Yeşil Kil Maskesinin Faydaları

Kişilerin cilt bakımı konusunda yapacakları ve kullanacakları pek yöntem olmaktadır. Dışarıda satılan cilt bakım ürünlerinin yanı sıra evde de kolaylık ile hazırlanacak cilt bakım maskeleri olmaktadır. Bu maskeleri yapabilmek için doğal yağlar ya da doğal bitkiler de kişilerin büyük yardımcıları arasında yer almaktadır.

Cilt bakımında hem cildi yenilemek hem de ciltte oluşan sorunları çözmek için kullanılan malzemelerden biri de kil olmaktadır. Kil, pek çok çeşidi ile hem cilt bakımı ürünleri içerisinde yer almakta hem de isteğe göre kişiler kendileri de diğer ürünler ile birlikte karıştırarak evde kendilerine bakım maskeleri hazırlayabilmektedirler. Kil, cildin ihtiyacı olan mineralleri fazlası ile içermektedir. Kil beyaz ya da yeşil olmak üzere iki şekilde yer almaktadır. Cilt bakımında genel olarak yeşil kil kullanılmaktadır.

Yeşil kil maskesi; cildi pürüzsüz bir hale getirmekte, temizlemekte, yumuşatmaktadır. Bunların yanı sıra, ciltte yer alan gözenekleri temizleyerek, sıkılaştırmakta, gözeneklerde yer alan fazla yağı emmekte ve buna bağlı olarak ciltte derinlemesine bir temizlik yapılmasına yardımcı olmaktadır.

Aslında Fransız kili olarak da bilinen yeşil kilin en önemli özelliği özellikle yağlı cilde sahip olan kişiler için ayrı bir öneme sahip olmaktadır. Bunun nedeni ise, genel olarak yağlı cilt yapısına sahip kişilerin ciltlerinde gözenekler daha çabuk dolmakta, buna bağlı olarak da siyah nokta ve sivilce oluşumu artmaktadır. Yeşil kil ile hazırlanan maske sayesinde gözeneklerde yer alan fazla yağ ve kir temizlenmekte ve gözenekler sıkılaşarak, sivilce ve siyah nokta oluşumu engellenmektedir.

Yeşil Kil Maskesinin Faydaları 1

Ancak önemli olan, hazırlanan yeşil kil maskesi düzenli kullanım gerekmektedir. Düzenli kullanım sonrasında ciltte yer alan siyah nokta ve sivilceler azalmakta, yağlı görünüm zaman içerisinde kaybolmaktadır.

Yeşil kil maskesi kullananlar, belirli bir süre sonunda ciltlerinde oluşan siyah nokta ve sivilce azaldığı için yeşil kil maskesi uygulamasını düzenli olarak kullanmaya devam ettirmektedirler. Evde diğer doğal ürünler ile birlikte hazırlanabileceği gibi, cilt bakımı için hazırlanan cilt bakım ürünleri de yeşil kil ile pek çok maske çıkarmaktadır. Bu sayede hem süre bakımında hem de hazırlanışı bakımından oldukça kolay bir yöntem olmaktadır. Yeşil kil maskesinin faydaları;

Yeşil Kil Maskesinin Faydaları

 • Ciltte yer alan fazla yağı emerek, cildin kirli ya da pis gözükmesini engellemektedir.
 • Emilen fazla yağ sayesinde ciltte oluşabilecek siyah nokta ve sivilce oluşumu azalmaktadır.
 • İçerisinde yer alan mineraller bakımından oldukça zengin olan yeşil kil maskesi, düzenli kullanım sonrasında cildin daha pürüzsüz bir hal almasında da etkili olmaktadır.
 • Yaşlanmanın cilt üzerinde ki etkisini yavaşlatarak, cildin daha taze ve genç kalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Gözeneklerin ve cildin altında yer alan ölü derinin atılmasına ve böylelikle cildin yenilenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Cildin daha genç kalmasını ve canlı gözükmesi için, kan dolaşımını artırmaktadır.
 • Mineral ve vitamin bakımından zengin olduğundan dolayı, yeşil kil maskesi cildi beslemekte ve yenilemektedir.
 • Bazı cilt tiplerinde gözenekler normale göre daha büyük olmaktadır. Bu da cildin daha çabuk yağlanmasına, gözeneklerin yağ ile dolup, siyah nokta ve sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Yeşil kil maskesinin düzenli kullanımı sonrasında gözenekler küçülmektedir.
 • Ciltte siyah nokta ya da sivilceden dolayı oluşabilecek yaralanmaların ya da lekeleri giderilmesinde de yeşil kil maskesi oldukça etkili olmaktadır. Düzenli kullanım sonucunda bu lekeler azalmakta ve cilt onarılmış bir şekilde yenilenmektedir.
 • Cildin daha doğal görünmesine ve pürüzsüz bir parlaklık kazanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yesil-kil-maskesinin-faydalari/