Wbc (Lökosit) Yüksekliği Nedir, Neden Olur, Nasıl Düşürülür?

WBC (Lökosit) yüksekliği nedir, halk arasında akyuvar olarak da bilinen lökositler, bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır ve enfeksiyonlara karşı savaşmada önemli rolleri vardır.

Wbc (Lökosit) Yüksekliği Nedir, Neden Olur, Nasıl Düşürülür?

Kandaki beyaz kan hücrelerinin sayısını öğrenmek için yaptırdığınız teste lökosit ya da WBC testi denir. Kan değerlerinizde bulunan lökositler enfeksiyon oluşumunu engeller. Bu hücreler enfeksiyona sebep olabilecek virüs, bakteri ve diğer organizmaları yok etmekle görevlidir. Eğer bakteriyel enfeksiyonunuz varsa lökosit (WBC) yüksekliği ortaya çıkabilir.

Peki WBC yüksekliği ne anlama gelir bir bakalım. Vücut, enfeksiyon geliştiğinde, bunu temizleyebilmek için lökosit üretir. Vücudun yüksek miktarda lökosit üretmesi, bunun altında bir sağlık sorunu olduğunu gösterir. Normal bir insanda olması gereken lökosit sayısı her mikro litrede 4 bin 500 ve 10 bin arasıdır.

  • Vücutta herhangi bir hastalık yoksa, lökosit sayısı vücuttaki toplam kanın %1’i oranındadır.
  • WBC nedir yüksekliği ne anlama gelir kısmından sonra, kanda WBC neden yükselir bir de buna bakalım.
  • Vücutta bakteri ve virüsler artmaya başladığında bağışıklık sistemi devreye girer ve hastalığı bertaraf etmek için kemik iliği daha fazla lenfosit üretmeye başlar. Bu durum da kandaki lenfosit sayısını artırır.
  • KOAH hastalığı, kronik bronşit, amfizem gibi rahatsızlıkların meydana gelmesinde parmağı olan faktörlerden birisi de sigaradır ve bu hastalıklar hava akımını kısıtlar. Sigara içenlerde çoğunlukla ciğerlerde iltihaplanma meydana gelir ve bu durum da kanda lenfosit artışına sebep olur.
  • Wbc (Lökosit) Yüksekliği Nedir, Neden Olur, Nasıl Düşürülür? 1

  • Lösemi gibi kemik iliği bozukluğundan kaynaklanan rahatsızlıklar da lenfosit sayısının artmasına sebep olur. Lösemi hastalığı, kemik iliğinin yüksek miktarda lenfosit ürettiği bir kanser türüdür. Bu fazla sayıda üretilen lenfositler herhangi bir işleve sahip değildirler ve vücuttaki enfeksiyon riskini artırırlar.
  • Bağışıklık sisteminin bozuk oluşu da kanda lenfosit miktarını artırır. Graves ve Crohn gibi gibi doğuştan gelen bağışıklık sistemi bozukluklarına ve rahatsızlıklarına sahip olmak da kanda lenfositi yükseltir.
  • Duygusal çöküntüler, stres ve buna benzer psikolojik rahatsızlıklar da kanda lenfosit miktarını artıracaktır. Ama stres geçtiği zaman kandaki lenfosit değerleri de normale döner.
  • Bunların dışında gebeliğin son haftaları, dalağın alınması, aşırı sigara tüketimi de lenfosit miktarını yükseltir. Yanı sıra yeni doğanlarda lenfosit miktarı genelde yüksektir. Sabah saatlerinde düşük olan lenfosit miktarı, günün ilerleyen saatlerinde yavaş yavaş yükselir.
  •  Akyuvarlar idrar testlerinde yüksek miktarlarda gözüktüğünde vücutta bir enfeksiyon varlığına işaret eder. Lökositler idrar tahlillerinde de çıkabilir. WBC’nin idrarda yüksek miktarda çıkması bir enfeksiyona işaret eder. Yani akyuvarlarınız, idrar yollarında meydana gelen bir enfeksiyonla savaşıyor demektir. İdrarda buluna lökositler böbrek iltihabına da işaret edebilir.
  • Wbc (Lökosit) Yüksekliği Nedir, Neden Olur, Nasıl Düşürülür? 3

  • İdrar yollarında yahut mesanede meydana  gelen tıkanıklıklar ve enfeksiyonlar, idrarda artan lökosit olarak karşınıza çıkabilir.
  • Enfeksiyonlar, gebe kadınlarda daha da şiddetli seyredebilir. Bu da üriner sistem enfeksiyonlarına yol açabilir. Üriner sisteminde enfeksiyon olan kadınlarda tedavi oldukça önemlidir. Tedavi yapılmazsa gebelik zor bir sürece girebilir.
  • Çoğu insanın yaptığı bir yanlış olan idrarı uzun süre tutmak, mesanede enfeksiyon gelişmesine sebep olabilir. Sistit probleminin kökeninde çoğu kez idrar tutmak yatar.
  • Pelviste bulunan tümörler, böbrek taşları, üriner sistemdeki tıkanmalar da lökosit miktarının atmasında sebep olabilmektedir.
  • WBC Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir? 

