Yoğurt Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hiç şüphesiz zayıflamak söz konusu olunca insanlar hemen her yöntemi deniyorlar. Bunlar arasında sağlıklısı da var, sağlıksızı da… Biz Bilgihanem.com olarak sizlere sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yollarına, zaman zaman değiniyoruz. Bu yöntemlerden biri de yoğurt kürü. Diyetinize ek olarak veya tek yapabileceğiniz yoğurt kürü sayesinde, birkaç hafta içerisinde zayıflayabilir, bölgesel yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

İstenmeyen kilolar, yıllardır insanların kabusu olmuştur. Yapılan başarısız diyetler, kullanılan kimyasal haplar ve daha birçok zayıflama yöntemleri, işe yaramadığı gibi kişilere zarar veriyor. Zayıflamak için vücuda zarar veren maddeleri kullanmak yerine daha sağlıklı yöntemler tercih edilebilir. Bu yöntemlerden en çok tercih edileni ise kürlerdir. Yoğurt kürü, birçok kişi tarafından kullanılabiliyor. İstenmeyen kilolardan, bölgesel fazlalıklardan, göbek çevresi yağlardan yoğurt kürü ile kurtulabilirsiniz.

Birkaç malzeme ile hazırlanan yoğurt kürünün yapımı hem çok basit, hem de çok ekonomiktir. Fakat sadece yoğurt kürü tüketerek, oturduğunuz yerde kilo veremeyeceğinizi söylemeden geçmeyelim.

Uygulanabilecek olan hafif bir diyet ve sporla desteklenebilir. Böylelikle kürün etkisi artarak, kilo verilmesi daha da kolaylaşacaktır. Ayrıca kür içerisinde tamamen doğal malzemeler olduğu için çocuklardan yaşlılara kadar tüm yaş grupları, gönül rahatlığıyla uygulayabilir.

Yoğurt Kürü Nedir?

Yoğurt Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? 1Yoğurt kürü, adından da anlaşabileceği gibi yoğurt ve birkaç malzemenin birleşmesi sonucu oluşturulan bir besindir. Zayıflama evresinde kan şekerinin dengede tutulması çok önemlidir. Kürün içerisindeki malzemeler ile kan şekeri dengelenmekte, hatta şeker hastaları tarafından bile rahatlıkla kullanılabilmektedir. Yoğurt kürünün en önemli özelliği metabolizmayı hızlandırarak kabızlığı önlemesi, yağ yakıcı özellikte olması ve tatlı krizlerini engellemesidir. Özellikle bölgesel sorunu olanlar yoğurt kürü sayesinde, yağlarının yakılmasını sağlayabilirler.

Yoğurt Kürü Nasıl Yapılır?

Yoğurt Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? 2Birkaç dakika içerisinde hazırlanan yoğurt kürünün yapımı çok basittir. Aktardan alınan baharatlar, daha taze ve katkısız olduğu için kürün etkisini daha çok arttıracaktır.

Yoğurt Kürü Malzemeleri

  • 1 adet limon. Limon hakkında bilgi almak için tıklayınız.
  • 6 çorba kaşığı yarım yağlı ya da yağsız yoğurt.
  • 1 çay kaşığı pul biber.
  • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu (Pul biber kullanmak istemeyenler için). Zerdeçal hakkında bilgi almak için tıklayınız.
  • 1 çay kaşığı zencefil tozu (Pul biber kullanmak istemeyenler için). Zencefil hakkında bilgi almak için tıklayınız.
  • 1 çay kaşığı tarçın. Tarçın hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yoğurt Kürü Yapılışı

Limon, yoğurt ve pul biber homojen bir kıvama gelecek şekilde karıştırılır. Pul biber kullanmak istemeyenler yerine zerdeçal ve zencefili koyabilir. Yoğurt kürü yapıp da memnun kalanlar arasında; yoğurt, zerdeçal, zencefil, tarçın ve pul biberin hepsini karıştırıp kullananlar da vardır. Ama bu şekilde kullanımı her gün değil de, haftada 2 kez tüketmeye özen göstermelisiniz. Çünkü oldukça etkili baharatların hepsini birden karıştırdığınız için, her gün tüketmek zararlı olabilir. Sadece yoğurt ve saydığımız diğer malzemelerden biri eklenerek hazırlanan kür, uyumadan en az 45 dakika önce tüketilir. Yoğurt kürü tam 14 gün kullanılmalı ve tüketildikten sonra üzerine hiçbir şey yenmemelidir. İlk 7 gün gözle görülebilir fark yaratmasa da, daha sonrasında verilen kilolar fark edilir. Yoğurt kürünün etkisini görmek için sabırlı olmak gerekir. Faydasını görebilmek için düzenli tüketilmelidir.

Yoğurt Kürünün Faydaları Nelerdir?

Yoğurt Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? 3Yoğurt kürünün en büyük etkisi, metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakışını kolaylaştırmasıdır. Özellikle göbek çevresindeki yağlardan ve ödemden kurtararak kilo vermeyi sağlar. (Ödem nedir?) Tok tutarak, gece atıştırmalarını azaltırken, şişkinliği ve kabızlığı da ciddi derecede önlüyor. Yoğurt kürünün yapılacak olan diyete de olumlu etkileri vardır. Düzenli tüketildiğinde tatlı ihtiyacını karşılar ve diyetin dışına çıkılmasını önler. Birçok zayıflama yöntemlerinde yağ yakmak yerine kas eritilir. Kişiler böylelikle yağların yakıldığını zannederek, kilo verdiklerini düşünebilir. Yoğurt küründe kaslara zarar verilmeden, tamamen yağ yakılarak kilo verilebilmektedir. Yani sağlıklı bir şekilde zayıflamanızı sağlayan bir diyet desteğidir.

Yoğurt Kürünün Zararları Nelerdir?

Yoğurt Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? 4Yoğurt küründe dikkat edilmesi gereken tüketim miktarıdır. Belirtilen ölçülerden az konulduğu takdirde faydası olmayabilir ya da malzemelerin daha fazla konulması mide rahatsızlıklarına, tansiyonun düşmesine sebep olabilir. Zerdeçal tozu ve zencefil tozu yerine pul biber kullanılacaksa, mutlaka güvenilen yerden alınmalı, kalitesine dikkat edilmelidir. Yoğurt kürü anne adayları ve emziren anneler için uygun olmayabilir. Mide rahatsızlığı, tansiyon sorunu olanlar ve astım hastaları öncelikle hekimlerine danışarak ve onayını alarak kürü uygulamaya başlayabilir.

Zerdeçal, zencefil ya da pul bibere alerjisi olan kişilerin kürü kesinlikle uygulamaması gerekir. Gastrit problemi olan kişiler, yoğurt kürünü sadece limon ve yoğurt kullanarak tüketebilir. Gastrit hakkında daha fazla bilgi almak için sizi buraya alalım. Zayıflama probleminde kronik sorunu olan kişiler ise diyetisyenin onayı dahilinde hazırlayacağı uygun bir listeyle yoğurt kürünü tüketebilir. Kürün her akşam taze tüketilmesi gerekir. Bir gün önceden yapılan kürün hiçbir faydası olmayacağı düşünülerek, en fazla yarım saat içerisinde tüketilmelidir.

Kaynak: http://bilgihanem.com/yogurt-kuru-nedir-nasil-yapilir/