Yeşil Çay

Camellia Sinensis adı verilen bir bitkiden elde edilen yeşil çay, toplandığında hızlı bir şekilde kavrulup kurutulur. Bu sebeple de siyah çay yaprakları gibi oksijen ile tepkimeye girmesine izin verilmeden hazırlanır. Bu özelliği ile siyah çaydan çok daha yüksek bir antioksidan özelliğine sahip olmaktadır. Son yıllarda çok fazla sayıda kişi tarafından birbirinden farklı amaçlar doğrultusunda yeşil çay tüketilmektedir. Çeşitli hastalıklar ile mücadele esnasında tüketilen yeşil çay, iyileştirici etkiye de sahiptir.

Yeşil Çay Nedir?

Asya ülkelerinde yaklaşık 4000 bin yıldır tüketilmeye devam edilen yeşil çay, son zamanlarda tüm dünyada bir ilgi görmeye başlamıştır. Bu ilginin sebebi ise, hemen her hastalığa iyi gelmesi ve özellikle de zayıflama da oldukça etkili bir rol oynamasıdır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalar doğrultusunda yeşil çayın kanserli hücrelerin yayılmasını engellediği ve hatta bu hücrelerin oluşumunu durdurduğu da ortaya çıkmıştır. Bu sebeple de doktorlar tarafından da düzenli olarak yeşil çay tüketilmesi önerilmektedir.

Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Kilo sorunu yaşayan hemen herkes tarafından birbirinden farklı diyet listeleri denenmektedir. Düzensiz ve bilinçsiz bir şekilde yapılan bu diyet listelerinin yanı sıra hareketsiz bir yaşam, kişilerin hızlı bir şekilde kilo almasına sebep olmaktadır. Kötü bir görüntünün oluşmasının yanı sıra sağlık açısından da ciddi tehlikelere yol açan fazla kilo problemi, kişilerin hayat kalitelerini de olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda doktorlar tarafından yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığı belirtilmektedir. Bu da kişilerin hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermesini de sağlamaktadır. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile birlikte gün içerisinde iki fincan yeşil çay içmek, kişilerin kilo vermesine yardımcı olmaktadır.

Yeşil çay faydaları arasında yer alan zayıflamaya yardımcı olma rolü, kişilerin bu bitki çayına olan ilgisini de bir hayli arttırmaktadır. Yalnızca yeşil çay ile kilo verilmesi mümkün değildir. Sağlıklı besinleri tüketen kişiler gün içerisinde yeşil çay tüketerek, yeşil çay içmeyenlere nazaran daha hızlı ve kolay bir şekilde kilo verebilme imkânına sahip olabilmektedir. Bu bitkinin içerisinde bulunan antioksidan etkisi, vücutta bulunan yağların parçalanmasına vesile olurken aynı zamanda yağ oluşumunu da başarılı bir şekilde etkilemektedir. Gün içerisinde yeşil çay içmeyi alışkanlık haline getiren kişilerin, dinlenir konumda iken harcadıkları kalori miktarı da yeşil çay içmeyen kişilere göre daha yüksek olmaktadır.

Yeşil Çay 1

Yeşil Çay Ne Zaman İçilir?

Zayıflamaya ve birbirinden ciddi hastalıkların tedavisinde etkili bir şekilde kullanılan yeşil çay, özellikle de kadınlar tarafından büyük bir ilgi görmeye devam etmektedir. Hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen kişilerin vazgeçilmezi haline gelen bu bitki çayı, günden güne daha da fazla sayıda kişi tarafından tercih edilmektedir. Gün içerisinde 2 ve en fazla 4 fincan içilmesi gereken yeşil çayın ne zaman içileceğine yönelik sorular da söz konusudur. Bu soruya karşılık olarak ise; yeşil çayın içilmesi için belirli bir saat bulunmamaktadır. Kişiler gün içerisinde diledikleri her an yeşil çayını içebilme imkânına sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra yeşil çay nasıl demlenir? Konusunda tereddüt yaşayan da çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bunun için bir bardak kaynamış olan suyun içerisinde 1 çay kaşığı kadar yeşil çayın ilave edilmesi ve 3 ile 5 dakika arasında demlenmeye bırakılması yeterli olmaktadır. Ilık bir şekilde tüketilmesi önerilen yeşil çayın içerisinde bal ya da limon gibi farklı tatların eklenmesinde de herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yesil-cay/