    Yapılan kan tahlili WBC yüksekliğine işaret ediyorsa bazı yöntemler ve yaklaşımlarla bu durum tedavi edilebilir. Kanda WBC yüksekliği için nasıl bir tedavi yöntemi izlenebilir bir bakalım.

    Kanda WBC yüksekliği çoğunlukla bir enfeksiyondan kaynaklandığı için, antibiyotik kullanımı ile lenfosit seviyesi belli bir düzeye çekilebilir.

    Wbc (Lökosit) Yüksekliği Nedir, Neden Olur, Nasıl Düşürülür? 4

    Yenilen her şey kana geçtiği için, kandaki lenfosit seviyesini düşürmek için, beslenme programına bazı besinler eklenmelidir. Başta C vitamini içeren gıdalar, kandaki lenfosit sayısını düzene sokar. C vitamini açısından en zengin gıdaları limon, portakal, mandalina, greyfurt, kivi, maydanoz, çilek, ananas, yeşil biber, karnabahar, brokoli ve havuç olarak sıralayabiliriz.

    Vücudun direncini artıran ve koruyan antioksidanlar, vücudu doğal yollardan koruma altına alır. Bu sebeple antioksidan içeren gıdaları sık sık ve yeterli miktarda tüketmek de hemen hemen her tür hastalığa karşı koruma sağlamak anlamına gelir. Bunun için de sarımsak, soğan, çekirdekli koyu renk üzüm, çay, taze sebze meyve gibi antioksidan içeriği yüksek olan gıdaları tüketmek gerekir.

    Vücudun kendiliğinden üretemediği bazı bileşenler vardır, onlardan birisi de Omega-3 yağ asitleridir. Omega-3 yağ asidi, gıdalar vasıtasıyla vücuda alınmalıdır. Omega-3 yağ asidi kalp sağlığını geliştirir ve fagositoz işlevini artırır. Omega-3 yağ asidi çoklukla somon, alabalık, ringa gibi yağlı balıklarda, keten tohumunda ve cevizde bol miktarda bulunur.

    Yüksek oranda yağ, tuz ve şeker içeren gıdalardan olabildiğince uzak durmak ve daha çok sarımsak, üzüm, baharat, kuruyemiş, soya proteini, sirke, siyah çay ve yeşil çay gibi yiyecek ve içeceklere ağırlık vermek gerekir.

    Wbc (Lökosit) Yüksekliği Nedir, Neden Olur, Nasıl Düşürülür? 5

    Hamilelikte WBC Yüksekliği      

    Gebelik sürecinde de kanda WBC yüksekliği meydana gelebilir. Hatta bu herhangi bir enfeksiyona yahut başka bir sebebe bağlı olmaksızın da gelişebilir. Gebelik döneminde 15 bin civarında lökosit sayısı artışı normal kabul edilir.

    Doğum sırasında ve doğum sonrasında WBC miktarı artabilir, hatta 25 bin ila 30 bin civarına yükselebilir. Hamile kadınların akyuvar değerlerinin düşme süreci doğumdan 1 ay sonra net olarak gözlemlenebilir. Anne karnındaki WBC sayısı da çoğunlukla doğumdan 1 hafta sonra normal seyrine döner.

    Gebelik döneminde lökosit seviyesinin kontrol edilmesi son derece mühimdir. Lökosit değerlerinin yüksek çıkması normal bir durum olarak görülse de, çok yüksek çıkması anneye ve bebeğe zarar verebilecek bir durum olarak da algılanmalı ve ona göre hareket edilmelidir.

    Bebeklerde WBC Yüksekliği

    Bebeklerde de kanda WBC yüksekliğine rastlanabilmektedir. Bunun sebebi de idrar yolu enfeksiyonlarıdır. İdrar yolu enfeksiyonu ilerledikçe böbreklere zarar verebilmektedir.

    Wbc (Lökosit) Yüksekliği Nedir, Neden Olur, Nasıl Düşürülür? 6

    Hatta ilerleyen süreçlerde böbrek fonksiyonlarında bozulma ve tansiyon yüksekliği dahi yapabilmektedir. Hastalık erken teşhis edildiğinde bu riskler de ortadan kalkar. Böbrekler haricinde, idrar yollarında ve diğer idrar yolu yapılarında oluşan enfeksiyonlarda da lökosit yüksekliği görülebilmektedir.

    Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/wbc-lokosit-yuksekligi-nedir-neden-olur-nasil-dusurulur/