Voltaren Sr 75 Mg 20 Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

İltihaplı romatizma, romatoid artrit, ankilozan spondolit, ağrılı omurga sendromları, omurlar arası eklem iltihabı gibi rahatsızlıklarda kullanılan Voltaren sr 75 mg tablet pembe üçgen şeklinde, uzatılmış salınımlı, etkin maddesi diklofenak sodyum olan bir ilaçtır.

Genellikle kas ve eklem ağrısı şikayetleri ile doktora gidenler voltaren hap ve voltaren kas gevşetici ilaçlarını duymuş ya da kullanmışlardır.

Voltaren Sr 75 Mg 20 Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

Yazımızda voltaren nedir, ne için kullanılır ve Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorularının yanıtlarını bulacaksınız.

Voltaren Sr 75 Mg 20 Tablet Nedir?

Öncelikle voltaren nedir sorusunun yanıtını verelim. Ağrı ve iltihap tedavisinde kullanılan, etkin maddesi diklofenak sodyum olan, steroidal olmayan iltihap giderici ilaç grubundan olan ilaçtır. 10 ve 20 tabletlik ambalajlarında tüm eczanelerde satılmaktadır.

Voltaren kas gevşetici etkisi ile ağrıları dindirmekte ve iltihap etkisini ortadan kaldırmaktadır. Klinik özellikleri hakkında tüm bilgileri ve nasıl kullanılması gerektiğini siz değerli okurlarımıza anlatmaktayız.

Endikasyon Bilgisi

Voltaren hap, travma ve ortopedik ameliyatlar sonrası ağrı ve şişliklerin tedavisinde, kadınlarda ağrılı ve iltihaplı adet dönemi rahatsızlıklarında ve adneksit tedavisinde kullanılmaktadır.

Ayrıca voltaren tablet eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğu tedavisinde, sırt eklem sertlşmesinden kaynaklı ağrılarda, ilerleyici ağrılı romaztizma hastalıklarında, asteoartrit tedavisinde, omurlar arası eklem iltihaplarında, omurganın ağrılı rahatsızlıklarında, eklem dışı romatizma tedavisinde kullanılmaktadır.

VOLTAREN SR, ağrı ve şişlik gibi iltihap belirtilerini hafifletir, ayrıca ateşi düşürür. İltihap ya da ateşin nedenleri üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Voltaren Sr 75 Mg 20 Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Her ilaçta olduğu gibi voltaren kas gevşetici ilacında bazı bünyelere olumsuz etkileri olabilmektedir. Bu yüzden Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler araştırılmalı ve ilaç bilinçli kullanılmalıdır.

Voltaren Sr 75 Mg 20 Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 1

Kiminde hiçbir yan etki olmaksızın kullanılırken bazı kişilerde olumsuz etkiler görülebilir. Bu konuda ki uyarıları sizlerle paylaşmak istedik. Kimler voltaren tablet kullanmamalı, kimler dikkatli kullanmalı mutlaka bilinmesi gereken konulardır.

Voltaren tablet etkin maddesi Diklofenak ve diğer bileşenlerine alerjisi olanlar ilacı kullanmamalıdırlar. Daha önceden aspirin, ibuprofen, diklofenak türü ilaçlar kullanıp astım, deri döküntüsü, yüzde, ağızda, boğazda şişlik gibi alerjik reaksiyon yaşadıysanız kesinlikle voltaren kas gevşetici hap kullanımından uzak durmanızı öneriyoruz. Aksi halde şiddetli ve ciddi yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu konuda doktorunuzu uyarınız.

Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenlerden biri de ilacın yan etkilerinin neler olduğunudur.  Örneğin mide rahatsızlığınız varsa, mide ve bağırsak ülseri, daha önceden geçirilmiş mide, bağırsak kanaması hikayesi varsa doktorunuzu önceden bilgilendiriniz. Uygun dozu ve size uygun ilacı doktorunuz belirleyecektir.

