Yaz Çiçeklerinin Bakımı

Yaz çiçekleri bütün mevsim etrafı şenlendirir ve güzellik yayar. Bu güneşe dayanıklı çiçekler ne ister yaz çiçeklerinin bakımı nasıl olmalı?

Mevsimlik çiçeklerin kadife türleri güneşi seven dayanıklı bitkilerdir. Kokusu gayet hoştur. Bu mevsimlik çiçeklerin solan çiçekleri kesilirse çiçeklenme artar. Yıldızçiçekleri güneşi çok sever ve hava ısınmadan toprağın üstüne çıkmazlar. Kış aylarında toprakta kalırsa donar. Bu aylarda topraktan çıkartılıp saklanması gerekir. Zinya çiçeği suyu çok sever.

Yaz Çiçeklerinin Bakımı 2

 

Karanfiller çok yıllık çiçeklerdir. Mayıs ve kasım arası çiçekledirler. Özellikle katmerli karanfiller çok güzel gözükür. Hiç nazı olmayan alisyum zemini çok kısa sürede örterek yayılır. Alisyum tohum döken bir bitkidir. Toprak donana kadar bu çiçekler yaşar. Ekim ortalarına kadar yaşayan gazanya sabahları çiçeklerini açar ve gün batımıyla çiçeğini kapatır. Ekim ortalarına kadar yaşatmak mümkündür. İpek çiçeğinin bir gün ömrü vardır. İpek çiçeği gündüz güneşle açar ve güneş gidince ölür.

Ertesi gün ise başka çiçekler açar. Suyu çok severler. Yayılıcı mineler güneş ve suyu çok severler. Yayılır ve sarkarlar. Normal mine çiçekleri ise genellikle mevsim bitmeden hastalanır ve ölürler. En büyük düşmanları mantar hastalığıdır. Vinca bir akdeniz bitkisidir.

Bol güneş ve sıcağı çok sever. Bu saydığımız yaz çiçekleri bakımında su çok önemlidir. Güneşe ve sıcağa dayalı bu çiçekler suları verildikçe dayanıklığı artar ve güzelliklerini olabildiğine sergilerler. Çiçekleri koparılsa bile yeniden çiçeklenirler.

Bazı yaz çiçekleri ise yarı gölge alanlarda yaşarlar. Bunlardan petonya çiçeği tam güneşi aldığında bozulabilir. Suyu çok severler. Sardunya çiçekleri yarı gölgeli alanlarda daha iyi yetişirler. Güneşe dayanıklılardır ancak güneşte yaprakları ve çiçeklerinin küçüldüğü görülür. Hava nemini seven sakız sardunyaları sarkıcı çiçeklerdir. Ateş çiçeği yarı gölgeyi sever ve bu alanlarda iri ve göşterişli açarlar.

Yaz Çiçeklerinin Bakımı 1

Güneş alan yerlerde gelişimi iyi olmamakla birlikte gölgede ise çiçek açmazlar. Begonyalar ise yarı gölge seven çiçeklerdir. Küpe çiçeği ise gölge seven bir bitkidir. Ortanca nem ve gölge sever.

Yaz çiçeklerinin bakımı: bahçe veya saksıdaki çiçeklerimizi her akşam sulamalıyız. Serinlikte suyunu alan çiçekler akşama kadar güneşte durabilirler. Solan ve eskiyen çiçekleri kopartmamız gerekir. Böylece tohum yapmak yerine çiçeklenmeye güçlerini kullanırlar. En önemlisi çiçeklerimizi onların istedikleri yere dikmemiz veya koymamızdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yaz-ciceklerinin-bakimi/