Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır?

Vücuttaki ödem nasıl atılır, ödem kısaca hücreler arasındaki sıvıda, normal miktardan daha fazla kan plazması toplanması olarak özetlenebilecek bir durumdur. Ödem en çok ellerde, kollarda, ayaklarda, bacaklarda, bileklerde, ayaklarda ve yüzde görülür.

Kişiye aynaya baktığında hem fiziksel anlamda sıkıntı veren, hem de psikolojiyi olumsuz yönde etkileyen bir durum olan ödem neden olur, vücuttaki ödem nasıl atılır bitkisel yolları nelerdir, ödem atmak için ne yapmak gerekir bir bakalım.

Vücutta ödem oluşması, vücutta meydana gelen bir aksamadan yahut rahatsızlıktan kaynaklanmaktadır. Ödemi ortadan kaldırmak için öncelikle hangi rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıktığını, ödemi meydana getiren etkenleri tespit etmek gerekir. Daha sonra buna yönelik ilaç kullanımı ve tedavi ile ödem ortadan kaldırılabilir. Ödem çözen ilaçlar genellikle idrar söktürücülerdir. İlerlemiş ödemler ise  cerrahi müdahale ile giderilebilir.

 • Şeker sindirilirken fazla miktarda su gerektirir ve vücut bunun için suyu tutar. Şeker tüketimi azaltıldığında ödem sorunu da buna bağlı olarak azalacaktır.
 • Dolaşımı hızlandıran ve vücudu rahatlatan masajlar yaptırılabilir.
 • Ananas, kayısı, kiraz gibi meyvelerle, yeşil yapraklı sebzeler vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olur.
 • Gün içinde ısırgan otu, biberiye, kiraz sapı ve funda yaprağı gibi bitkilerden istifade edilebilir. Bu bitkilerin çayını içebilir ve böbreklerin çalışmasına destek sağlayabilirsiniz.
 • Az uyku uyumak da ödem problemini tetikleyebilir. Bunun için günde mutlaka 7-8 saat uyku uyumak önemlidir.
 • Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır? 1

 • Yemekleri olabildiğince az tuzla pişirmek de ödemi engelleyen ve ödem atılmasını sağlayan bir tedbirdir.
 • Ara öğünlerde tüketilecek probiyotik yoğurtlar ve kefir tüketimi ödemi önler.
 • Alkolden, şekerli ve asitli içeceklerden olabildiğinde uzak durulmalı, su ve bitki çayları gibi kaliteli sıvı alımına dikkat edilmelidir.
 • İdeal kilo yakalanmalı ve korunmalıdır. Zira fazla kilo damarlarda basınç oluşturur ve dolaşımı yavaşlatır. Bu da ödem oluşması için zemin hazırlar.
 • Vücuttaki ödem nasıl atılır İbrahim Saraçoğlu tarafından da  ele alınmıştır. İbrahim Saraçoğlu ödem attırıcı olarak kiraz sapını ve lahanayı öneriyor. Zira vücuttan su atarken aynı zamanda minerallerin de atıldığını bunun da vücut için zararlı olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla kiraz sapı, çınar yaprağı ve lahana gibi sebze ve meyveler vücuttan su atarken minerallerin atılmasını önler. Dolayısıyla bu tür doğal maddeler vücuttan ödemi sökerken, mineral eksilmesini de önler.

  Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır? 2

  Vücuttaki ödem nasıl atılır Ahmet Maranki tarafından da işlenmiştir. Enginar yaprağı, sütün içinde kaynatılan maydanoz ve mısır püskülünün vücutta ödem attırmaya büyük katkısı olduğunu söyleyen Ahmet Maranki bu bitkilerle yapılacak kürleri öneriyor.

  Vücutta Ödem Neden Olur?

  Çok fazla tuz ve çok fazla su tüketimi vücutta ödeme sebebiyet verir. İnsan vücudunun %65 ila 70’i sudan oluşur. Ödem daha çok yumuşak  dokuların olduğu bölgelerde damar içlerinde bulunan sıvının damar dışına sızmasıyla oluşur. Fazla hareketsiz kalmak da ödeme sebebiyet verebilir.

  Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır? 4

  Bunun dışında öden bazı hastalıkların belirtisi olarak da görülebilmektedir. Sözgelimi kalp ve böbrek yetmezlikleri, beslenme bozuklukları, karaciğer sirozları ve tiroid bezi rahatsızlıkları da vücutta ödem oluşumuna sebebiyet verebilir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/vucuttaki-odem-nasil-atilir/