Yeşil Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Eğer bir Türk kahvesi tiryakisiyseniz, yeşil kahveye çok da sıcak bakmayabilirsiniz. Bildiğimiz Türk kahvesinin kavrulmamış, ham hali olan yeşil kahve, son yıllarda gündemden düşmüyor. Bunun sebebi ise, uzmanların sürekli sağlıklı olanı arama çabasıdır. Yeşil kahve kavrulmadığı için kanserojen madde içermez ve dahası birçok faydası bulunuyor. İşte yeşil kahveyi ilk kez duyanlar için genel özellikleri ve faydaları…

Türk kahvesine rakip niteliğinde olan ve son yıllarda oldukça ilgi gören yeşil kahve özellikle zayıflatıcı etkisi ile kadınların gözde içeceklerinden biri haline gelmiştir. Yeşil renkteki kahve çekirdeklerinden yapılan yeşil kahve kalorisinin oldukça düşük olmasından ve vücuttaki suyun atılmasına yardımcı olmasından dolayı kilo vermek alanında oldukça popüler bir ürün olma özelliği kazanmıştır.

Lezzetle içtiğimiz kahverengi kahve çekirdeklerinin ham hali olan yeşil kahve geçtiğimiz yıllara nazaran hakkında çıkan sağlık paylaşımları ve kilo verdirici özelliği nedeniyle tüm aktarlardan rahatlıkla alınması mümkün olmuştur. Kahverengi kahveye göre içeriğindeki antioksidan değerinin daha fazla olması yeşil kahvenin yeşil çay ile aynı özellikteki faydalara eş değer niteliktedir. Yüksek ısıda kavrulmadan ham şekilde satışa sunulan yeşil kahve çekirdeklerinin içeriğindeki klorojenik asit vücuttaki yağın yakılmasında etkin rol üstlenmektedir.

Yeşil Kahve Nedir?

Yeşil Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? 1Doğal antioksidan özelliğinin yanında kilo verdirici özelliği ile son yılların en çok ilgi gören içeceklerinden biri olan yeşil kahve, bilinen kahve çekirdeklerinin kavrulmadan piyasada satışa sunulmuş olan halidir. Alışkanlıklarından kolay vazgeçmeyen kişiler için alışması güç olan bir içecek olmasına karşın metabolizmaya olan olumlu etkisi pek çok kişinin yeşil kahveye bakış açısını değiştirmiştir.

Kafein miktarı yoğun olan diğer kahve çeşitlerine göre daha az kavrulma işlemine maruz kaldığı için yeşil kahvenin içeriğinde kafein yok denecek kadar az miktardadır. Diğer kahve türlerinden en önemli farkı kalorisinin çok düşük olmasıdır. Ancak kalorisi düşük ve zayıflatıcı etkisi var diye de tüketimde aşırıya kaçılmamalıdır.

Yeşil Kahve Nasıl Yapılır?

Yeşil Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? 2Adını sıkça duyup da bir türlü içmeye fırsatı olmayanlar aktarlardan yeşil kahve alarak çok kolay bir şekilde  hazırlayabilirler. Tazeliğinden emin olmak için öğütülmemiş olanları almanızı öneririz. Ya evde kendiniz öğütebilir, ya da aldığınız yerden yapmasını rica edebilirsiniz. Hazırlanışı ise oldukça basittir.

Yeşil kahvenin nasıl yapılacağını bilmeyenler için alışık olunan Türk kahvesi pişirme modelini hatırlatmakta fayda vardır. Çok farklı olmayan pişirme yöntemi ile yeşil kahve pişirmek mümkündür. Her fincan için bir veya bir buçuk çay kaşığı yeşil kahve yeterli olacaktır. Kahveden çok, yoğun tadı olmayan bitki çaylarını andıran lezzeti, bitki çaylarını sevenlerin rahatlıkla içebileceği bir kahve seçeneği olmasına neden olmuştur.

Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Yeşil Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? 3Tamamen doğal olarak insanların tüketimine sunulan yeşil kahve, kavrulmadan evlerimize girme olanağı bulduğu için kafein miktarı oldukça az bir kahve türüdür.

  • Yeşil kahve üzerine yapılan araştırmalar sonucunda kan şekerini düzenleyici etkisi kanıtlanmış ve şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebilecekleri belirtilmiştir.
  • İnsan beynini uyarıcı etkisi nedeniyle metabolizmanın hızlanmasında ve yağların kolayca yakılmasında faydaları oldukça çoktur.
  • Sürekli kendini yorgun hisseden kimseler düzenli olarak günde bir fincan yeşil kahve tükettiklerinde kendilerini oldukça enerjik ve dinamik hissetmeleri mümkün olmaktadır.
  • Bağışıklık sistemini korumada yardımcı olan yeşil kahve sayesinde sık hastalanmak ya da halsiz hissetmek söz konusu olmamaktadır. Bağışıklık sistemini daha ayrıntılı öğrenmek istiyorsanız, sizi buraya alalım.
  • Kalp-damar sağlığına da iyi gelir.

Yeşil Kahvenin Zararları Nelerdir?

Yeşil Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? 4Yeşil kahve özellikle ülkemiz insanları için popüler olmaya başladığı günden itibaren sadece faydaları ile gündeme gelmiştir. Ancak yanlış ya da aşırı tüketimden kaynaklı zararlarla karşılaşmak da yeşil kahve için söz konusudur. Hamile ve emziren bayanların kesinlikle uzak durmaları gereken bu faydalı kahveyi günde iki fincandan fazla tüketmemeye de özen göstermek gerekir. Yağ yakıcı özelliği bulunmasına karşın tek başına yeşil kahve tüketerek zayıflamak çok zordur.

Yeşil Kahve Zayıflatır mı?

Yeşil Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? 5Vücutta biriken su nedeniyle ödem pek çok kişinin ortak sorunlarından biridir. Çok kolay şekilde vücuttan su atılmasına yardımcı olan yeşil kahve, aynı zamanda metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olduğu için kilo vermeyi mümkün kılmaktadır. Yeşil kahvenin zayıflatıcı özelliklerinden faydalanmak için, ana öğünlerden 1 saat önce veya 15 dk sonra içmelisiniz. Yeşil kahvenin bu denli popüler olmasındaki başlıca sebeplerden biri sağlıklı olmasından çok zayıflatıcı özelliğidir.

Kaynak: http://bilgihanem.com/yesil-kahve-nedir-nasil-yapilir/