Yasmin Doğum Kontrol Hapı

Doğum kontrol hapları arasında en fazla adı duyulan ve doktorlar tarafından da en fazla önerilenlerden birisidir doğum kontrol hapı Yasmin. Yan etkileri çok az olan bu ilaç, istenmeyen gebelikleri önlemek için son derece etkilidir. İlaç üzerinde yazılan şekilde kullanıldığında mutlaka işe yarar. Yasmin doğum kontrol hapı kullanımı ve etkileri hakkında detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı

Yasmin doğum kontrol hapı gebelik önlemek için en sık kullanılan haplardan biridir. Gebelik önlemenin yanında bu hapın en önemli özelliklerinden birisi de adet düzensizliklerine iyi gelmesidir. Adet kanaması az olan ya da fazla olan bayanlarda kanamanın miktarı ve regl döneminin normal döngüsüne dönmesi için kullanılabilir.

Mutlaka doktor kontrolünde alınması gereken Yasmin doğum kontrol hapını kullanmadan önce kadınların yaşlarını göz önüne almak önemlidir. Yasmin, menepoz döneminde ya da adet görmeye başlanmayan dönemlerde kullanılmamalıdır.

Tüm doğum kontrol haplarında olduğu gibi Yasmin doğum kontrol hapının kullanımında da gebelik olmadığı konusunda kesin bilgi gerekir. Obezite ya da kansızlık sorunu olan kişilerin doktor kontrolünde uygun görülürse bu ilacı kullanması tavsiye edilir.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Yasmin tablet, 21 tabletten oluşan bir haptır. 21 gün aralıksız olarak her gün alınması gerekir. Bir gün atlamadan aynı saatlerde yeterli miktarda su ile yutulan Yasmin tableti 21 gün aralıksız kullandıktan sonra 7 gün ara verilmesi gerekir.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı 2

Normal adet döngüsü genelde bu ara verilen boş zamanlarda başlar. Hapın kullanımının bırakılmasının ardından 2-3 gün içinde başlayan kanama yeniden hapın kullanılmaya başlanacağı güne kadar bitmemiş olabilir. Kanama son bulmasa bile 7 gün boşluktan sonra yeniden hapın kullanımına geçmek gerekir.

Yasmin doğum kontrol hapını kullanmayı unuttuğunuz günleri haftalara göre telafi edebilirsiniz. Ancak uzun süre hapı almayı unutur ya da bırakırsanız, telafisi mümkün olmayabilir. Doğum kontrol hapını düzenli olarak kullandığınızda etkisini gösterecektir. Bunun dışında çok fazla etkisi olmayacağını belirtmek isteriz.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri

Diğer haplarda olduğu gibi yasmin için de en çok sorulan sorulardan birisi Yasmin doğum kontrol hapı kilo aldırır mı sorusudur. Kullananların Yasmin doğum kontrol hapı yorumları, arasında yan etkilerine dair kilo problemine rastlanılmamıştır.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı 3

Hapın en sık görülen yan etkisi yoğun mide bulantısıdır. Bu mide bulantısına kusma da eşlik ettiğinde ve durum sık sık tekrarlandığında vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir. Doğum kontrolü ya da diğer etkileri için uzun süre kullanılan Yasmin, yüzde cilt lekelerine neden olabilir. Bunun yanında hormonal değişimin bir etkisi olarak aknelerin de ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Yasmin doğum kontrol hapının kullanımı sonucunda ortaya çıkan bir başka yan etki olarak ise baş ağrısını verebiliriz. Kullananların büyük kısmında görülen bu baş ağrısı migren hastalarında daha fazla ve daha ağır şekilde görülmüştür. Yasmin doğum kontrol hapını almanız gerekenden daha fazla aldığınızda vakit kaybetmeden bir eczacıya danışmanız ya da doktora bilgi vermeniz gerekir. Aksi halde ilacın yan etkilerine maruz kalabilirsiniz.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı 4

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Fiyatı

Yasmin doğum kontrol hapı eczanelerde satılmaktadır. Diğer doğum kontrol haplarında olduğu gibi Yasmin’de doktor kontrolü şarttır. Yasmin doğum kontrol hapı 21 tablet şeklinde satılır. Fiyat olarak ise en son güncel fiyatı: 27.9 TL olarak güncellenmiştir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yasmin-dogum-kontrol-hapi/