Yiyecekler Sporda Ne Kadar Önemlidir?

Spor yapmanın amaçları yağları eritmek, yağları kasa dönüştürmek gibi değişik değişik bölümlere ayrılmaktadır. Peki, yiyecekler sporda ne kadar önemlidir? Her iki bölüm içinde yiyecekler çok önemlidir. Eğer yağlarınızı eritmek için spor yapıyorsanız kesinlikle ve kesinlikle yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız, bunun yerine size yağ olarak dönmeyecek yiyecekleri özenle seçip tüketmelisiniz.

Yiyecekler Sporda Ne Kadar Önemlidir? 1

Bunlara uymayıp sürekli yağlı yiyecekler tüketirseniz bu sizin sporunuzu amaçsızlaştıracaktır, günümüzün en çok tüketilen yiyecek içecekleri olan cips ve kolayı biran önce hayatınızdan çıkarın. Bunlar yerine size bol protein verecek olan yiyecek ve içeceklere yönelerek sizde istediğiniz gibi spor yaparak yağlarınızı eritebilir veya hayal ettiğiniz kaslara ulaşabilirsiniz.

Yağları kasa dönüştürmek için olan sporda ise her sporda olduğu gibi yiyecekler çok önemlidir. Bu spor dada üstte bahsettiğim yağlı yiyeceklerden uzak duracak, adlarını bile anmayacaksınız. Onun yerine sizi dinç tutacak ayakta tutacak olan peynir-yoğurt gibi yiyeceklere yönelmelisiniz. Eğer sporu kas yapmak amacıyla yapıyorsanız su ve karbonhidrat minerali içeren içecekler tüketmelisiniz.

Normal hayatta da çok önemli bir yeri olan meyveler ve sebzeler, bunlardan da mutlaka tüketmeyi asla unutmuyoruz. Spor sürecimizde ne az ne de çok yemek yiyeceğiz, ikisinin ortasını bulup en iyi olanı seçmeye çalışacağız, eğer zayıflamak istiyorsanız spora başlamadan öncede bir diyetisyen ile görüşmeyi asla ama asla unutmayın, güzel bir diyet listesi ile bir adım öne geçin.

Yiyecekler Sporda Ne Kadar Önemlidir? 2

Eğer yemeyi seven biriyseniz spor sizin için çok zor olacaktır. Spor yapmaya başlamak istiyorsanız ve kararlıysanız bu tamamen sizin kendinize hakimiyetiniz ile ilgilidir, kendinize ” şu yiyecekleri tüketmeyeceğim, onlar yerine bana daha sağlıklı bir yaşam verecek olan yemekleri yiyeceğim” derseniz ve bu sözünüzde durursanız emin olun spor sizin içinde pek zor olmayacaktır, kendinize hâkim olmayı bilmeniz şarttır. Bunu bilmediğiniz halde fazla yağlı yiyecekler yediğiniz için bu durum günümüzün önemli bir hastalığı olan obezite ’ye kadar gidebilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yiyecekler-sporda-ne-kadar-onemlidir/