Voltaren Emulgel %1 50 Gr Pomad Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

Voltaren kas gevşetici jel kazave spor yaralanmaları sonucu ağrı, şişlik, yumuşak doku hasarlarında ve romatizmal hastalıklarda doktor tarafından önerilen streoidal olmayan antiinflamatuvar ilaç grubundandır.

Hemen herkesin başına burkulma, ezilme, incinme gibi kazalar gelebilmektedir. Bu tür durumlarda oldukça etkili olan Voltaren emulgel topikal hakkında merak ettikleriniz, Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler ve ilacın Klinik Özelliklerini sizler için araştırdık ve makalemizde yayınlıyoruz.

Voltaren Emulgel %1 50 Gr Pomad Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

Voltaren krem ne işe yarar? Bu sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Voltaren Emulgel %1 50 Gr Pomad Nedir?

Voltaren jel, etkin maddesi diklofenak dietilamonyum olan jel formunda topikal kullanılan bir ilaçtır. Eczanelerde 50 gr’ lık tüplerde satılmaktadır. Harici kullanım içindir. Burkulma, ezilme, incinme gibi kazalar ve spor yaralanmalarında meydana gelen şişlik, iltihaplanma, yumuşak doku hasarları ve bölgesel romatizmal hastalıkların harici olarak tedavisinde kullanılmaktadır.

Endikasyon Bilgisi

Kaza ve yaralanmalar sonucu ya da romatizmal olarak iltihap, şişme ve kızarıklıkla birlikte dokularda ısı artışının tedavisinde, romatoid artritde, omurgada medya gelen iltihaplı romatizmal hastalıklarda, spondilartritde, gövdenin merkezi kemik sütununda olan ağrılı sendromlarda, eklem ve eklem dışı romatizmal hastalıklarda, akut gut hastalığında, böbrek ve idrar yollarında ki taşa bağlı ağrılı semptomların tedavisinde, safra koliğinde, cerrahi travmalar sonrası akut ağrılarda ve kaza spor yaralanmalarına bağlı doku hasarlarında kullanılmaktadır.

Voltaren Emulgel %1 50 Gr Pomad Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Her kimyasal ilaçta olduğu gibi voltaren kas gevşetici ilacı da Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler hususları bilmek gerekir. Olası yan etkiler, alerjik reaksiyonlar söz konusu olabilir. Bunları önceden bilmek sağlık açısından oldukça önemlidir.

Voltaren Emulgel %1 50 Gr Pomad Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 1

 • Voltaren kas gevşetici etkin maddesi diklofenaka ve ilacın bileşiminde ki diğer yardımcı maddelere karşı alerjiniz olanlar kesinlikle voltaren jel kullanmayınız.
 • Daha önceden herhangi bir ağrı kesici ilaç vaya steroidal olmayan antiinflamatuvar ilaçlar kullanıldığında astım atağı, hırıltı, deri döküntüsü, kurdeşen, burunda kaşıntı ve akıntı gibi şikayetler ile karşılaştıysanız voltaren kas gevşetici jeli kullanmayınız.
 • Hamileyseniz veya bebeğinizi emziriyorsanız voltaren jel bebeğe zarar verebileceği için kullanılmamalıdır.
 • Voltaren kas gevşetici jeli açık yaralara, egzamalı deriye sürmeyiniz. Ağız içine, göze, burna temas ettirmeyiniz ve yutmayınız.
 • Voltaren kas gevşetici jeli geniş alanlara uygulamak gerektiğinde ve uzun süren tedavilerde dikkatli olmak ve herhangi olumsuz bir etki görüldüğünde doktora danışmak gerekmektedir.
 • Voltaren jel bileşimindeki yardımcı maddelerden propilen glikol uzun süreli kullanımlarda ciltte iritasyona neden olabilir. Böyle durumlarda dikkatli olmak ve doktora danışmak gerekmektedir.
 • Voltaren Emulgel %1 50 Gr Pomad’ In Kullanım Şekli
 • Voltaren kas gevşetici jel 12 yaş altı çocuklar için kullanımı uygun değildir. Yetişkinlerde kullanımı ise, günde 3-4 defa hasarlı deri bölgesine hafif masajla uygulanarak yapılmaktadır. Ağrılı ve hasarlı bölgeye ince tabaka halinde sürülmeli ve ovarak dağıtılmalıdır.
 • İncinme, ezilme ve burkulma kaynaklı kas ve eklem ağrılarında ve tendonitte 2 hafta, artrit tedavisinde 3 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır. Bir haftalık uygulama sonucunda iyileşme sağlanmazsa doktorunuz ile iletişime geçerek durumu bildiriniz.
 • Voltaren jeli uyguladıktan sonra ellerinizi iyice yıkayınız. Ağzınıza ve gözlerinize elinizi sürmeyiniz.
 • İlacın Olası Yan Etkileri

  Voltaren krem ne işe yarar anlattık. Klinik Özelliklerinden bahsettik. Ancak bazı bünyelerde ilacın olumsuz etkileri de olabilmektedir. Bunları bilmekte fayda var. Aşağıda anlatacağımız herhangi bir olumsuz etkiyi hissederseniz ilacı kullanmayı keserek doktorunuza bilgi veriniz.

