Yemekten Sonra Mide Bulantısı

Yemekten sonra mide bulantısı,  pek çok insanda rastlanan bir problemdir. Bazen çok ağır ve yağlı bir yemekten sonra, bazen de mide ve bağırsaklardaki bir probleme bağlı olarak ortaya çıkabilen mide bulantısı son derece rahatsızlık veren bir durumdur.

Yemekten Sonra Mide Bulantısı 3

Yemekten sonra ortaya çıkan mide bulantısı çoğunlukla yenilen gıdalarla alakalıdır. Güç hazmedilen yahut alerjen gıdaların tüketilmesi de yemek sonrası mide bulantısı yapabilir.

Mide neden bulanır sorusunun altında yatan sebepler farklı olabilir. Önce bulantının altında yatan sebebi araştırmak ve tespit etmek gerekir ki önlem alınıp tedavi yöntemleri uygulanabilsin.

Yemekten sonra mide neden bulanır sorusunun yanıtlarından birisi de yenilen yiyeceklerin sindirim sürecinde ortaya çıkan sorunlarla alakalıdır. Ağızda acımtırak bir tat ve kusma isteği ile beliren mide bulantısı bezen de yenilen gıdaların dışında stresten da kaynaklanıyor olabilir.

 • Alışkın olmadığımız tatlar, bünyeye ağır gelen yiyecekler, hafif bozulmuş ve bayatlamış gıdalar da yemekten sonra mide neden bulanır sorusuna yanıt olarak verilebilir.
 • Katı besinlerin fazlaca tüketilmesi, midenin fazla efor sarf etmesine yol açacağından bu da mide bulantısını tetikleyebilir.
 • Özellikle akşam saatlerinde ve ağır bir yemeğin ardından hemen yatmak da mide bulantısı sebepleri arasında gösterilebilir.
 • Yemeği çok hızlı yemek, lokmaları iyice çiğnemeden yemek de mide bulantısı yapabiliyor.
 • Asitli, çok yağlı, aşırı sıcak ya da soğuk gıdaların tüketimi de mide bulantısı sebebi olabilmektedir.

Yemekten Sonra Mide Bulantısı 1

Uzun süreli açlıklardan sonra yemek yenildiğinde de mide bulantısı oluşabiliyor. Özellikle ramazan iftarlarında yemekten sonra oluşan mide bulantısı da bunun kanıtıdır. Böyle bir durumu önlemek için lokmalar ağır ağır yenmeli ve çok iyi çiğnenmelidir.

 • Mide ve bağırsaklarda meydana gelen gastroenterit adı verilen iltihabi durumlar da mide bulantısı sebebidir. Bağırsaklarda bulunan virüsler yemekten sonra bulantı yapabilir.
 • Reflü hastalığının da yemek sonrası bulantıya yol açtığı söylenebilir.
 • Bağırsak tıkanması, kanda toksik madde birikmesine sebebiyet verir ve bu da yemek sonrası mide bulantısına sebep olabilir.

Yemek sonrası mide neden bulanır sorusuna bir yanıt da safra kesesi hastalığıdır. Safra kesesi hastaları yemekten sonra mide bulantısı problemi yaşayabilirler. Özellikle yağlı yemeklerin ardından safra kesesi hastalarında mide bulantısı sıkça görülür.

Yemekten Sonra Mide Bulantısı 2

 • Bazı kişilerde de süt ürünleri tüketiminden sonra mide bulantısı oluşabilmektedir.
 • Parazitler, bakteriler, mikroplarla kirlenmiş gıdaların tüketimi de mide bulantısı hissi yaratabilmektedir.
 • Eğer yemekten sonra mide bulantısı gıda zehirlenmesine bağlı olarak yaşanıyorsa kusma ve sulu ishal, titreme, ateş gibi belirtilerin eşliğinde ortaya çıkar. Eğer durum ciddiyse mutlaka hastaneye gitmek ve tıbbi müdahale almak gerekir.
 • Crohn hastalığı, mide ülserleri, çölyak hastalığı gibi faktörlerde yemeklerden sonra mide bulantısı sebebi olarak sıralanabilir.
 • Yemek sonrası mide neden bulanır sorusuna verilecek yanıtlar en genel hatlarıyla bu şekildedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yemekten-sonra-mide-bulantisi/