Xanax Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Xanax Nedir,Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir?

Xanax nedir, hayat bazen yolunda gitmez, işler rayından çıkar, psikolojik problemler sıkar, bunaltır ve insan bir çıkış noktası, karanlığı delecek bir ışık arar. Böyle zamanlarda psikiyatrların, tedavi ile birlikte önerdiği ilaçlardan birisi olan Xanax, bozulan beyin kimyasını yeniden düzenleyerek kişinin daha dengeli ve huzurlu bir hayat sürebilmesine destek verir.

Xanax Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Xanax Nedir,Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar,  Yan Etkileri Nelerdir? 1

Xanax Etkileri

Xanax’ın etken maddesi Alprazolam’dır. Xanax ne için kullanılır sorusunun yanıtı “kaygı ve depresyondur.” Xanax, beyinde dengesini yitirerek endişe, kaygı, anksiyete, huzursuzluk gibi olumsuz duygulara sebebiyet veren kimyasalları etkileyerek sakinleştiren ve uyku veren bir ilaçtır.

Xanax; endişe ve kaygı hali olarak adlandırılın anksiyete bozukluğunu tedavi edebilmek için ve depresyonla birlikte yoğun olarak hissedilen endişe, kaygı ve gerginlik hallerinin ve panik bozuklukların tedavisinde kullanılır ve düzenli kullanıldığında bu bozuklukları ortadan kaldırır.

İlacın etken maddesi olan Alprazolam’a karşı herhangi bir alerjisi olan kişilerin bu ilacı kullanmaması gerekir. Xanax, hekimin önerdiği dozdan daha fazla kullanılmamalıdır. Doz aşımı, ölüme bile sebebiyet verebilir.

Anksiyeteye sebep olan kimyasalları etkileyip uyku ve sakinlik hissiyatı veren Xanax, önerilen ölçüde kullanıldığında faydalı olacaktır.

Xanax Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Xanax Nedir,Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar,  Yan Etkileri Nelerdir? 2

Karaciğer fonksiyonu bozukluğu olan kişilerde; amfizem, astım, bronşit ve KOAH gibi ciddi akciğer rahatsızlıkları olan kişilerde, yahut uyku apnesi ve kas zayıflığı ve yorgunluğu yaratan Miyastenia Gravis  hastalığı olan kişilerde Xanax kullanımı sakıncalı olabilmektedir.

Hekime gittiğinizde, eğer geçmiş öykünüzde uyuşturucu ve alkol bağımlılığı, depresyon tanısı yahut intihar düşüncesi gibi hususlar varsa bunu mutlaka hekiminize bildiriniz. Xanax’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozunun iyi ayarlanması ve bazı testlerin yapılmasına ihtiyaç duyacaksınız.

Xanax kullanımı aniden bırakıldığında yoksunluk belirtileri yaşanabilir. Kullanımı bırakılacaksa mutlaka hekim denetiminde ve yavaş yavaş olmalıdır.

Xanax kullanımı alışkanlık yapar. Xanax’ı yalnızca hekimin reçete ettiği kişiler kullanmalıdır. Hekime danışmadan Xanax kullanılmamalıdır. Bilhassa hap bağımlılığı olan kişilerin kullanımı daha da sakıncalı olabilmektedir.

Xanax Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Xanax Nedir,Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar,  Yan Etkileri Nelerdir? 3

İlacın etki edip etmediğini hekiminiz, gittiğiniz kontrollerde anlayacaktır.

Xanax’ı hekiminiz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmalısınız. İlacı bir bardak dolusu suyla alın.

Xanax fiyatına gelirsek; Xanax eczanelerde 11.90 TL’den satışa sunulmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/xanax-hakkinda-bilmeniz-gerekenler-xanax-nedirnasil-kullanilir-ne-ise-yarar-yan-etkileri-nelerdir/