Yeşil Çay Diyeti

Çin başta olmak üzere özellikle de Asya ülkelerinde büyük bir ilgi ile tüketilmeye devam eden yeşil çay, ününü tüm dünyaya yaymaya devam eden bir bitki çayıdır. Oldukça yüksek bir antioksidan deposu olmasının yanı sıra aynı zamanda birbirinden farklı hastalıklarda da son derece başarılı bir tedavi etkisi görmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı da hemen her yaştan ve cinsiyetten kişi tarafından oldukça büyük bir keyif ile tüketilmeye devam etmektedir. Genel olarak iki çeşidi bulunan yeşil çayın lezzeti de, kişiler tarafından büyük bir beğeni toplamaktadır.

Hastalıkların yanı sıra fazla kilo problemi ile başı dertte olan kişiler için adeta bir kurtarıcı görevi de görmektedir. Düzenli kullanımı ve aynı zamanda sağlıklı beslenme ile birlikte hızlı bir şekilde kilo vermede oldukça etkili olmaktadır. Diyetisyenler tarafından da sıklıkla önerilmeye devam edilen yeşil çay, kişilerin hayatlarında adeta bir vazgeçilmez haline de gelmektedir.

Yeşil Çayın Kilo Vermede Etkisi

Kilo problemi ile başı dertte olan hemen herkes, kolay yoldan hızlı bir şekilde kilo vermeyi arzulamaktadır. Fakat kalıcı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için öncelikle sağlıklı besinlerin tüketilmesi ve ardından hareketli bir yaşamın benimsenmesi gerekmektedir. Bütün bunların eksiksiz bir şekilde yapılması halinde yeşil çayın etkisi de bir o kadar artmaktadır. Gün içerisinde saat fark etmeksizin en az 2 ve en fazla da 4 fincan yeşil çayın tüketilmesi önerilmektedir. Böylelikle kişilerin metabolizmaları hızlanarak daha hızlı bir şekilde kilo vermeleri de sağlanmış olmaktadır.

Yeşil Çay Diyeti İle Zayıflayanlar

Yalnızca yeşil çay tüketerek yapılan diyetler de, sağlıksız ve dengesiz diyetler gibi son derece zararlı olabilmektedir. Yeşil çay, diyet ve spor ile desteklenmesi ile birlikte başarılı sonuçlar elde edilebilen bir bitki çayıdır. Bu sebeple de kişilerin yeşil çay ile birlikte zayıflayabilmeleri için, öncelikle yaşam standartlarını da değiştirmeleri oldukça etkili olmaktadır. Yeşil çay diyeti olarak bilinen diyet kapsamında amaç, hayatın hemen her alanına yeşil çayın ilave edilmesidir. Böylelikle metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışması sağlanırken, yeşil çay ile birlikte alınan antioksidan sayesinde vücutta bulunan yağların parçalanması da hız kazanmaktadır. Yeşil çay diyeti ile ilgili bilinmeyenler ise, kişilerin muhakkak dikkat etmesi gereken hususlardır. Gün içerisinde düzenli bir yeşil çayın içilmesi tavsiye edilse de, çok fazla yeşil çay tüketimi, içerisinde bulundurduğu antioksidandan dolayı kişilerde uykusuzluk ve bunun gibi problemlerin meydana gelmesine de sebep olabilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da kişilerin bu diyeti uygularken son derece dikkatli olması gerekmektedir.

Yeşil Çay Diyeti 1

Sütlü Yeşil Çay Diyeti

Yeşil çay, faydaları bakımından son derece yoğun bir ilgi görse de, tadı dolayısıyla birçok kişi tarafından tercih edilmemektedir. Bu sebeple de limon ve bal gibi malzemeler ile tadı çok daha lezzetli bir hale getirilebilmektedir. Bütün bunların yanı sıra son yıllarda sütlü olarak da tüketilmektedir. Sütlü yeşil çay diyeti kapsamında, yalnızca yeşil çayın hazırlanışında birtakım değişiklikler söz konusudur. Normal yeşil çay hazırlanırken su kaynatılırken, sütlü yeşil çay için 1 fincan süt kaynatılmaktadır. Kaynamış olan süt birkaç dakika bekletilir ve ardından ihtiyaca göre yeşil çay ilave edilir. Böbrek hastalarının, süt ve süt ürünlerine alerjisi olanların, safra kesesi problemi yaşayanlar ve düşük tansiyon hastası olan kişilerin bu diyeti yapmaları sakıncalı bulunmaktadır. Aynı zamanda sütlü yeşil çay kapsamında en az 2,5 litre suyun içilmesi de, son derece önemlidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yesil-cay-diyeti/