Yemek Yapmanın Püf Noktaları

Yemek yapmak kimileri için korkunç bir işkence, kimileri içinse eğlenceli bir hobidir. Bunu sanat olarak tanımlayanlar bile vardır. Yemek yapmanın püf noktaları diyince çok genel bir çerçeve belirse de, aslında tüm yemekler için ortak bir rota vardır. Annelerimizin mutfak sırları aslında pek de sır değildir yani. Yemeklerde püf noktalar, ne pişireceğiniz ile ilgili olarak ortak bir hat üzerindedir.

Yemekler, Tencere yemekleri, Fırın Yemekleri, Izgaralar, Kızartmalar, Salatalar ve Tatlılar şeklinde sınıflandırılır. Hani çorba, nerede pilav dediğinizi duyduk. Efendim o yemekler tencere grubuna dahildir.

Yemek Nasil Yapilir Puf Noktalari

Tencere yemekleri grubunda etli veya etsiz her yemeğin püf noktaları her şeyden önce yağ, salça ve soğan üçlüsüne dayanmaktadır. Yağda kavrulan soğana salça eklenir, üzerine tuzu biberi ve sebze ve/veya eti eklenerek, su ilave edilir ve pişmeye bırakılır. Çorbalar da aşağı yukarı aynıdır. Keyfe keder eklemeler yapılabilir. Ama püf noktalar diyorsak, işte bu mutfak sırları kategorisinden bir bilgidir. Hatta size bir örnek: Yağı salça ve soğanla kavurun, beraberinde 1 çay bardağı kadar şehriye koyup, bir miktar daha kavurun, üzerine 4 su bardağı su ekleyin, 15 dakika pişirin. Buyurun size şehriye çorbası. Aynı salça ve soğana şehriye yerine patlıcan koyup daha az suyla yarım saat pişirseydiniz patlıcan yemeği olacaktı.

Fırın yemekleri klasmanı biraz ustalık gerektiren özel bir kategoridir. Burada çoğunlukla et yemekleri yapılmakla birlikte tencere yemeklerinden farklı olarak kuruma riski bulunmaktadır. Kurumaması için her ne pişiriyorsak tedbir almamız bizi doğru sonuca götürecektir.

Izgaralar ise Türk mutfağının vazgeçilmezleridir. Et yemeklerinin en lezizler kebaplar bu kategoride yer alır. Tabii bu noktada tek bir püf noktası bulunmayıp, yöreye göre değişen 500 civarında ızgara türü vardır. Biz naçhizane lezzetli köfte yapmanın püf noktaları başlığından ilerleyip, iyi köfte nasıl yapılır sorusunu irdeleyeceğiz, Adana kebabı ustasından yiyeceğiz.

Köfte-Yapmanın-Püf Noktaları

Köfte, hemen hemen her kültürde yeri olan. Ama bizde bir çok çeşidi ile dikkat çeken, hem besleyici hem de lezzetli bir yemektir. İçeriğindeki baharatlar sayesinde benzersiz bir tada sahiptir ve kırmızı et proteini ihtiyacımızı gidermemizi sağlar.

Evet köfteyi köfte yapan baharattır. Bol bol kullanırız. Tabii bazı köfte türlerinde bu pek tercih edilmez, ama biz klasik ızgara köfte yapımını işleyeceğiz.

Önce malzemelerimize göz atalım

 • 500gr yarım yağlı dana kıyma (koyun karıştırılabilir, ama koyun eti kokusu kimi zaman rahatsız edebilir)
 • 1 büyük bok soğan
 • 1 yumurta
 • 1 çay bardağı galeta unu veya yarım bayat ekmek içi ( bu bazı köfte tiplerinde tercih edilmez ama genel olarak kullanılır.)
 • 2 yemek kağışı kimyon
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı yenibahar
 • 1 tatlı kağışı tuz
 • 1-2 kaşık sıvı yağ
 • Tava veya ızgara
 • Öncelikle yoğurma işine bakalım.

  Bir tencerenin veya muadili kabın içine ince kıyılmış soğanlarımızı, kıyma ve diğer tüm malzemeyi aynı anda koyuyoruz. 5-10 dakika kadar, kıymanın her yerine eşit dağıldığından emin olana kadar yoğuruyoruz. 10 dakika kadar sıkmak için bekleyip uygun göreceğimiz ebatlarda köfte şeklini verip, yassı biçimde pişirmeye hazırlıyoruz.

  Gelelim pişirmeye, öncelikle bir uyarı bu köfte mangalda pek iyi olmaya olmayabilir, zira mangal köftesi için yağlı kıyma tercih edilmelidir, yapacağımız köfte tavada ama yağ eklemeden yapılacaktır.

  Orta ateşte ocağımızı yakıp, tava ısınınca yanmayacak kadar ama iyi bir şekilde köftelerimizi pişiriyoruz.

  Afiyet olsun

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yemek-yapmanin-puf-noktalari/