Vertigo Hastalığı

Vertigo Hastalığı Nedir?
Vertigo, vücudun denge sistemlerinden yanlış uyaranlar gelmesi sonucu ortaya çıkan baş dönmesi ve dengesizlik halidir. Latince kökenli bir kelime olup, “dönmek” anlamına gelir. Baş dönmesi, oryantasyon kaybı, denge kaybı olarak da bilinir. Vücut dengesinin sağlanmasında iç kulak, eklemler, kaslar, gözler, omurilik, beyin gibi organlar bağlantılı şekilde çalışır. Bu organlarla ilintili rahatsızlıkların pek çoğunda vertigo görülür. En sık görülen türü, “Benign paroksismal pozisyonel vertigo” olarak bilinen, iyi huylu tekrarlayıcı pozisyona bağlı vertigodur. Pozisyonel vertigo, iç kulaktaki gözle görülemeyecek denli küçük kristallerin, darbe, üst solunum yolları enfeksiyonları, uzun süren seyahatler gibi pek çok sebebe bağlı olarak yerlerinden oynaması, dengeyi oluşturan yarım daire kanallarına kaçması sonucu oluşan bu baş ağrısı, baş hareketleriyle ortaya çıkar, şiddetli dairesel baş dönmesi ile devam eder. Yatarken, yataktan kalkarken, öne eğilme, yukarı bakma gibi hareketlerle belirir. Yukarı bakarken meydana gelen baş dönmesine “Üst raf vertigosu” adı verilir. Hekimler, vertigonun çok ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceğini, ancak başlıbaşına bir hastalık olarak algılandığı, bunun da gerçek hastalığın teşhisinin gecikmesine sebep olabileceğini ve çok ciddi sonuçlara yol açabileceğini belirtiyor. 

Vertigonun Belirtileri

Vertigo atağı denen baş dönmesi 1-2 dakika sürebileceği gibi, 1-2 saat, hatta 1-2 gün sürebilir. Baş dönmesi ataklarına çoğu kez kulak çınlaması, işitme kaybı, denge kaybı, yürüme zorluğu, bilinçte zayıflama ve bulanıklık da eşlik eder. Şiddetli atak evrelerinde ise, mide bulantısı, kusma, terleme, anormal göz hareketleri de görülebilir. Baş dönmesi bazen o kadar şiddetli olur ki hastayı yatağa düşürebilir. Vertigo belirtilerini yaşayanların çoğu, baş dönmesi sırasında yerin ayaklarının altından kayıyormuş gibi hissettiklerini söylerler. Göz kararması da bu belirtilerin arasındadır.

Eğer baş dönmesi kulak rahatsızlıklarından kaynaklanıyorsa, kulaklarda çınlama ve akıntı, basınç hissi, işitme zorluğu, mide bulantısı, kusma ve gözlerde anormal hareketler görülür.Vertigo-Hastalığı1

Vertigo Neden Olur?
Vücut dengesinin sağlanmasında üç sistem etkilidir.

 • İç kulakta bulunan denge sistemi: İç kulakta bulunan üç adet yarım daire kanalı ve bunların uçlarında yer alan iki küçük torbacıktan oluşur. Yarım daire kanallarında da sıvı vardır. En ufak bir baş hareketinde dahi bu yarım daire kanalları hareket eder. Hızlı bir şekilde giderken aniden yön değiştiren bir aracın içinde ters yöne savrulmak gibi, bu kanalların içindeki sıvı da ters istikamette hareket eder. Burada bulunan duyu hücreleri değişen sıvı basıncını algılar ve sinirsel bir uyarı oluşturur. Beyin ve beyinciğe giden uyarılar sonucu denge de sağlanmış olur.
 • Görme ile sağlanan denge: Bu denge yolu, gözlerden başlar ve beyindeki görme merkezine kadar uzanır. Bu yol boyunca aralardaki bir dizi sinirsel ağdan oluşan ve görme vasıtasıyla dengenin sağlayan sistemdir.
 • İskelet-kas sistemiyle sağlanan denge: Kaslar, tendonlar ve eklemlerde bulunan özelleşmiş reseptörler ve bunların oluşturduğu sinirsel uyarıyı merkez sinir sistemine ulaştıran sinir yollarından oluşur. Bu reseptörler, bedenin uzaydaki konumunu algılar. Vücut dengesinin sağlanabilmesi için, hangi kasın ne kadar kasılması gerektiğini ve hangi eklemin hangi hareketi yapması gerektiğini belirler.
 • Vertigo-Hastalığı2

  İşte bu  üç sistemden herhangi biri bozulduğunda vertigo ortaya çıkar.

  Vertigo, kendi başına bir hastalık değil, başka hastalıkların tetiklediği bir belirtidir. Peki nedir vertigoyu tetikleyen hastalıklar?

 • Baş hareketlerine ve pozisyonuna bağlı vertigo
 • İç kulak tansiyonu (Menier Hastalığı)
 • Kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon
 • Santral sinir sistemi bozuklukları
 • Başın pozisyonunu iç kulaktan beyne ileten sinirin iltihabı
 • İç kulakla orta kulak arasındaki anormal bağlantılar
 • Orta kulak iltihabı
 • Başın pozisyonunu beyne ileten sinirlerde iyi huylu tümörler
 • Kulağa uygulanan toksik ilaçlar
 • Yaşlılık kaynaklı vertigo
 • Migren kaynaklı vertigo
 • Boyun fıtığı ve boyun kireçlemesi
 • Psikiyatrik sebepler
 • Vertigo İçin Şifalı Bitkiler
  Zencefil, Gingko Biloba, balkabağı, kabak çekirdeği, kereviz tohumu, papatya çayı, rezene, portakal kabuğu, nane gibi bitkiler, ara sıra meydana gelen ataklar için faydalı olabilir. Ancak vertigo atakları sık tekrarlanıyor ve uzun sürüyorsa kardiyak aritmi, yüksek tansiyon, iç kulak iltihabı ve buna benzer bir ciddi problemin belirtisi olabilir. Kronik vertigo şikayeti için muhakkak hekime başvurmak gerekecektir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/vertigo-hastaligi/