Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Neredeyse her kadının sık sık uğraştığı ve çözümsüz bir kabusa dönüştürdüğü yağ lekeleri, her an tehlike oluşturmaktadır. Kaza eseri elbisenize, çantanıza, halıya ya da duvara yağ sıçrayabilir ve tüm gününüzü kabusa çevirebilir. Bu nedenle, yağ lekesi nasıl çıkar, birkaç pratik bilgi verelim istedik.

Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

En inatçı leke türü şüphesiz, kurumuş yağ lekesi. Kazıyarak bile zor temizlenen – ki her zemini kazıyamazsınız- çözüm üretmekte tıkanıp kaldığımız noktadır. Hepimizin korkulu rüyası olan yağ lekesi nasıl çıkarılır.  Yapılabilecek en iyi müdahale, çözücü özelliği olan deterjanlar kullanmak. Lekenin bulaştığı zemine ya da kumaşın emiciliğine göre doğru miktarda yağ çözücü deterjan kullanarak bu lekeyle baş etmek mümkün.

Kumaşlarına göre yağ lekesi çıkarma ise; sentetik kumaşlar için eter, ipekli kumaşlar için amonyak, kadife kumaşlar için soğan kullanmak etkili çözümlerdir. Yeni oluşan yağ için ise emici özelliği olan pudra kullanabilirsiniz.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar 1

Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle mutfak duvarlarına sıçrayan yağın lekesi, evin tüm temiz ve düzenli havası için adeta bir kara leke.  Bu lekeyi çıkarmak için ise birkaç yöntem mevcut.

 • Bunlardan ilki, temizlik eldiveni giyerek uygulamanız gereken bir yöntem; zira ellerinizi korumalısınız. Bir kova ılık suya yağ çözücü, sıvı bulaşık deterjanı ve çamaşır suyu eklenerek köpürtülür.  Ardından bu karışıma çok ıslak bırakmamak kaydıyla temiz bir sünger daldırılır ve sıkılır. Lekeli yüzey iyice silindikten sonra kuru bir bezle kurulanır.
 • Bir diğer yöntem ise, köpüklü temizleme suyuna tuz eklemek. İnatçı lekeler için tercih edebileceğiniz bu yöntemde de işlemi süngerle uyguluyoruz.
 • Lekenin bulaştığı alan epey genişse, o zaman yine yağ çözücülü temizleme suyu uzun saplı, yumuşak telli bir fırça ile duvara uygulanır. İsteğe bağlı olarak köpüklü su kısa bir süre duvarda bekletilebilir. Ardından çek çek ile duvarın yüzeyi temizlenir.
 • Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

  Halıya bulaşan yağ lekesi de, sık karşılaştığımız bir durum. Ancak halıya temizlik için müdahale etmeden önce, imalatçının tavsiyelerini gözden geçirmenizde fayda vardır. Doğru ürün ve doğru uygulamayla halıdaki lekenin çıkması mümkün olabilir.

 • Öncelikle, zemindeki yağı emdirmek için bir bez, kağıt havlu kullanılmalı, yağın fazlası alınmalıdır. Malzemenin renksiz olduğuna dikkat edin, renk verebilir.
 • Yağı, az bulunduğu kısımdan yoğun olduğu bölgeye doğru emdirerek, fazlasını temizleyebilirsiniz. Epey birikmiş bir yağ öbeğinden bahsediyorsak, kesinlikle ovalayarak temizlememelisiniz.
 • Ardından, ılık suya ağartıcı ve sıvı bulaşık deterjanı ekleyin. Bir bez ya da sünger yardımıyla temizleme suyunu lekeli bölgeye bastırarak emdirin. Son olarak minimum su ile bölgeyi durulayarak son kez kuru bezle kurulayın.
 • Yağ-Lekesi-Nasıl-Çıkar2

  Elbisedeki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

  Elbiseye bulaşan yağ lekesini çıkarabilmek için, elbisenin kumaşını dikkate almanız geekir. Çünkü her kumaşın emiciliği farklıdır.

 • Öncelikle, koku ve boya içermeyen bulaşık deterjanları, elbiselerdeki yağ lekesini çıkarmak için idealdir. Koyu renkli kumaşlar için deterjan kullanmak, kumaşın solmasına neden olabilir.
 • Yemek yağı lekesi için yağ çözücü içeren bulaşık sabunu kullanmanız yeterli olacaktır. Ancak, hızlı müdahale şart; unutmayalım.
 • Yeni oluşan yağ lekesi için, bölgeye pudra serpiştirerek yağın büyük kısmını emdirebilirsiniz.
 • İpekli kumaşlarda ise amonyak kullanabilirsiniz. Bir bardak suya, bir fincan amonyak ekleyin  ve bölgeyi bezle silin. Ardından lekeli bölgenin üzerine kalın bir kağıt parçası koyarak kumaşı orta sıcaklıkta ütüleyin.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yag-lekesi-nasil-cikar/