Vertigo Nedir?

Latince’de dönmek kelime anlamı taşıyan vertigo, toplulumuzda bir hastalık adı olarak daha çok bilinir. Tıbben hastalık olarak sayılmayan vertigo, sadece hastanın hislerinden kaynaklanan bir semptomdur.

Bazen baş dönmesi ile aynı anlamda kullanılan vertigo aslında, kişinin etrafındaki nesneleri dönüyor gibi görmesi ya da kendini düşüyor gibi hissetmesi durumudur.

Vertigo tek başına hastalık olarak görülmeyen bir sağlık sorunudur. Genelde diğer sinir sistemi ve iç kulakta meydana gelen hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkar. Pek çok hastalığın belirtileri olarak ortaya çıktığı için geniş kapsamlı ele alınan vertigo hastalığı hem kadın, hem erkeklerde görülebiliyor.

Vertigo, yani denge bozukluğu, önemli pek çok hastalığın ilk belirtileri arasında sayılabilir. Vertigonun belirti olarak ortaya çıktığı hastalıkları aşağıda kısaca liste halinde paylaşıyoruz.

  • Benign Pozisyonal Vertigo: İç kulak kristallerinin eden olduğu bir denge sorunudur.
  • Vestibuler Nörit: Denge sisteminde bulunan sinirlere yerleşen virüslerin neden olduğu bir hastalıktır.
  • Labirentit: İç kulağa yerleşen virüs veya bakterin yol açtığı bir tür hastalıktır.
  • Serebro Vaskular Olay: Beyin kanaması durumu. Vertigonun en tehlikeli hallerindendir.
  • Perilenfatik Fistul: İç kulaktan orta kulağa sıvı sızması sonucu ortaya çıkan denge kaybıdır.
  • Superior Kanal Dehisensi: Yüksek ses, öksürük ve hapşurmanın etkisi vertigo oluşturması durumudur.

Bunların yanında meniere hastalığı, migren ve angziete belirtilerinde de vertigo rahatsızlığına rastlanır. Ayrıca bazı ilaçların yan etkilerinde, sürekli alkol kullanımında ve tümör oluşumlarında da vertigoya rastlanabilir. Bu hastalıkların doğru tespiti için vertigo ile birlikte ortaya çıkan diğer etkenlere dikkat etmekte fayda vardır. Ayrıca yapılan farklı testler ile de hastalıkların doğru tanısı konulabilir.

Vertigo Nedir?

Vertigo genel olarak her yaş grubunda ve herkeste ortaya çıkabileb bir belirtidir. Baş dönmesi şeklinde ortaya çıkan bu belirti en fazla meneire hastalığında görülür. Bu hastalık erkeklere oranla kadınlarda daha sık görüldüğü için vertigo da kadınlarda daha sık görülüyor diyebiliriz. Genel olarak 20 ila 60 yaş arasındaki dönemlerde daha fazla ortaya çıkar. Bu belirti ortaya çıktığında kişinin kendisini iyi hissetmesi için mutlaka dinlenmesi gerekir.

 

Dinlenmenin yanı sıra vertigoya neden olan hastalık ile ilgili tedaviler, hastalığın iyileşmesi de aynı şekilde bu belirtinin tedavisi olarak sayılabilir.

Vertigo ile baş dönmesinin arasındaki en önemli fark, vertigonun ataklar halinde ortaya çıkması ve bir hastalığın belirtisi olmasıdır. Normal bir baş dönmesi ise zaman zaman ortaya çıkar ve daha geçici nedenleri vardır. Vertigonun ortaya çıkmasına bağlı olan hastalıkların teşhisinde bu belirtiye eşlik eden diğer şikayetlerin önemi büyüktür.

Vertigo Nedir? 2

 

Vertigoya genel olarak; kulak çınlaması, terleme, görme bozukluğu, duyma bozukluğu, mide bulantısı, kusma, ateş, hissizlik, sürekli yorgunluk hali, ateş ve kuvvet kaybı eşlik eder. Bu belirtiler var olan hastalığın türüne, ilerleyişine ve kişinin kendi durumuna göre değişiklik gösterir.

Hastaların vertigo ile birlikte gelen diğer belirtileri iyi gözlemlemesi ve bunları mutlaka doktorlarına bildirmeleri gerekir. Doğru analiz edilen belirtiler çoğu zaman testler ile elde edilecek olan sonuçları doktorlara verir ve vakit kaybı yaşanmadan hastalık tedavilerine başlanabilir.

Vertigo Nedir? 1

Vertigo ne demek, sorusunun cevabını verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Bu yazımızda hem vertigo kelimesinin anlamı, hem de hastalık olarak vertigo hakkında genel bilgileri sizlerle paylaştık. Önemli hastalıkların belirtisi olan bu özel durum mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. İnsan sağlığını tehlikeye sokna çoğu hastalığın ilk belirtilerinden olan vertigo, erken teşhis ve kolay tedavi için son derece önemlidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/vertigo-nedir/