Ventolin Nebul Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir?

Bazı hastalıklar nefes kişinin nefes alış verişini etkiler şekilde ilerler. Bu hastalıklar genel olarak akciğer ya da diğer solunum yolu organlarından kaynaklıdır. Bu tür hastalıkların geneli tüm yaş gruplarında görülebilir. Hastalık nöbetlerinde ya da evrelerinde hastanın rahat nefes alıp vermesi için bazı ilaçlar nebülizatör adı verilen buhar makineleri ile verilir.

Bu tür ilaçlar hastanın daha kısa sürede nefesinin açılmasını ve daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Ventolin nebul isimli ilaç da ventolin ilacının buhar makinesi ile verilen türüdür.

Ventolin Nebul Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 2

Ventolin nebul, ağız yolu ile solunarak alınan bir ilaçtır. Astım ya da diğer nefes darlığına neden olan hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. İlacın kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Alınma ve bırakılma aşamalarında doktor izni gereklidir.

Ventolin nebul, özel buhar makineleri ile hastaya verilir. Onun dışında içilmes ya da başka şekilde kullanımı mümkün değildir. İlacın etken maddesi salbutamol’dur. Bu etken maddeye karşı her hangi bir alerjik ya da daha farklı bir reaksiyon durumu varsa hasta kullanmamalıdır. İlacın kullanımından önce mutlaka ambalaj üzerinin okunmasında fayda vardır.

Endikasyon Bilgisi

Ventolin Nebul, nefes yollarının açılması için kullanılır. İlaç nebülizatör ile alındıktan sonra nefes yollarında genişleme meydana gelir ve hasta daha rahat bir şekilde nefes almaya başlar. Genel olarak ilaç şu durumlarda kullanılır…

 • Astım hastalığı bulunanlarda hastalık semptomlarının giderilmesi ya da hafifletilmesi için kullanılabilir.
 • Ciddi bir akciğer hastalığı olan KOAH hastalığınn belirtilerini azaltmak için kullanılabilir. Ancak düzenli tedavi sırasında bu ilaç kullanılmaz.
 • Nefes darlığına neden olan hastalıkların kontrolü için sürekli olarak kullanılmaz. Ancak kriz anında kurtarıcı olarak kullanılabilir.
 • İlacın kullanımı hakkında Ventolin prospektüs bilgilerini okuyup daha fazla bilgi sahibi olunabilir.
 • Ventolin Nebul Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 5

  Ventolin Nebul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

  Ventolin Nebul ampulü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Daha önce kullanmış olsanız bile hastalığınıza göre ilacın dozu ya da alınma sürelerinde değişiklik olabilir. Ventolin Nebul, gebelik ve emzirme dönemlerinde doktor kontrolünde kullanılabilir. İlacı kullandığınız süre içinde eğer hamile olduğunuzu fark ederseniz, hemen durumu doktorunuza bildirmeniz gerekir.

  Bu durumda ilaç dozu yeniden ayarlanabilir. Hamilelik ya da emzirme dönemlerinde ilacın kullanımına daha da dikkat etmek gerektiği akıldan çıkmamalıdır.
  İlacın kullanımı sürekli dikkatli olunması gereken durumlarda ya da araç kullanımı gerektiren işlere engel değildir.

  Bu tür işler yaparken de ilacı kullanabilirsiniz. Ancak araç ya da makine başında çalışırken buhar makinesi ile ilacı almaya çalışmayın.

  Ventolin Nebul, başka ilaçlar ile birlikte kullanılabilir. Ancak bu durumda doktorunuza bilgi mutlaka vermelisiniz. Çünkü bazı ilaçların etken maddeleri ile Ventolin etken maddeleri birbirinin etkilerini yok edebilir ve bu durumda iki ilaçta da tedavi için yarar sağlanamayabilir. İlaç erken doğum tedavisi görenlerde ya da etken maddeye karşı alerjisi olanlarda kesinlikle kullanılmamalıdır.

  Ventolin Nebul Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 3

  Aşağıdaki durumlarda Ventolin Nebul kullanımına dikkat edilmesi ve doktora bilgi verilmesi gerekir.

 • Tirodi bezinin aşırı çalışması durumunda doktorunuzu bilgilendirin.
 • Astım belirtilerini gidermek için kısa etkili bronş açıcı ilaç olarak kullanımı sırasında etki görmek için dozunu arttırmanız gerekti ise doktorunuza bilgi verin. Bu durum astım kontrolünüzün kötüleştiğini gösterir ve daha farklı tedavi yöntemleri gerekebilir.
 • İlacın kullanımı sonrasında kandaki potasyum seviyesinde aşırı azalma söz konusu olabilir. Bu durumda doktorunuzun düzenli olarak kandaki potasyum seviyesini ölçmesi gerekir.
 • Ventolin Nebul sadece inhalasyon yoluyla kullanılmalıdır. Bunun dışında ağız yoluyla solunmak ya da enjekte edilmemesi gerekir.
 • Bu ilaç ile evde tedavi görüyorsanız, ilaçtan sağladığınız fayda ya da etki süresi azalırsa kendi kafanızdan ilaç dozunu ya da kullanım sıklığını artırmayın. Konu hakkında doktorunuza bilgi verip gerekirse doktorunuzun bu doz arttırmasını bekleyin.
 • Ventolin Nebul kullanımı kan şekeri seviyesinin artmasına da neden olabilir. Eğer bu tür bir sorun olursa ve de şeker hastası iseniz konu hakkında doktorunuza mutlaka bilgi verin.
 • Şiddetli kalp hastalarının ilacı kullanımından sonra göğüs bölgesinde ağrı olması ya da kalp atışlarında düzensizlik belirtileri olduğunda doktorunuza mutlaka bilgi verin.
 • Ventolin Nebul’in Kullanım Şekli

