Vertigo Neden Olur?

Vertigo, farklı hastalıklar nedeni ile ortaya çıkabilen baş dönmesi ve denge bozukluğudur. Süresi kişiye ve neden olan hastalığa göre değişen bu sağlık sorunu, 24 saate kadar devam edebilir. Bazen sadece kısa süreli denge kaybı olarak yaşanan vertigo, bazense kişinin düşmesi ve şuurunu kaybetmesine kadar ilerleyebilir.

Değişik tedavi yöntemleri bulunan bu sağlık sorunu nedenleri sizler için araştırdık. Bu konumuzda sizlere en fazla görülen vertigo nedenleri ve bu nedenlerin kısa açıklamaları yapacağız.

Vertigo, tek başına ortaya çıkan ve ilerleyen bir hastalık değildir. Değişik sağlık sorunları ve hastalıkların neden olduğu bu durum, kişiye göre değişiklik gösterir. Tedavisi mümkün olan sağlık sorununu en kısa sürede çözmek ve kişinin sağlığına kavuşması için ilk olarak yapılması gereken, vertigo nedenlerinin belirlenmesidir.

Vertigo rahatsızlığı genel olarak; migren, epilepsi, çoklu skleroz, kaslarda koordinasyon bozukluğu ve servikal omurga bozukluğu olarak sayılabilir. Bu nedenlerin yanında bazı hastalıklar da vertigo sorununa yol açabilir. Aşağı verdiğimiz hastalıklar da yaygın olarak vertigo nedenleri arasında sayılabilir.

İç Kulak İltihabı: Vertigo nedenleri arasnda ilk sıralarda yer alan iç kulak iltihabı ani baş dönmesine neden olabilir. bu iltihaplanma yüzünden yaşanan baş dönmesi bir kaç gün sürebilir. Baş dönmesinin yanında denge problemleri, mide bulantısı ve kusma durumları da sıkça yaşanabilir.

Meniere Hastalığı: Kulağın genel işlevini yerine getirebilmesi için iç kulak bölgesinde sıvı bulunur. Bu sıvının olması gerekenden çok ya da az olması meniere vertigoya neden olur. Bu tür durumlarda baş dönmesinin yanında işitme kaybı ve denge bozuklukları da görülebilir.

Vertigo Neden Olur? 1

Pozisyona Bağlı Vertigo: Yatakta aniden dönmek, oturuken birden ayağa kalkmak, posizyona bağlı baş dönmesine neden olabilir. Bu tür baş dönmeleri genelde aniden gelişir ve kısa sürede geçer. Ancak şiddetinden dolayı kişinin dengesini bozar ve zaman zaman düşmelere neden olabilir. Bu tür baş dönmeleri genelde herkeste görülür. Ancak kadınlarda daha fazla görülür. En sık görülen baş dönmesi çeşidi, bu tür baş dönmeleridir.

Vestibüler Migren: Migren nedeni ile oluşan vertigo türüdür. Genel olarak bir kaç saat ile 1-2 gün arasında değişen sürede devam eder. Baş dönmesinin yanında şiddetli baş ağrısı görülür ve genelde dinlenme ile iyileşme sağlanır.

Yukarıda verdiğimiz hastalıkların dışından bazı hastalıklar için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak da baş dönmesi sorunu yaşanabilir. Özellikle tansiyon düşürücü ilaç kullananlar bu tür sorunları sıkça yaşayabilir.

Vertigo Neden Olur? 2

Sürekli ilaç kullanmak zorunda olan ve ilaçları içtikten sonra ilaca bağlı vertigo oluşan hastalar, yan etkileri konusunda mutlaka doktorlarına bilgi vermelidir.

Vertigo rahatsızlığının tedavi edilmesinde nedenlerinin doğru olarak belirlenmesi önemli yer tutar. Nedenlerin ortadan kaldırılması ile uygulanan tedavi yöntemleri, kısa sürede hem vertigo rahatsızlığının çözümünü, hem de neden olan hastalığın iyileşmesini sağlar.

Şiddetli olarak ilerleyen vertigo hastaların günlük hayatlarını büyük ölçüde etkiler. Baş dönmesinin yanında yoğun denge kaybı hatta şuur kapanması yaşanabilen bu sağlık sorununda bol bol dinlenmek gerekir. Eğer siz de vertigo şikayetleri yaşıyorsanız, mutlaka konu ile ilgili bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Vertigo Neden Olur? 3

Sürekli vertigo nedeni ile baş dönmesi yaşayan kişiler eğer çok sık denge sorunu yaşıyorsa mutlaka yanlarında birileri ile dışarı çıkmalıdır. Bu, stres ya da yorgunluğa bağlı olarak ortaya çıkmayan bu krizlerin ne zaman ve nasıl şekilde ortaya çıkaracağı belli olmayacağı için kişinin zor durumda kalmamasını sağlamak için alınabilecek önlemlerden birisidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/vertigo-neden-olur/