sırasında bu korku ve endişeler bazen tüm vücudun bazen de sadece vajina bölgesinin kasılmasına neden olmaktadır. Kadın kendini cinsel ilişkiye hazır hisseder, isteklidir ancak tam birleşme anında bilinçaltında ki korkular kasılmaya neden olur.

Vajinismus Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? 2

Vajinismus hastalığı olan kadınlarda sadece cinsel ilişki sırasında değil doktor muayenesinde de benzer durum yaşanabilmektedir. Muayeneye sırasında vajina kasılarak muayeneyi engellemektedir. Bazı durumlarda da vajinal muayene de kadın oldukça rahattır ancak cinsel birleşme sırasında kasılma yaşamaktadır.

Kadınlarda meydana gelen ve tamamen psikolojik olan vajinismus hastalığı, genellikle toplumda kız çocuklarına öğretilen cinselliğin kötü ve ayıp bir şey olduğu zihniyetinden kaynaklanmaktadır. Toplumumuzda kızlık zarının önemi, daha küçük yaşlarda kız çocuklarının beyinlerine kazınmakta ve resmen tabu olarak beyinlerine işlenmektedir.

Vajina korunması ve saklanması gereken bir organ olarak kız çocuklarına benimsetilmektedir. Bilinçaltı bunu yıllar sonra evlilikle birlikte cinsel hayata geçişte kullanmakta ve maalesef sağlıklı bir cinsel ilişkiye izin vermemektedir. Ayrıca çocukluk ve ergenlikte yaşanmış bazı travmalarda vajinismus hastalığına neden olmaktadır. Taciz, tecavüz, ensest ilişki ve ilk cinsel deneyimin kötü olması da vajinismus hastalığına yol açmaktadır.

Genellikle doktordan kaçınılsa da vajinismus tedavi yöntemleri ile sorunun çözülmesi mümkündür. Bu yüzden mutlaka bir uzmana danışmakta fayda olacaktır.

Vajinismus Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? 3

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus hastalığı belirtilerinin başında cinsel ilişki anında penisin vajinaya girecekken vajinanın kasılması ile duvar hissi varmış gibi hissedilmesidir. Olmayan fiziksel bir engel varmış gibi hissedilir. Genellikle kadında panik atak gibi belirtiler ortaya çıkar.

Kadın kontrolünü kaybeder, ter basar, içinde korku hissi yükselir. Vajina sanki tehdit altındaymış gibi kendini kasarak savunma durumuna geçer. Burada erkeğin tutumu önemlidir ve sorunun büyümemesi için zorlayıcı olmaması gerekir.

Vajinismus hastalığı sadece kadının sorunu olarak görülmemeli ve partneri kadına mutlaka anlayışlı davranmalıdır. Tabi ki Vajinismus hastalığının çözümü vardır. Sabırla ve anlayışla ortadan kalkacaktır.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus tedavi yöntemleri, bilişsel ve davranışlar terapilerin bir arada uygulanması ile yapılmaktadır. Vajinismus hastalığında genellikle kadın vajinasını tanımamakta ve bu yüzdende ona zarar vermekten korkmaktadır.

Bilişsel terapide vajina hakkında detaylı bilgi verilmekte, hastanın vajinasını tanıması sağlanmaktadır. Vajinasının dar olduğunu düşünen hastalara, kızlık zarına zarar vermekten korkanlara bilişsel terapi uygulanarak hem psikolojik sorunları çözülmekte hem de vajinaları hakkında bilmedikleri öğretilmektedir. Davranışsal terapilerde ise vajinismus hastalığı için egzersiz programları uygulanmaktadır. Bunlar da yine rahatlatıcı, öğretici ve tedavi edici egzersiz yöntemleridir.

 • Vajinusmus tedavisinde partnerlerin katılımı ve desteği çok önemlidir.
 • Vajinismus Egzersizleri

  Vajinismus tedavi yöntemleri arasında egzersizlerin olumlu etkisi oldukça yüksektir. Düzenli ve doğru egzersizlerle kısa sürede vajinismus hastalığı ortadan kalkabilmektedir. Şimdi bu egzersiz yöntemlerinden bahsedelim.