  İlacın kullanımı özel buhar makinesi olarak da bilinen cihazlar ile yapılır. Kapsül şeklindeki ilacın baş kısmı dikkatli bir şekilde açılır. Daha sonra makinenin yerleşim bölgesine konulur. Kişisel maske hastaya takılır ve makine çalıştırılır. İlaç haznesindeki sıvı tamamen buharlaşıp hastanın bunu soluması sağlandığında makine kapatılır.

  Hangi yaşta olursa olsun tüm hastalarda Ventolin Nebul doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Hastalarda beklenmeyen bir etki görüldüğünde ise vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.

  Ventolin Nebul Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 1

  İlacın Olası Yan Etkileri

  Ventolin Nebul zararları ilacın kullanımı sonrasında yaşanan olası yan etkileridir. Bu yan etkiler, yaygın görülen ve nadir görülen etkiler olarak sıralanabilir. Bu yan etkilere geçmeden önce ilacın etken maddesine karşı alerjik reaksiyon yan etkilerinden bahsetmek istiyoruz. Alerjik etkiler, hastada ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

  Bunun için mutlaka en kısa sürede doktora başvurulması gerekir. Ventolin Nebul kullanımı sonrasında; yüzde, dudaklarda, ağızda, dilde ve boğazda şişme, kaşıntılı döküntü, halsiz hissetme, baş dönmesi, yere yığılma, yutkunma güçlüğü ya da nefes almada zorlanma belirtileri görülmesi, ilacın alerjik reaksiyona neden olduğu anlamına gelebilir.
  İlaç kullanımı sonrasında hastalarda görülen en sık yan etki, titreme ve baş ağrısıdır.

  Yine yaygın yan etkiler arasında kalp atış hızının artması da sayılabilir. Bu yan etkilerin dışında nadiren görülen etkiler de söz konusudur. Ventolin Nebul kullanımı sonrasında hastalarda nadire görülen yan etkiler şu şekildedir…

 • Kalp çarpıntısı
 • Aşırı hareketlilik hali
 • Kaslarda kramp
 • Kol ve bacak damarlarında genişleme sorunu
 • Ağız ve boğaz bölgesinde iritasyon durumu
 • Kan değerlerinde potasyum düzeyinin normalin altına düşmesi durumu
 • İlaç kullanımından kaynaklanan broş daralması
 • Kandaki laktik asit seviyesinde artış
 • Kaşıntı, deride kızarıklık, döküntü ve kurdeşen
 • Ventolin Nebul, günün her hangi bir saatinde aç ya da tok karnına kullanılabilen bir ilaçtır. İlk başlangıç olarak 2,5 mg şeklinde hastaya verilen ilaç daha sonra gerekli ise 5 mg doza kadar çıkabilir. Yetişkinlerde, ağır durumlarda ilacın alımı günde 40 mg’ye kadar çıkabilir. Ancak bu tür tedavilerin mutlaka sağlık merkezlerinde ve sıkı doktor kontrolünde yapılması gerekir.

  Ventolin Nebul günde 4 kere uygulanabilir. Yetişkinlerde, çocuklarda ya da bebeklerde kullanılabilir. Ancak ilacın 18 aylıktan küçük bebeklerde nasıl etki bıraktığı hakkında çok fazla bir bilgi sahibi olunmamıştır.
  Ventolin Nebul kullanımı hakkında merak edilen sorulardan birisi de ventolin nebul kaç saatte verilir sorusudur. Bu soruya en doğru cevabı hastanın kendi doktoru verebilir.

  Ventolin Nebul kullanımı sırasında akıldan çıkmaması gereken en önemli noktalardan birisi, ilacın kişisel olduğu ve kesinlikle doktor kontrolü olmadan başkasına verilip kullandırılmamasıdır.

  Ventolin Nebul Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir?

  Ventolin Nebul, normal reçete ile eczaneden alınması gereken bir ilaçtır. Eczaneler dışında her hangi bir yerden satın alınmaması gerekir. Ambalajı yırtılmış ya da açılmış ilaçların da alınıp kullanılmaması önerilir. Ventolin Nebul, 2,5 mg ampuller ile satılır. Her bir paket içinde 20 adet ampul bulunur. Genel olarak güncel fiyatı; 11,9 TL’dir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ventolin-nebul-nedir-ne-ise-yarar-yan-etkileri-nasil-kullanilir-fiyati-nedir/