Ayrıca ağır kalp yetmezliği olanlar, bypass ameliyatı geçirmiş ya da geçirecek olanlar, doktorunu mutlaka bilgilendirmeli ve voltaren tablet kullanmamalıdırlar.

Klinik Özellikleri çok iyi değerlendirilmeli ve gereksiz yere voltaren tablet kullanılmamalıdır. Bu tüm ilaçlar için geçerlidir. Bu yüzden hangi durumlarda, ne için ve ne dozda kullanılacağını ancak doktor belirlemelidir. Gelişi güzel tavsiye üzerine ilaç kullanılmamalıdır.

Voltaren Sr 75 Mg 20 Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 2

Voltaren hapın dikkatli kullanılmasını gerektiren durumlar ise;

 • Eğer kan sulandırıcı, iltihap giderici ilaçlar alıyorsanız aynı zamanda voltaren tablet kullanımına doktor karar vermelidir. Doktorunuza kullandığınız ilaçları mutlaka belirtiniz.
 • Astım hastaları ve saman nezlesi geçirenler, mide ülseri, kanaması, siyah dışkılama ve bağırsak sorunları ( ülsaratif kolit, Crohn hastaığı gibi)  yaşadıysanız midenizde yanma varsa voltaren tableti dikkatli alınız. Herhangi bir olumsuzluk hissettiğinizde ilacı kesiniz.
 • Yüksek tansiyon hastaları, ayaklarında şişme ve ödem olanlar, kanama bozukluğu olanlar, karaciğer ve böbreklerinde sorun olanlar voltaren kas gevşetici tableti dikkatli kullanmalıdırlar. Bu konuda doktoru bilgilendirmelidirler.
 • Bir takım rahatsızlık ve ameliyatlar sonucu uzun süre susuz kalmış kişiler voltaren tablet kullanımında dikkatli olmalıdırlar.
 • Voltaren tablet, yemeklerle birlikte alınmalıdır. Su veya herhangi bir sıvı ile yutulmalıdır. Tabi ki alkolle aynı zamanda alınmamalıdır. Ciddi sorunlara neden olabilir.
 • Hamilelikte voltaren hap zararlı olmaktadır. Bu yüzden hamilelik döneminde voltaren hap kesinlikle kullanılmamalıdır. Hamilelik şüpheniz varsa ilacı kullanmadan bu konuda doktorunuzla görüşünüz.
 • Ayrıca Voltaren tablet hamile kalmayı güçleştirebilmektedir. Hamile kalmak isteyenlerin voltaren hap kullanmamaları önerilir.
 • Emzirme döneminde ise anne sütünden bebeğe geçmesi ve bebek için zararlı olacağı için voltaren hap kesinlikle kullanılmamalıdır. Kullanmak zorundaysanız bebeği emzirmemelisiniz.
 • Voltaren tablet nadir de olsa görme bozukluğuna neden olabilmekte, uyku hali, sersemlik gibi yan etkiler gösterebilmektedir. Bu gibi yan etkileri hissettiğinizde araç kullanmamalı, ağır makine işi ile uğraşıyorsanız ara vermelisiniz.
 • Voltaren Sr 75 Mg 20 Tabletin Kullanım Şekli

  Voltaren tablet günde ne kadar kullanılır? Bu sorunun doğru yanıtını doktorunuz verecektir. İlaç doktor tarafından farklı şekilde önerilmediği takdirde, ağır seyreden hastalık durumlarında yetişkinlerde başlangıç dozu günde 2 Voltaren tablettir. Yani 150 mg ‘ dır.

  Hafif vakalarda ise günde bir tane Voltaren tablet yeterli olmaktadır. İlacın akşam alınması hastalık semptmlarının akşamları artması nedeninden ötürü daha iyi olmaktadır.

