Yasemin Çiçeği Bakımı, Nasıl Yetiştirilir, Çeşitleri ve Faydaları

Akdeniz ikliminde yaşamakta olan kişiler yasemin çiçeğinin kokusundan hemen tanımaktadırlar. Tüm kokuları etrafa yaymaktadır. Güzel kokusu ile etrafa hitap etmiş olur. Yasemin çiçeğinin anavatanı olarak Himalaya’lar olarak bilinmektedir. Çok yüksek kesimlerde yetişmekte ve bol su gerekir. Yaz aylarında devamlı olarak sulanması gerekir.

Yasemin Çiçeği Bakımı, Nasıl Yetiştirilir, Çeşitleri ve Faydaları

Yasemin çiçeği çinin batısında bulunan Himalaya’lar dan geldiği anlaşılmaktadır. Yasemin çiçeğinin eski tarihlerde bile yağlarının ve yapraklarının çay şeklinde kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Güzel kokmasından dolayı tarih boyunca bahçelerde ve saksılarda kişisel olarak ekimi yapılmaktadır.

Yasemin Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Yasemin çiçeği direk güneş ışınlarını almamalıdır. Gün ışığını almış olduğu yöne doğru bir eğilim göstermektedir. Gün ışığı almayan yerleri saksıyı çevirerek gün ışığını almasını sağlamalıyız. Bu yöntem ile çiçek devamlı olarak bir yöne eğilmemiş olur. Yasemin çiçeği az ışık aldığı zaman yeterli derecede beslenme yapamaz. Bundan dolayı çiçeklerde kararmalar ve solmalar ortaya çıkabilir.

Bunun için yasemin çiçeği aydınlık yani ışıklı ortamda bulunması gerekir. Rüzgar akımının fazla olduğu yerlerde fazla tutulmamalı gerekirse buradan uzaklaştırılmalıdır. Kış aylarında çiçeğin bulunduğu ortamın sıcaklığı en az 15 derecenin altına inmemelidir.

Yasemin çiçeğini sulama yaparken yaz aylarında haftada en az 2 defa sulamak gerekir. Kış aylarında sulama işlemi haftada 1 defa olmalıdır. Sulama işlemleri genel olarak sabahları yapılmalıdır. Toprağın nemini devamlı olarak kontrol etmek gerekir. Toprak asla nemsiz kalmamalıdır.

Yasemin Çiçeği Bakımı, Nasıl Yetiştirilir, Çeşitleri ve Faydaları 2

Yasemin Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Yasemin çiçeğinin Haziran ve Eylül aylarında tam çiçeklenme zamanlarıdır. Havası iyi olan ve aydınlık ortamları sever. Toprak seçmeyen yasemin çiçeği toprağa uyumlu olan bir bitkidir. Nemli olan toprağı çok sever. Fakat kış ortamında toprağın nemini azaltmak daha uygun olur. Çeşidine göre güneşli ve yarı güneşli havaları sever. Güneş ışığı direk gelmemelidir. Çok sıcak havayı fazla sevmez. Havadar ve serin olan yerleri sever. Kış aylarında fazla sıcakta kaldığı vakit bitlenme yapar.

Kışın en az 3 saat kadar güneş ışığını almalıdır. Yasemin çiçeğini balkonda bulundurarak yağmur ve serin havada kalmış olur. Kış aylarında çiçeklenmenin devam edebilmesi için bulunduğu ortam 10 derecenin üzerinde olması gerekir. Suyu oldukça fazla sevmektedir. Yazın bol su vermek gerekir. Yaz aylarında 10 günde bir sulamak gerekir. Kış aylarında toprağı nemli olması lazımdır. Saksı değiştirmek isterseniz saksıları ilkbahar aylarında yapmanız gerekir. Gerek görülmediği zamanlarda saksı değiştirmeye gerek yoktur.

Yasemin çiçeğinin 2 türlü dikimi yapılmaktadır. Birinci dikimi çelik şeklinde dikme şeklidir. Çok kuvvetli sürgünlerden elde edilen çelikler kasım aylarında açık olan bir arazi üzerine veya soğuk yastıklara dikim işleri yapılmaktadır. Nisan ayına doğru köklenme meydana gelir. Kökleşmiş olan çelikler buradan alınarak yastıklama şekliyle dikimi yapılır.

Yasemin Çiçeği Bakımı, Nasıl Yetiştirilir, Çeşitleri ve Faydaları 3

Bundan sonra ikinci çelik alma dönemi başlar. Yaz aylarında tam kalınlaşmamış çeliklerin köklendirilmesi olur. Burada hazırlanmış olan çelikler hormon takviyesi yapılmadan sıcak olan yastıklara dikimi yapılır.

İkinci dikme işlemi dallandırma yöntemi olmaktadır. Uygulama zamanı ilkbahar ve yaz ayları uygun olmaktadır. Yasemin çiçeği çok sıcak havaları sevmektedir. Kışın sıcak ortamda bulunması gerekir.

Yasemin Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Yasemin çiçeğinin çoğaltılma işlemi bitkinin köklerinde bulunan tomurcukların ayrılması ile yapılmaktadır. Bitkinin köklerinde bulunan yeni filizler ayrılır. Daha sonra ise bu filizler başka saksılara ekilerek çoğaltılmış olunur. Bu ekimi yapılan filizler sulama gibi bakım işlerini yaparak büyümeye devam ederler. Yasemin çiçeğinin köklerinde meydana gelen yeni tomurcuklar biraz büyüdükten sonra kesilerek başka bir saksıya dikilmesi ile çoğaltma yapılmaktadır.