  Vajinismus Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? 4

  Rahatlama egzersizi ile başlayalım. Vajinismus hastalığı olanlarda öncelikle ruhsal ve bedensel rahatlama, gevşeme sağlanmalıdır. Bu yüzden derin nefes alma teknikleri ile öncelikle tamamen rahatlama ve gevşeme sağlanmalıdır.

  Sakin ve rahat bir yere uzanarak burundan derin nefes alınır ve ağızdan yavaşça verilir. Nefes alırken göğüs şişmemeli, karın şişmelidir. Bu nefes egzersizini hızlı yapmayın. Yavaş yavaş burnunuzdan havayı çekin ve yavaşça ağzınızdan verin. Tamamen gevşediğinizi ve rahatladığınızı hissedin.

  Ayna egzersizi ile devam ediyoruz. Genellikle bilinmeyenden korkulur. Vajinanızı görmek onu tanımak ve ona dokunmak korkunuzu yenmenizi sağlayacaktır. Bunun için nefes egzersizinden sonra bir el aynasını elinize alarak oturun.  Bacaklarınızı iyice açın ve aynayı vajinanıza doğru tutun. Vajina dudaklarını aralayarak vajina kanalını görün. İnceleyin. Her gün bunu 15-20 dakika uyguladığınızda vajinanızın normal, sağlıklı olduğunu görecek onunla barışacaksınız.

  Dokunma egzersizi için yatağa uzanın ve vajinanıza hafif hafif dokunun. İç ve dış kısımlarında, dudakların aralarında parmağınızı hafifçe gezdirin. Adeta okşayın ve haz aldığınız bölgelerde daha fazla masaj uygulayın. Klitorise dokunun ve ona dairesel masaj uygulayın.

  Vajinismus Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? 5

  Aldığınız hazdan korkmayın. Onu sevmeye devam edin. Ve partnerinizin de bu egzersizde yanınızda olmasını ve onunda vajinanıza egzersiz uygulamasını isteyin. Gözlerinizi kapayın ve hayal kurun ve haz alın. Burada önemli olan hazzı klitoris ve vajina dışında hissetmek, parmağı vajina içine sokmamaktır.

  Kegel Egzersizi, vajinal kasların doğru çalışmasını sağlamaktadır. Bunun için tuvalette idrarınızı yaparken 3-4 kere tutun ve bırakın. İdrarınız bitince 10 kere daha kasıp gevşetme egzersizine devam edin. Bunu gün içinde idrarınız yokken sanki varmış gibi düşünerek 10’ ar kez yapın. Bunu işyerinizde, yürürken, ev işi yaparken, her zaman yapabilirsiniz.

  Vajinismus hastalığı için önerilen diğer egzersiz de parmak egzersizidir. Vajinismus tedavi yöntemlerinde oldukça etkilidir. Parmağınızla vajina içine dokunmanız, burada ki kasların işleyişini hissetmeniz ve vajina içini tanımanız sağlanır. Hafif dokunuşlar ile yapılmalıdır.

  Vajinismus Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? 6

  Yatar pozisyonda sırt üstü yatın ve tek elinizin serçe parmağını hafifçe vajinanıza sokun. Nefesinizi tutmayın, sakin bir şekilde nefes alıp verin. Önce parmağın ilk boğumunu, sonra ikinci ve tamamını içeri ittirin. Acele etmeyin. Sonra bu uygulamayı işaret parmağınız ile yapın. Ve son olarak iki parmağınızı üst üste koyun ve bükün. Bu şekilde vajinanıza yavaşça sokun. Vajinanızın iç yüzeyini hissedin.  Kegel masajınızı parmağınız vajinanızın içindeyken uygulayın.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/vajinismus-nedir-belirtileri-nelerdir-nasil-tedavi-edilir/