Yaban Mersini Nedir, Yaban Mersini Faydaları Nelerdir, Nerede Satılır, Yaban Mersini Reçeli Nasıl Yapılır, Yaban Mersini Fiyatı Nedir?

Yaban mersini nedir, fundagiller familyasının mavi-mor renkli minik bir üyesi olan yaban mersini Türkiye’de en fazla Karadeniz Bölgesi’nde, dünya coğrafyasında ise en fazla Kuzey Avrupa ve Amerika’da yetişiyor. 100 gramında yaklaşık 57 kalori bulunan yaban mersini; A, C, E ve K vitaminleriyle, kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir gibi önemli mineralleri içerir.

Yaban Mersini Nedir, Yaban Mersini Faydaları Nelerdir, Nerede Satılır, Yaban Mersini Reçeli Nasıl Yapılır, Yaban Mersini Fiyatı Nedir? 1

Pek çok farklı türü bulunan yaban mersini, farklı yörelerde farklı isimlerle anılır. Turna yemişi, çay üzümü, mavi yemiş, çoban üzümü, kekre yemişi gibi isimlerle de anılan yaban mersini son derece faydalı bir yemiş.

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

Yaban mersini meyvesi antioksidan özelliği olan oldukça faydalı bir meyvedir. Yaban mersini, vücudu serbest radikallere karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlü kılar.

Yaban mersininin içinde bulunan antosiyaninler, damarlardaki tıkanmayı önler ve kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

 • Yaban mersini meyvesinin iyi bir kalp dostu olduğunu söyleyebiliriz.
 • Yaban mersini vücudu kötü kolesterole karşı korur ve kolesterol seviyesinin düzenlenmesini sağlar.
 • Damar sağlığına da iyi gelen yaban mersini, yüksek tansiyonu olanlar için de iyi ve etkili bir meyvedir, tansiyonun sağlıklı ve dengeli olmasına yardımcı olur.
 • Beynin güçlenmesini sağlar, hafızayı güçlendirir ve unutkanlığı en aza indirir.
 • Yaban mersini sinir ve stresle mücadelede oldukça etkilidir.
 • Uykusuzluğa iyi gelir.
 • Düzenli olarak tüketilen yaban mersini tip2 diyabet problemi olan hastalara da iyi gelmektedir.

Yaban Mersini Nedir, Yaban Mersini Faydaları Nelerdir, Nerede Satılır, Yaban Mersini Reçeli Nasıl Yapılır, Yaban Mersini Fiyatı Nedir? 2

 • Antosiyanin içeriği sayesinde yaban mersini, yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan göz hastalıklarının meydana gelme olasılığını azaltır ve problemlerin iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Lifli yapısından dolayı diyette olanların da kendini tok hissetmesini sağlayan yaban mersini, kilo verme sürecini hızlandırıyor.
 • Yaban mersini sindirimi düzenleyerek kabızlığı önlüyor ve rahatlama sağlıyor.
 • Yaban mersininin idrar yolu enfeksiyonunu engelleme gibi bir özelliği de var.
 • Yaban mersini sadece yaş meyve olarak değil kurutulmuş halde de oldukça makbuldür. Yaban mersini kurusunu aktarlardan temin edebilirsiniz. Taze yaban mersinini ise pazar ve marketlerden temin edebilirsiniz.

Yaban Mersini Nerede Satılır?

Yaban mersinini meyve olarak büyük marketlerden temin edebilirsiniz. Kuru olaraksa aktarlarda satılır. Öğütülmüş toz formunu ise yine aktarlarda bulabilirsiniz. Yaban mersininin tabletler şeklinde ekstratları da bulunmaktadır. Yaban mersininin değişik formlarına eczane, aktar ve internet online satış ofislerinden ulaşabilirsiniz.

Yaban Mersini Nedir, Yaban Mersini Faydaları Nelerdir, Nerede Satılır, Yaban Mersini Reçeli Nasıl Yapılır, Yaban Mersini Fiyatı Nedir? 3

Yaban Mersini Reçeli Nasıl Yapılır?

Yaban mersini reçeli son derece lezzetli ve rengi baş döndürücü güzellikte bir reçeldir. Kahvaltı sofralarının en renkli, sempatik ve leziz üyesi olan yaban mersininden reçel yapmak istiyorsanız size pratik bir tarif önerebiliriz.

Malzemeler:

 • 1 kilogram 250 gram taze yaban mersini
 • 2 kilogram tercihe bağlı esmer yahut beyaz şeker
 • 2 su ardağı su

Yapılışı:

İyice yıkadığınız yabanmersinlerini kalın tabanlı bir tencerede suyla karıştırın. En fazla yarım saat düşük ısıda pişirin. Lüzum olursa bir miktar daha su ilave edebilirsiniz. Şekeri de tencereye ilave edin ve yüksek ısıda 10 ila 15 dakika pişirin. Reçel fazla akışkan olduysa biraz daha pişirebilirsiniz.

İkinci bir tarif daha verelim.

Yaban Mersini Nedir, Yaban Mersini Faydaları Nelerdir, Nerede Satılır, Yaban Mersini Reçeli Nasıl Yapılır, Yaban Mersini Fiyatı Nedir? 4

Malzemeler:

 • 2 su bardağı yaban mersini
 • 1 su bardağı dolusu toz şeker
 • Yarım yemek kaşığı limon suyu

Yapılışı:

Yaban mersinlerini yıkadıktan sonra tencereye şeker ve yaban mersinlerini alıp orta ateşte fokurdayana kadar karıştırın ve limon suyunu ilave edin. Ocağın altını kısarak 40 dakika daha pişirin ve reçel ılınınca kavanoza alın.

Yaban Mersini Nedir, Yaban Mersini Faydaları Nelerdir, Nerede Satılır, Yaban Mersini Reçeli Nasıl Yapılır, Yaban Mersini Fiyatı Nedir? 5

Yaban Mersini Fiyatları

Yaban mersini fiyatları, meyvenin formuna göre değişir ama genellikle yaş yaban mersini fiyatı 1 kilogramda 50 TL civarındadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yaban-mersini-nedir-yaban-mersini-faydalari-nelerdir-nerede-satilir-yaban-mersini-receli-nasil-yapilir-yaban-mersini-fiyati-nedir/