XP Format Atma

Tüm kullanıcılar sistemlerini ilk aldıkları süre rahat bir halde kullanırlar ta ki bir gün gelip Windows’un çökmelerine dayanamadıkları güne kadar.  Ve son çare olarak Windows’u silme yöntemi uygulanır. Ancak Windows’u silmek de bazen tam olarak bir temizlik olmayabilir. İşte bu şeklinde durumlarda derhal yardımınıza format atma işlemleri koşmaktadır.

Windows XP Format Atma Adımları

Format atma, ayrıntılı XP format atma ve kurulum rehberi ile birlikte oldukça kolay bir hal alabilmektedir. Her geçen gün daha da yaygın bir sorun haline gelen format atma, bilgisayarların daha hızlı ve rahat bir şekilde çalışmasına olanak tanımaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı da gün geçtikçe Windows XP resimli format atma bilgileri çok daha büyük bir önem taşımaya başlamaktadır.

Windows XP CD-ROM’unu takın ve bilgisayarınızın güç düğmesine dokunun. “Press and key to BOOT from CD…” mesajını göreceksiniz. Herhangi bir tuşa bastığınız anda sistem takılı olan XP CD-ROM’u aracılığı ile birlikte sistemdeki dosyaları yükleyecektir ve kurulum başlayacaktır. Eğer herhangi bir tuşa basmazsanız bir süre sonra sistem bir şey olmamış benzer biçimde düzgüsel olarak açılacaktır.

Doğrusu hard diskten boot edecektir. Bu bildiri kurulumdan sonrasında XP CD-ROM’unu cd sürücüde unutanlar karşılarına yine kurulum ekranı gelip şok olmasınlar diye alınmış bir önlem… Eğer bu şekilde bir yazı gelmezse bilgisayar açılırken CD’den başlatılmasını sağlamak için bilgisayar açılırken F8, F10 yahut F12 benzer biçimde tuşlara basın.

Windows XP Format Atma Adımları

Bu tuş bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir. Oraya da gene aynı şekilde F2 vb. bir tuşla giriliyor. Bu da bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir. Girdikten sonrasında BIOS da Advanced BIOS Fautures e girin.

Başarılı bir format atma işleminde farklı bir bios örneği olarak kullanılan diğer yöntem ise, iyi mi göründüğü fark etmeksizin öyle veya böyle “first boot device” ayarını bulup ve “CDROM” yapmamız gerekir. CD-ROM’dan açılış yapılıp kurulum işlemi başladı, karşımıza ilk çıkan yazı:  “Setup is inspecting your COMPUTER’S hardware configuration…”

Bir bekleme süresinin peşinden, Microsoft’un klasik mavi yükleme ekranı geliyor. Daha sonra “Kur’a sefalar getirdiniz. (Setup is starting WİNDOWS)” mesajı ve Windows XP Professional Kur yâda Windows XP Home Kur ekranı gelir.

Windows XP Format Atma Adımları 1

ENTER tuşuna basarak devam edersek:

Windows XP Licensing Agreement kısaca yazılım anlaşması geldi. F8 tuşuna basarak geçelim. Şimdi önemli bir adıma geldik. Diskin bölümlenmesi ve formatlama işlemi. Bu bölüm tüm format, doğrusu sıfırlama işini yapacağımız bölümdür. Komutları okuyarak rahatça işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Var olan bir bölümü silmek için klavyenizden “D” tuşuna basın. Peşinden “Enter” ve “L” tuşlarına basın. Seçtiğiniz bölüm silinecektir ve alt bölümde bir bölünmemiş alan oluşacaktır. (Unpartitioned space) Dikkat edin! Var olan bir bölümü silerseniz o bölüm içindeki bütün dosyalarınızı kaybedersiniz.

Windows XP Format Atma Adımları 2

Bölünmemiş bir alandan bir mahalli sürücü oluşturmak için (C, D benzer biçimde) bölünmemiş alanı seçin “C” tuşuna basın.  Hard diskinizin kapasitesine göre diski bölümlendirin. Ve hemen sonra dosyalarımız CD’den bilgisayara kopyalanıyor. Arkasından bilgisayar bir geri sayımla tekrar başlayacaktır. Yine açıldıktan sonrasında malum yükleme işlemleri gerçekleşiyor. Bu sırada bilgisayarın başından ayrılmayın.

Format atma işlemlerinin gün geçtikçe daha da pratik bir hal alması ile birlikte artık gerekli bilgiler bir USB cihazına da atılabilmektedir. USB’den format atma XP bilgisayar için geçerli olmakta olup CD gibi araçlara nazaran çok daha kolay ve bir o kadar da pratiktir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/xp-format-atma/