  Voltaren Sr 75 Mg 20 Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 4

  Çocuklar için Voltaren tablet kullanımı uygun değildir. Tehlikelidir. Çocukların erişemeyeceği yerde saklanması gerekir.

  Klinik Özelliklerini yukarıda belirttiğimiz voltaren tablet bazı bünyelerde yan etkilere neden olmaktadır. Bunlar hafif seyredeceği gibi ağır olumsuz etkilerde olabilmektedir. Bu yüzden Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler önemlidir. İlacın bileşimindeki diklofenak sodyum   ve diğer bileşenlere alerjisi olanlarda ciddi sorunlar yaşanmaktadır.

  Voltaren tablet kullanımında yaygın görülen yan etkiler: Baş ağrısı, sersemlik ve uyku hali, bulantı, kusma, ishal, sindirim sistemi rahatsızlıkları, gaz, karın ağrısı, deri döküntüsü, iştah kaybı ve karaciğer fonksiyonlarında oluşabilecek değişikliklerdir.

  Voltaren tablet seyrek görülen yan etkiler: Boğaz ağrısı ve yüksek ateş, morarma, sıra dışı kanamalardır. Kaşıntı ve döküntü ile birlikte boğazda, yüzde, ağızda, dilde şişme, nefes almada sorun yaşama, yutma güçlüğü, tansiyon düşmesi, baygınlık, göğüs sıkışması ve hırıltı alerjik reaksiyon habercisidir. Acil olarak hastaneye gitmek gerekir.

  Ayrıca göğüste şiddetli ağrı da seyrek görülen yan etkilerdendir ve kalp krizini işaret eder. Boyun sertleşmesi, kasılmalar, konuşamama, serebral atak belirtileri, yüksek kan basıncı, ani başlayan baş ağrısı ve ona eşlik eden bulantı ciddi yan etkilerdir. Seyrek olsa da gözden kaçmamalıdır.

  Voltaren Sr 75 Mg 20 Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 5

  Şiddetli karın ağrısına eşlik eden siyah dışkılama, deri iltihabı, idrardan kan gelmesi, derinin ve gözlerin sararması, kan kusma, kol, bacak, ayak ve ellerde ödem seyrek rastlanan ancak ciddi yan etkilerdir.

  Voltaren tablet kullanımında 10.000’ de 1 görülen çok seyrek yan etkiler ise;

  Depresyon, uyum bozukluğu, uyuma güçlüğü, alınganlık, psikotik rahatsızlıklar, ellerde, ayaklarda karıncalanma ve uyuşukluk, uyuma güçlüğü, anksiyete, titreme, tat almada sorun yaşama, ağız yaraları, görme sorunları, işitme sorunları, çarpıntı, saç dökülmesi görülebilmektedir.

 • Voltaren hap, voltaren tablet, voltaren nedir, voltaren kas gevşetici,Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler,Klinik Özellikleri
 • Voltaren tablet hakkında Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenleri anlatmıştık. Bu uyarılar çevresinde kullanımı uygun ise bir bardak su ile ve yemek arasında alınmalıdır. İlaç bölünmemeli, çiğnenmemeli, suyla yutulmalıdır.
 • Voltaren hap, doktorun önerdiği dozda ve önerdiği süre içinde kullanılmalıdır. Bir iki haftadan uzun süre kullandıysanız mutlaka doktor kontrolüne gidiniz.
 • Voltaren kas gevşetici ilacı 18 yaş altında ki kişiler için uygun değildir. Yaşlılarda yan etkiler daha etkin olabileceğinden dikkatli ve düşük dozda kullanılmalıdır.
 • Voltaren Sr 75 Mg 20 Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 6

  Voltaren tablet, 2017 FİYATI 11,90 tl’ dir. Ayrıca doktor tarafından reçete olarak yazıldığında SGK ödeneği bulunmaktadır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/voltaren-sr-75-mg-20-tablet-nedir-ne-ise-yarar-yan-etkileri-nasil-kullanilir/