Yağlı Egzama

Yağlı egzama, vücudun yağlı bölgelerinde özellikle de saç derisinde kızarıklık ve kaşıntıya neden olan bir cilt problemidir. Bulaşıcı özelliği yoktur. İlaç ve krem tedavisi ile iyileşebilir.

Yağlı Egzama Nedir?

Neden ortaya çıktığı henüz tam olarak bilinmeyen yağlı egzama bir egzama tipidir ve cildin sebum, yani yoğun yağ salgılanan bölgelerinde daha sık ortaya çıkar. Bu şekliyle düşünüldüğünde, yağlı ciltlerin yağlı egzamaya zemin hazırladıkları düşünülebilir.

Yağlı egzaması olan cilt yoğun kepek üretir. Daha çok saçlı deride göze çarpar. Kaşıntı ve ciltte pullanma yapabilmektedir.

İlerleyen yağlı egzama vakalarında birkaç santimetre çapında yağlı,  kızarık, pullanmış bölgeler, yuvarlak lekeler görülür. Çoğu kez kaşıntı ve yanma da hissedilir. Daha şiddetli vakalarda ise yağlı egzamanın boyutu daha büyüktür ve bazen bulunduğu organın tüm yüzeyini kaplayabilir. Bu safhaya nadir rastlanılır.

Yağlı egzama sıklıkla alında, saçlı deride, kaş çevresinde, bıyık etrafında ve burun kenarlarında, koltuk altlarında, göğüste, kasık bölgesinde, kulakların arkasında yahut iç kısmında görülür.

Saçta yağlı egzama da sık karşılaşılan bir durum ve sıkıntılı süreçler geçirilmesine sebep olabiliyor. Saç derisinde oluşan mantarlar  ve seboreik dermatit de saçta yağlı egzamayı tetikleyebilmektedir. İleriki aşamalarında saç dökülmesine dahi sebep olabilen bu egzama türüne bazı gıdaların da tetikleyici etki yaptığı bilinmektedir.

Yağlı Egzama Nedir?

O gıdaları; domates, beyaz ekmek, sarımsak, taze beyaz üzüm, baharatlar, portakal suyu ve turşu olarak sıralayabiliriz.

Bu gıdaların sık tüketildiği dönemlerde saçta yağlı egzama daha fazla görülebilmektedir.

Yağlı Egzama Nasıl Geçer?

Saçlı deride kızarıklıklar, büyük parçalı kepeklenme, kaşıntı, ıslaklık hissi gibi şikayetlerle gündeme gelen ve yaşanan yağlı egzamada en önemli sebep olarak mantarlar gösteriliyor. Bu sebeple yağlı egzama tedavisinde mantar öldürücü şampuan kullanımı en doğru seçim olacaktır.

Ayrıca bu şampuanda kepek giderici etken maddeler de bulunmalıdır. Mantar ilaçları içinde climbazol denilen bir madde en etkili etken madde olarak bilinir.

Yağlı egzama tedavisi için üretilmiş şampuanların büyük çoğunluğu şampuan özelliğinden çok ilaç formundadır. Bu şampuanlar haftada iki kereden fazla kullanılmaz.

Yağlı Egzama Nasıl Geçer?

Yağlı egzama tedavisinde bu tür şampuanlar yeterli gelmeyebilir. Bununla birlikte bilimsel anlamda etkisi kanıtlanmış başka ek ürünler de kullanılmalıdır.

Yağlı egzama bitkisel tedavi ile de kontrol altında tutulabilir, belirtileri azaltılabilir.  Bunun için halk arasında kocakarı ilacı denilen çeşitlemeler ve karışımlarla hal çare bulunabilir, yağlı egzama teskin edilebilir. Elma sirkesi, sarımsak yağı, çörekotu yağı bu anlamda hayli işe yarar.

Saçlı deriyi elma sirkesiyle yıkamak ve ardından badem yağı, sarımsak yağı, çörek otu yağı ile hazırlanan karışım tatbik edilip 20 dakika sonra normal formüllü bir şampuanla saçları yıkamak da teskin edici bir çözümdür. Bu karılımı haftada 2-3 kez uygulamak 3-4 hafta içinde düzelme sağlar. Eğer şikayetler tekrar yinelerse aynı doğal formül yeniden uygulanabilir.

Yağlı egzama bulaşıcı mıdır sorusu da çok sorulur ve merak edilir. Hemen belirtelim, yağlı egzama bulaşıcı bir hastalık değildir ve bu sebeple koruma ve korunma gerektirmez.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yagli-egzama/