Ylang Ylang Yağı

Ylang Ylang Yağı
Ylang yılang yağı, Güney Asya yağmur ormanlarına özgü cananga odorato ağacının hoş kokulu çiçeklerinden buhar damıtma yoluyla elde edilir. 40 metre yüksekliğe kadar büyüyebilen bu ağacın yaprakları parlak, oval ve sivri uçludur. Bu ağaç parfüm ağacı olarak da bilinir ve çiçeklerinden damıtılan yağdan parfüm  elde edilir. Yılang yağı aromaterapide ve bitkisel ilaçların yapımında da kullanılır. Yılang yağının egzotik bir kokusu ve parlak sarı bir rengi vardır. Yılang yılang bitkisi, derin, etkileyici ve egzotik kokusuyla pek çok parfüm, losyon ve esansa hammadde olur. Yılang yılang kokusu insanın içini kıpır kıpır yapan bir etkiye sahiptir. Özellikle erkek parfümlerinin içine konulan yılang yılang bitkisi etken maddesinin, kadınlarda sohbet etme isteği uyandırdığına dair saptamalar yapılmış. Yılang yılang kokusu içeren parfümlerin böyle bir etki sağladığını da belirtmeden geçemedik.Ylang-Ylang-Yağı1

Ylang Ylang Yağı Nasıl Kullanılır?

  • Yılang yılang yağının masaj için kullanımı: Normal zamanlarda kullandığınız masaj yağlarının içine her 10 ml. için 5 damla ekleyerek kullanabilirsiniz.
  • Yılang yılang yağının cilt için kullanımı: Yüzünüz için kullandığınız nemlendirici yağların içine 1-2 damla yılan yağı ekleyerek, cildinizde daha parlak ve pürüzsüz bir görünüm yakalayabiliriniz.
  • Yılang yılang yağının banyo için kullanımı: Küvet suyuna 10 damla kadar yılang yağı ekleyip bu suda 15 dakika kaldığınızda, yılang yağının sakinleştirici ve dinlendiren etkisini hissedeceksiniz.

Yılang yağı nadir de olsa ciltte tahriş oluşturabilir; bu sebeple kullanmadan evvel test amaçlı olarak cildinizin küçük bir bölgesinde tecrübe edebilirsiniz.Ylang-Ylang-Yağı2

Yılang Yılang Yağı İle Saç Bakımı
Yılang yağı yumuşatıcı ve besleyici özellikleriyle saçlar üzerinde de oldukça olumlu tesirler gösterir. Saçları güçlendirerek saç kırılmasını minimum düzeye çeken yılang yağı, mat saçlara da ışıltı kazandırır, kuru saçları besler ve yumuşacık yapar, saç uçlarındaki kırılmaları ve çatallanmaları giderir, kepek sorununu azaltır ve saçlara canlılık kazandırır. Her saç tipine uygun olan yılang yağını, şampuanınızın içine 1 tatlı kaşığı ölçüsünde ekleyerek kullanabilirsiniz.

1’er çorba başığı badem, susam ve yılang yağını bir kasede karıştırarak saçlarınıza masajla yedirip, 1 saat bekleyip şampuanlayabilirsiniz. Bu karışım sayesinde saçlarınızın hem hızlı uzadıklarına, hem de sağlıkla parladıklarına tanık olacaksınız.Ylang-Ylang-Yağı3

Yılang Yılang Yağı Faydaları

  • Yılang yağının güçlü bir afrodizyak etkiye sahip olduğunu söylemeliyiz. Bu yağ vücuda uygulandığında hem erkeklerde, hem de kadınlarda enerjiyi eşitler. Kimi ülkelerde yeni evlilerin yataklarına ve balayı otellerine yılang yılang çiçekleri konulur.
  • Yılang  yağı, sakinleştirici ve gevşetici etkisiyle bayanların muayyen günlerinde stres ve ağrıdan kaynaklanan gerilimi dindirir.
  • Yılang yağı cilde nem ve yumuşaklık kazandırır.
  • Saçlar üzerinde de faydalı olan yılang yılang yağı saç uçlarına uygulandığında saç ucundaki kırıkları ve kopmaları tamamen ortadan kaldırır.
  • Yılang yağı, stres, endişe, öfke, uykusuzluk, sinir zayıflığı ve asabiyet gibi ruhsal bozukluklara iyi gelir.
  • Cilde uygulandığında sebum oranını da dengeleyen yılang yılang yağı, akne ve sivilce sorunlarına da çözer.
  • Yılang yağı yüksek tansiyon problemine iyi gelir, bağırsak enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır, araba tutması sorununa iyi gelen bitkisel karışımların içeriğinde de yer alır.

Her ne kadar yan etkisi olmayan bir yağ olarak bilinse de yılang yağı nadir de olsa bazı kişilerde baş ağrısı ve mide bulantısı yapabilir.

Ylang Ylang Yağı Fiyatı
Yılang yağı fiyatı ortalama 15 TL civarındadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ylang-ylang-yagi/