Yasemin Çiçeği Çeşitleri

Yasemin çiçeği ev bitkisi olmakla beraber bahçe bitkisi olarak da yetiştirilmektedir. Yasemin çiçeği türlerini biz mavi yani mor, beyaz ve sarı renkte olmaktadır. Avrupa, Asya ve Afrika da olmak üzere birçok çeşidi bulunmaktadır. Bilinen yasemin çiçeği çeşitleri şunlardır.

Yasemin Çiçeği Bakımı, Nasıl Yetiştirilir, Çeşitleri ve Faydaları 4

Jasminum angulare, jasminum azoricum, jasminum dichotomum, jasminum auriculatum, jasminum humile, jasminum fruticans gibi çeşitleri oldukça fazla bilinmektedir. 200’e yakın çeşidi bulunmaktadır. Yasemin çiçeğinin önemli olan türleri şunlardır.

Çin yasemin (Jasminum polyanthum): Çin kökenli olmaktadır. Boylu ve kışa çok dayanıklıdır. Sarmaşık türünde olmaktadır. Çok hızlı bir şekilde gelişmektedir. Koyu kırmızı renkte rengi bulunur. Çiçekleri oldukça bol ve kokuludur. Yaprakları tüysüz olmakta ve 7 yapraktan meydana gelir. Sıcak yerlerde ve sıcak olan duvar yerlerinde yetiştirilmektedir.

Sarı çiçekli yasemin: Çalı şeklinde ve 3 metre boyunda olmaktadır. Yapraklarını dökmekte olup çok arsız olan bir yasemin çiçeği çeşididir. Sarı çiçekleri olup 6 yapraktan oluşmakta ve çok güzel bir kokusu bulunmaktadır. Don gibi soğuk havalara dayanıklıdır.

Beyaz çiçekli yasemin: Yaprakları sürgünlere karşı olarak dizilme göstermektedir. Yedi çeşidi bulunmaktadır. Sürgünler ince olmakta ve yeşil bir renk görünümü vermektedir. Dört köşeli olmaktadır. Çiçekleri en uçta olmakta ve beyaz renktedir. Haziran ve Eylül aylarında çiçek açmaktadır.

Çiçeklenme süresi oldukça uzun olmaktadır. Humuslu topraklarda oldukça fazla yetişmektedir. Soğuk iklim şartlarında dayanıksızdır. Çok hızlı büyümekte ve boyu 10 metreyi bulmaktadır. Çiçekleri çok güzel kokmasından dolayı parfüm sanayisinde oldukça fazla kullanılmaktadır.

Yasemin Çiçeği Bakımı, Nasıl Yetiştirilir, Çeşitleri ve Faydaları 5

Yasemin çiçeğinin birçok faydaları bulunmaktadır. Yasemin çiçeğinin bilinen faydaları şunlardır. Romatizma ağrılarını gidermekte ve ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır. Göğsü yumuşattığı gibi sinirleri de yatıştırmaktadır. İdrar söktürücü özelliği bulunarak kabızlığın giderilmesinde çok etkili bir bitkidir. Yasemin çiçeğinden genel olarak çay yapılmaktadır. Bütün evlerde mutlaka bulunur. Yasemin çayı ve bitkisinin faydaları genel olarak şu şekilde olmaktadır. İnsanlarda enerjiyi artırmaktadır.

Bağışıklık sistemini oldukça fazla güçlendirmektedir. Vücutta bulunan fazla yağların yakılmasına faydalıdır. Stresi azaltmakta çok yararlıdır. Kalp hastalıklarına karşı koruma görevi yapar. Kaslarda meydana gelen ağrıları ortadan kaldırır. Eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Ağız kokusunu gidermede oldukça çok yararlıdır. Bel ve sırt ağrılarının hafifletilmesinde yardımcı olur. Soğuk algınlıklarına karşı koruyucu olmaktadır. Kan basıncını düşürmede yardımcı olur.

Depresyon belirtilerini azaltmaktadır. Kolesterolü düşürmede oldukça fazla yararlı olmaktadır. Şeker hastalıklarının tedavisinde oldukça fazla yararlı olmaktadır. Alerjik belirtileri hafifletmeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre göğüs kanseri riskini ortadan kaldırdığı anlaşılmıştır. Yasemin çiçeği Kalp krizi riskini tamamen ortadan kaldırdığı tespit edilmiştir.

Yasemin Çiçeği Bakımı, Nasıl Yetiştirilir, Çeşitleri ve Faydaları 6

Yasemin çiçeğinin kokusunu soluyanların rahatlık hissettikleri ortaya çıkmıştır. Yasemin çiçeğini kurutup veya yaş halde çay yaparak içmenizde hiçbir sakınca yoktur. Fakat bu çay şeklini mutlaka bir doktora danışarak kullanmanızda fayda olacaktır.

Yasemin çiçeği hoş kokusu ile insanları oldukça fazla etkilemektedir. İnsanlar bu koku ve görünüş neticesinde evlerinde yasemin çiçeği yetiştirmek zorunda kalmakta ve bundan da oldukça fazla zevk almaktadırlar. Yasemin çiçeği türlerine göre fiyat farklılıkları meydana gelmektedir. Piyasada en ucuz olarak 10 liradan başlayıp daha yüksek fiyatlara yasemin çiçeği bulunmaktadır.

Bunun için yasemin çiçeği fiyat araştırması yapmak gerekir. Fiyat araştırmasına göre size en uygun yasemin çiçeğini bulmuş olursunuz. Yasemin çiçeği tohumu piyasada oldukça fazla bulunmaktadır. Dilediğiniz şekilde alım işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yasemin-cicegi-bakimi-nasil-yetistirilir-cesitleri-ve-faydalari/