Vertigo Belirtileri

Kelime anlamı olarak dönmek, anlamı taşıyan vertigo, tıpta her hangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan baş dönmesi atakları anlamında kullanılır. Bu ataklar kimi zaman sadece dakikalar sürerken kimi zamansa saatler hatta günler sürebilir.

Bu ataklar sırasında hastaların günlük hayatlarına devam etmeleri son derece zordur. Atağın daha çabuk geçmesi için yapılacak en önemli şey hastanın yatar pozisyonda dinlenmesidir.

Vertigo, genelde normal baş dönmesi ile karıştırılır. Vertigo belirtilerinden önce kısaca vertigo nasıl anlaşılır sorusuna cevap vermek istiyoruz. Normal bir baş dönmesi, her hangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaz. Genelde tek başına ortay çıkar ve ataklar şeklinde olmaz.

Kişinin yaptığı her hangi bir hareket ya da bir olay sonrasında etrafında eşyaların dönmesi ya da kendisinde oluşan bir düşme hissi normal baş dönmesi olarak değerlendirilebilir. Her hangi bir hastalığın sonucunda oluşan, beraberinde başka şikayetlere de rastlanan baş dönmeleri ise vertigo olarak değerlendirilebilir.

Baş dönmesinin yanında eşlik eden diğer şikayetler, vertigo belirtileri olarak sayılabilir. Mide bulantısı, kusma, terleme, kulak çınlaması, işitem kaybı, ateş, görme bozukluğu, duyma bozukluğu, halsizlik, kuvvet kaybı, hissizlik, güçsüzlük, sürekli yorgunluk hali ve kulakta dolgunluk hissi vertigo belirtileri nelerdir sorusunun cevabı olarak verilebilir.

Vertigo semptomunun belirtileri gibi sebepleri de kişide var olan hastalığa göre değişir. Meneire hastalığı, migren, beyin tümörü, iç kulak hastalıkları, sinir sistemini etkileyen hastalıklar vertigo sebepleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu sebepler ile yaşanan vertigo atakları kişilerin günlük hayatlarını olumsuz yönde etkiler.

Aniden ortaya çıkan ve hastanın birden dengesini kaybetmesine neden olan bu sağlık sorunu ile başa çıkmak için bazı egzersiz hareketlerini düzenli olarak yapmak gerekir.

Vertigo Belirtileri

Vertigo ataklarında kişinin kendini dengede tutması için önemli bir etkiye sahip olan vertigo hareketleri, ilk olarak hafif şekilde yapılmaya başlanmalı. Zamanla kişinin vücudu alışmaya başlayınca hareketlerin sayısı ve egzersiz süresi uzatılabilir.

Vertigo hareketleri baş hareketleri, dönerken dengenin sağlanması, ayakta dengenin kontrol edilmesi, sallanırken dengenin kontrol edilmesi, yürürken dengenin kontrol edilmesi olarak kategorilere ayrılır. Şimdi bu temel hareketlerden bazılarını beraber inceleyelim.

Renberg Hareketi: Hasta ayakta duru pozisyonda iker ayaklar ve kollarını birlikte yana açar. Bu şekilde 30 saniye bekler. Günde 2 kere yapılması gereken bu hareket, baş dönmesi hissi sırasında dengede kalmak için önemlidir.

Vertigo Belirtileri 3

Ayakta Sallanma Hareketi: Yine ayakta iken ayaklar ve kollar yana açılır. Yavaş yavaş vücudun ön ve arka kısmına eğilir hareketler yapılır. Harekete yavaş yavaş uzatarak devam edilir. Bu hareketi günde 2 kere 20’şerli setler halinde yapabilirsiniz.

Yerinde Yürüme: Yürürken vertigo atağı ile başa çıkmak için etkilidir. Bu hareket için ayakta normal duruş pozisyonunda durulur. Dizler sıra ile yukarı doğru kaldırılır ve kişi olduğu yerde yürür. Bu hareketi günde 20 kere tekrarlamak yeterlidir.

Yerinde Dönme: Ayakta durur pozisyonda, ayaklar birbirinden hafif bir şekilde açılır. Kollar yanda durur ve yarım daire şeklinde kişi kendi etrafında dönmeye başlar. Bu hareketin günde 5 defa tekrarlanması yeterlir. Baş sıra ile önce sağa daha sonra ise sola çevrilir ve hangi tarafa çevrildiğinde daha çok dönüyorsa o yöne daha fazla yoğunlaşılarak harekete devam edilir.

Vertigo Belirtileri 4

Ayakta Baş Hareketleri: Ayakta durur pozisyonda ve ayaklar birbirine bitişik şekilde baş ilk olarak yukarı sonra aşağı daha sonra önce aşağı sonra yukarı hareket ettirilir. Bu hareketin günde 10’ar defa tekrar edilmesi uygundur.
Yürüme Hareketleri: Sürekli vertigo sorunu yaşayanlar için ideal bir egzersizdir. Bunun için ilk olara 5 adım yürünür ve oluşan baş dönmesinin geçmesi için 5-6 saniye beklenir. Baş dönmesi geçince yeniden 5 adım yürünür ve beklenir. Bu şekilde günde 2 kere 15 metreye kadar yürünmesi yeterlidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/vertigo-belirtileri/