Vazelin Hakkında Herşey

Vazelin Hakkında Herşey
Vazelin çok eski yıllardan beri kullanılan bir üründür ve en önemli özelliği nemlendirici etkiye sahip olmasıdır. Daha çok çatlayan, kuruyan ellere vazelin sürülüyor. Vazelin ayak topuklarındaki sertleşmeleri de yok eder. Kullanımı da oldukça kolaydır. Hafif ıslatılmış yere vazelin sürdüğünüzde etkisini anında göreceksiniz. Ben daha çok tırnaklarım için vazelin kullanıyorum. Çocukluğumda tırnak yediğim için maalesef yumuşak ve çabuk kırılan tırnaklarım var. Her gece yatmadan önce tırnaklarıma masaj yaparak vazelin sürüyorum. Bu şekilde tırnaklarım nemleniyor ve güçleniyor. Size de tavsiye ederim. Daha çok tıpta kullanılan vazelinde bozulma olmadığı için merhemlerin kullanımında da tercih edilen bir üründür.

Peki Vazelin Yüze Sürülür mü?
Bir çok kişi vazelinin yüze sürülüp sürülmediğini merak eder. Vazelin yoğun bir nemlendirici özelliğine sahip olduğundan yüze sürülebilir. Bugüne kadar yüzüne sürüp de bir sorun yaşayan olduğunu görmedim. Araştırmalar sonucunda da yüze sürülmesinde herhangi bir sakınca görülmemiştir. Siz de benim gibi kuru bir cilde sahipseniz vazelin kurtarıcınız olabilir. Bir çok krem kullanmama rağmen şimdiye kadar cildimi vazelin kadar nemlendiren bir kreme rastlamadım. Ayrıca fiyatını duyunca da şaşıracaksınız. Sadece 5 TL’ye bir çok yerde vazelin bulmanız mümkün. Çeşitli markaların vazelinleri var ve çeşitli kokularda olması da size cazip gelebilir. Ancak yağlı bir cildiniz varsa vazelini sizin için pek önermeyeceğim.Zira yüzünüzü daha da nemlendireceğinden sivilce oluşumuna yol açacaktır.

vazelin-hakkında-herşey1

Vazelinin Faydaları Nelerdir?

  • Çatlamış veya sertleşmiş dirseklere, ayak topuklarına vazelin sürülebilir. Bu bölgelere masaj yaparak yumuşamasına yardımcı olur.
  • Dağınık görünen kaşların üzerine vazelin sürülür. Kaşlar kaş kalemiyle tarandığında güzel bir görüntüye kavuşur.
  • Saç uçlarına sürüldüğünde saçlardaki elektriklenmenin önüne geçmiş olursunuz.
  • Tırnaklarınıza sürdüğünüzde tırnak çatlamasını engeller ve hoş tırmaklara kavuşursunuz.
  • Parfümün kalıcı olması için sıkacağınız bölgeye az miktarda vazelin sürebilirsiniz.
  • Çatlak dudaklarınıza vazelin sürün. Bu şekilde dudaklarınızı nemlendirmiş olursunuz.
  • Elleriniz için de vazgeçemediğiniz bir nemlendirici özelliğine sahiptir.

vazelin-hakkında-herşey2

Bu kadar yararın yanında vazelinin zararları var mı?
Yapılan araştırmalar neticesinde şimdiye kadar vazelinin zararlı olduğuna dair bir sonuç ortaya çıkmamıştır. Ancak gözle temasından kaçınılması gerekir. Bir de yukarıda da yazdığım gibi yağlı bir cilt tipine sahipseniz vazelin sizin cildinize uygun olmayabilir. Çünkü sivilce sayısında bir anda artış gözlemleyebilirsiniz. Makyaj temizliğinde de vazelin kullanımı çok tavsiye edilmez. Vazelin su da parçalanmaz. Bu nedenle göz üzerinde genellikle bir tabaka bırakır. Bu da göze sürülen kalem ve rimelin akmasına neden olur. Ortaya çıkan görüntü de bir çok kadının sinirini bozar. Yani siz siz olun makyaj temizlemek için vazelini tercih etmeyin.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/vazelin-hakkinda-hersey/