  Voltaren Emulgel %1 50 Gr Pomad Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 2

  Sindirim sistemi üzerinde bazen gastrik ağrı, bulantı, kusma, ishal, kramp, gaz ve anoreksi gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Ender olarak gastrointestinal kanama ve ülser, çok ender olarak aftöz stomatit, glossit, özofagus lezyonlari, kolit, ülseratif kolit veya Crohn hastalığı, kabızlık ve pankreatit gözlemlenmektedir.

  Voltaren kas gevşetici kullananlarda santral sinir sisteminde meydana gelebilecek yan etkiler ise  genellikle baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik ve uyku halidir. Ender olarak uyuşma görülür. Çok ender rastlanan yan etkiler ise duyularda bozukluklar, uykusuzluk, hafıza problemleri, anksiyete, kabus görme, titreme, bulanık görme, kulak çınlaması, aseptik menenjit ve depresyondur.

  Voltaren jelin ciltte oluşturabileceği yan etkiler, bazen döküntü, kabarıklık, kızarıklık görülmektedir. Ender olarak ürtiker çok ender olarak da egzama, Stevens-Johnson sendromu, saç dökülmesi, eritroderma, sendromu (akut toksik epidermoliz), eritroderma (eksfolyatif dermatit), saç dökülmesi, ışığa duyarlılık, purpura görülmektedir.

  Voltaren kas gevşeticinin böbrek ve bşaltım sistemi üzerinde olası yan etkileri, ender olarak ödem ve çok ender olarak akut böbrek yetmezliği, üriner anormallikler, nefrit, nefrotik sendrom izlenmektedir.

  Voltaren Emulgel %1 50 Gr Pomad Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 4

  Voltaren jelin karaciğer üzerinde görülebilecek yan etkileri kan testlerinde yükselme, ender olarak sarılık, hepatit, çok ender olarak da fulminan hepatittir.

  Kanda olabilecek yan etkiler, çok ender trombositopeni, lökopeni, hemolitik anemi, aplastik anemi ve agranülositozdur.

  Voltaren jelin kardiyovasküler sistem üzerinde yaratacağı yan etkiler çok nadir olarak palpitasyon, gögüs ağrısı, hipertansiyon, konjestif kalp yetmezliğidir.

  Eğer Voltaren kas gevşetici jel kullandığınızda ağız, yüz,, dil ve boğazınızda şişme olursa, deri döküntüsü, kurdeşen, kızarıklık oluşursa, nefes almada zorluk hissederseniz mutlaka doktora başvurunuz. Her ne kadar çok ender olarak bu yan etkiler görülse de dikkatli olmak gerekmektedir.

  Klinik Özelliklerini ve kullanım amaçlarını yukarıda anlattığımız voltaren kas gevşetici jel ambalajında bulunan kullanma talimatı açıklaması çerçevesinde doğru bir şekilde kullanılmalıdır.

  Voltaren Emulgel %1 50 Gr Pomad Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 5

  Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler, ilacın başka ilaçlarla etkileşimleri, nasıl kullanılacağı, dozu ve ne kadar süre kullanılması gerektiği kullanma kılavuzunda belirtilmiştir. Doktor önerisi tabi ki dikkate alınmalı ve doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

  Voltaren kas gevşetici jeli kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler kullanma talimatında belirtilmektedir. Bu önemli bilgilerin mutlaka okunması ve saklanması gerekir. Bu kullanma talimatında yazılanlara ve doktorun önerilerine mutlaka uymak gerekir. Yüksek veya düşük dozda Voltaren jel kullanmak, belirtilenden uzun süre kullanmak, olası yan etkilere karşı hazırlıklı olmamak ve ilaç etkileşimlerini bilmemek ciddi sorunlara yol açabilir.

  Voltaren kas gevşetici kullanma talimatında söylendiği şekilde saklanmalıdır. 30°C’ nin altındaki oda sıcaklığında saklayarak, son kullanım tarihi geçen ilacı kullanmayınız. Çocukların erişemeyeceği yerde muhafaza ediniz. Gereğinden fazla kullanmayınız ve kullandıktan sonra ellerinizi iyice yıkayınız.

  Klinik Özellikleri ve voltaren krem ne işe yarar açıklamalarımızdan sonra ilacın fiyatından da bahsetmek isteriz. SGK tarafından ödeneği bulunan ilacı doktor reçete ettiğinde ücret ödenmemektedir. Ancak reçetesiz almak isterseniz eczanelerde 9,75 TL’ ye satılmaktadır.

  Voltaren krem ne işe yarar? Tüm romatizmal hastalıklara, kas, eklem hastalıklarına, spor yaralanmalarına bağlı ağrılı, iltihaplı durumların tedavisinde oldukça etkili bir ilaçtır.

  Voltaren Emulgel %1 50 Gr Pomad Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 6

  Romatizmal hastalıklarda ve spor yaralanmalarında oldukça etkili olan voltaren kas gevşetici jeli kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanırsanız iyileştirici etkisinden yararlanabilirsiniz. Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenleri dikkate almalı ve sizin için uygun olduğundan emin olmadan voltaren jel dahil hiçbir ilacı kullanmayınız. Mutlaka doktora danışarak kullanınız.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/voltaren-emulgel-1-50-gr-pomad-nedir-ne-ise-yarar-yan-etkileri-nasil-kullanilir/