Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay, tarihin en eski içeceklerinden biridir. Kökeni binlerce yıl öncesine dayanan yeşil çayın anavatanı ise Çin’dir. Efsaneye göre ilk yeşil çay, yaprağın tesadüf eseri kaynamış suya düşmesiyle ortaya çıkmıştır. Gerçekte ise tam olarak nasıl ortaya çıktığı bilinmiyor.

Yeşil çay faydaları üzerinde bugün birçok bilimsel test ve araştırma dahi yürütülmüştür. Özellike kansere karşı olumlu sonuçlar vermesiyle bilinir. Yeşil çay içen birisinin içmeyen birine göre %20 oranında kansere daha az yakalanma olasılığı vardır. Yine de bu araştırmaların günlük düzenli olarak uzun yıllar boyunca yeşil çay içen insanlar üzerinde yapıldığını gözardı etmemek gerekir. Yalnız yeşil çay ile ilgili hemen hemen ortak bir görüş, yeşil çayın antioksidan özelleriklerin olduğudur. Bu özelliğiyle çeşitli hastalıklara ve var olan hastalıkların yayılmasına neden olan serbest radikalleri temizlemesini sağlar.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çay tıpkı diğer çaylar gibi demleme usulüyle içilir. Bir fincan çay içmek için 5 gram kadar kurutulmuş yeşil çay yaprağı kullanılır. Kaliteli bir su kullanmak çayın tadı için önemlidir. Direkt olarak kaynamış suyu yeşil çaya dökmek yerine, hafif soğumuş (85-90 derece) suyu tercih etmek gerekir. Demleme süresi de 3 dakikayı geçmemelidir ki çay acılığını bırakmasın.

Yeşil-Çayın-Faydaları

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Yeşil çay zayıflatır mı? diye düşünen bilim insanların yaptığı araştırmalar yeşil çayın açlık hissini bastırdığını göstermiştir. Ayrıca metabolizmayı da hızlandırmasından dolayı yağ birikmelerini önlediği görüşmüştür.  Özellikle bel bölgesindeki yağlanmayı engelleyen yeşil çay bu sayede kalp krizi riskini de azaltmaktadır. Yeşil çay tek başına zayıflamaya yeterli olmasa da, bu konuda iyi bir yardımcıdır. Yeşil çay diyeti ve spor yaparak birçok kişi sağlıklı bir şekilde kilo verebilmektedir.

Yeşil Çayın Zararları

Yüksek tansiyonu, böbrek ve karaciğer sorunları, mide ile problemleri olan kişilerin yeşil çay tüketmemeleri gerekir. Anemi, diyabet, glokom veya osteoporoz gibi hastalıkları olan kişiler yeşil çay içmeden veya ekstresini kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalıdır. Aşırı derecede yeşil çay içmek uykusuzluğa ve kalp çarpıntısına neden olabilir. İçeriğindeki kafeinden dolayı da, fazla içildiğinde bulantı ve kusma yaratabilir. Yeşil çay ne zaman içilmeli? Yeşil çay günde en fazla bir bardak olmak üzere, yukarıdaki rahatsızlıkları olanlar dışında, sabah ya da öğle saatlerinde içilmelidir.

Yeşil-Çayın-Faydaları1

Hamilelikte Yeşil Çay

Yeşil çay içeriğinde kafein olmasına rağmen, hamilelik sırasında kahvenin yerine tercih edilebilecek bir içecektir. Ancak; yapılan araştırmalar hamile kadınların ilk 3 aylarında fazla miktarda yeşil çay tüketmemesi gerektiğini gösteriyor. Fazla miktarda yeşil çay bebeğin gelişimi için zararlı olabilir.  Çünkü bebek gelişimi için mutlaka gerekli olan folik asitin emilimini azaltabiliyor. Bu nedenle gebe kalmaya çalışırken ve gebeliğin ilk üç ayında fazla miktarda yeşil çay tüketiminden kaçınmak gerekir. Sonrasında ise hiç içmemek ya da içilecekse haftada birkaç fincandan fazla içmemek gerekiyor.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yesil-cayin-faydalari/