Yavru Köpek Bakımı

Yavru köpek bakımı, her ne kadar başlangıçta ve alışkın olmayanlar için bir miktar meşakkatli olsa da aynı zamanda keyiflidir de. Özellikle 1 aylık yavru köpek bakımı içerisinde anne sütünün önemi yadsınamaz. Köpekler, doğdukları andan 1.5 aylık olana kadar geçen zaman içinde anne sütüne ihtiyaç duyarlar.

Zira anne sütünde bulunan mineraller, vitaminler, proteinler, karbonhidratlar, yağlar ve antikorlar yavru köpeğin tüm yaşamı boyunca bağışıklığının güçlü olmasını sağlar. Bu sebeple yavru köpek anne sütünü en az 1.5 aylık oluncaya kadar alabilmelidir. Aksi takdirde köpek büyüdükçe, yapılan aşılar da onu bir noktaya kadar koruyacaktır.

Yavru Köpek Bakımı 1

Eğer yavru köpeği emzirecek bir annesi yoksa içerik olarak anne sütüne benzeyen bir mamayla beslenebilirler. Bu mamalar ev yapımı da olabilir, ithal mama da olabilir. Bunların içeriğindeki yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitamin ve mineraller uygun oranlarda karıştırılarak anne sütüne özdeş olamasa da yakın bir kalite sağlarlar. Yavrulara verilecek mamalardaki protein oranının en az %26 olması gerekir.

Yavru köpek bakımı ve beslenmesi konusu içinde ev yapımı mamadan bahsetmişken bu mamanın nasıl yapılacağına dair bir tarif paylaşabiliriz. 1 kutu süt tozu ve eşit miktarda kaynamış su, 1 adet yumurtanın sarısı, 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çorba kaşığı toz şeker karıştırılarak buzdolabında muhafaza edilmeli ve yavru köpeğin mama saatlerinde ısıtılarak az miktarlarda verilmelidir.

Yavru köpeğinize mamasını damlalıkla, plastik şırıngayla yahut biberonla verebilirsiniz. Hazırladığınız mama hazımsızlığa yahut diareye yani ishale sebep olmamalıdır. Eğer evde hazırladığınız mama ishale neden olursa, mamayı köpeğinize şeker ilave etmeden vermelisiniz.

Yavru köpeklerin gözleri doğumdan itibaren 1 hafta süreye kadar açılmayabilir. Ama bu süre 1 haftayı geçtiyse ve yavruların gözlerinden irinle karışık bir akıntı geliyorsa derhal veterinere başvurmalısınız.

Yavru Köpek Bakımı 2

Yavru köpeklerin vücut ısıları 37.8 ila 39 derece arasında değişir.

2- 3 aylık köpeklere ilk olarak Karma I adı verilen bir aşı vurulur. Bu aşıdan sonra vücut ısısı 1 ila 1.5 derece kadar yükselebilir ve aşı uyku yapabilir. 15 gün sonra da Karma II aşısı yapılır. Bu aşıdan sonra bağışıklık süresi artar.

Karma I, Karma II ve Rabigen aşıları tamamlanmış olan bir yavru köpeğin hastalıklara yakalanma riski oldukça düşük olacaktır. Bu aşılar senede 1 kez uygulanmalıdır.

Yavru köpeklerin mutlaka bir tımar fırçası ve tımar havlusu olmalıdır. Bir köpeğin özel eşyası başka bir köpekte kullanılmamalıdır.

Yavru köpeğiniz için bir adet mama kabıyla bir adet su kabı tedarik etmelisiniz. Bu kapları edinirken köpeğinizin yaşı ve vücut yapısını da hesaba katmalısınız. Kendi boyutlarını aşan büyük kaplar onu beslenirken zorlayacaktır. Bu kaplar tercihen çelik olmalı. Çelik olmazsa da sağlıklı ve kaliteli olduğuna emin olunan plastik kaplardan edinilebilir.

Yavru Köpek Bakımı 3

Yavru köpek bakımı nasıl yapılır hususunda beslenme de önemli yer tutar. Yavru köpekler, gelişme çağını da kapsayan süreç içinde bilhassa kemik gelişimleri için lüzumlu olan mineral maddeleri içeren yumurta kabukları, diş gelişimlerini sağlayan kemikler ve sütlü ekmeklerle beslenmelidir. 5 ila 10 kilogram ağırlığındaki bir yavru köpek için günlük kalori gereksinimi 40 kaloridir. Gelişme çağında olan bir köpeğin yemeği 2 öğün halinde verilebilir. Gelişimini tamamlamış olan köpeklerde tek öğüne geçilebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yavru-kopek-bakimi/