Yorgunluğa İyi Gelen Vitaminler

Mevsimler değişir, ruh halimiz değişir, vücudumuzdaki dengeler değişir, hayat akışımız değişir ve biz tüm bu değişimlerin beden ve zihinde yarattığı etkilerle yorgun düşeriz. Yetersiz ve dengesiz beslenmekten, çok çalışmaktan, mevsim dönümlerinde, bakteri ve virüslerin bombardımanından ve sayısız sebepten dolayı zayıf düşen bedenlerimiz, böyle zamanlarda daha fazla bakıma, daha yoğun gıda ve mineral desteğine ve vitamin takviyesine ihtiyaç duyar. Halsizlik, isteksizlik, iş yapamama gücü, enerjide azalmaya bağlı depresif ruh yapısı, tırnaklarda kırılma, saçlarda ve ciltte matlaşma, cansızlık gibi ruhu ve bedeni olumsuz etkileyen gözle görülür değişmeler yaşamaya başlarız ve tehlike çanları çalmaya başlar. Vitamin ve mineral desteğine başlamanın zamanı gelmiş demektir.

spoon with dietary supplements on fruits background

Yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelen vitaminler
Vitaminler vücudumuzun sağlıklı ve eksiksiz çalışması, hücre yapımı, onarımı ve yenilenmesi , yaralanan dokuların iyileşmesi; cildimizin sağlıkla ışıldaması için en gerekli unsurlardır. Her vitaminin görevi ve fonksiyonu farklıdır.  Yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelen vitaminler ve mineraller, E vitamini, C vitamini, D vitamini, B12 vitamini, demir, magnezyum ve kalsiyumdur.

E vitamini:Çok güçlü bir antioksidan olan E vitamini; hücre yapısının deformasyonunu önleyen, yaraların iyileşmesini hızlandıran, kansere karşı koruyan ve cildi güzelleştiren özelikleriyle, yorgunluk tedavisinde de ilk başvurulacak vitamindir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve Alzheimer gibi yaşlılığa bağlı hafıza kayıplarının önlenmesinde de çok etkin olan E vitamini; tahıllarda; balık yağı, ceviz yağı, fındık yağı, zeytinyağı gibi doğal ve zengin yağlarda; ton balığı, sardalye gibi yağlı balıklarda; yumurta sarısında, tavuk ciğerinde; ıspanak, lahana, kabak, marul gibi sebzelerde, domates ve patateste bol miktarda bulunur.  Her gün bir avuç dolusu fındık yiyerek de günlük E vitamini ihtiyacının büyük bir oranı karşılanabilir.  Yetersiz E vitamini alımında, kansızlık, yorgunluk, bitkinlik, cinsel isteksizlik ve kanser riski artar. Vücutta ödem oluşumuna yatkınlık gözlenir ve yaralar çok geç iyileşir.

e-vitamini-faydaları

Özellikle ergenlik dönemi başta olmak üzere, her yaş döneminde yeteri kadar alınması hayati bir zorunluluk olan E vitamini, gereğinden fazla alındığında ise bulantı ve ishale sebep olabilir.

Gündelik hayatın koşturmacası ve stresi içinde yeteri kadar sağlıklı ve düzenli beslenemiyorsanız, muhakkak dışardan takviye olarak E vitaminialmalısınız. Günlük E Vitamini ihtiyacı bebeklerde 5 – 6 mg, 4 – 11 yaş arasındaki çocuklarda 7 mg ve yetişkinlerde ise 8-10 mg. kadardır.

C vitamini:Vücudu hastalılara karşı koruyan, direnç kazandıran ve yorgunluk etkilerini azaltan C vitamini;    Nitrosaminlerin (kansere neden olan maddeler) oluşmasına karşı koymada yardımcı olur, bağırsakları çalıştırır, ameliyat sonrası iyileştirmeleri hızlandırır. Birçok viral ve bakteriyel enfeksiyonun önlenmesine ve genellikle bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine de yardımcı olan C vitamini; turunçgillerde, yeşil sebzelerde, özellikle sivri biberde, soğan, maydanoz ve kivide bol miktarda bulunur. Özellikle bahar aylarında baş gösteren mevsimsel yorgunluklarda ve kas ağrılarında; kışın soğuk havaların ve güneş ışınlarının zayıf oluşunun etkisiyle bitkin düşen beden ve zihin yapısı için son derece gerekli C vitaminini, gerekli durumlarda dışardan takviye olarak da almak gerekir.

Yorgunluğa-İyi- Gelen-Vitaminler2

D vitamini:Kalsiferol adıyla da bilinen D vitamini, kalsiyum ve fosfor emilimini düzenleyerek kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Raşitizmi önler. Sindirim sistemine iyi gelir, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Kaslar, cilt ve pankreas için de yararı vardır. Tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir. Tüm bunların yanında yorgunluk, bitkinlik hallerinde ve yoğun efor gerektirecek durumların öncesinde D vitaminialımına dikkat etmek; balık, balık yağı, süt ve yumurta sarısı tüketimini ihmal etmemek, yeterli D vitamini alınamayan hallerde, hap olarak takviye sağlamak gerekir.

Yorgunluğa-İyi- Gelen-Vitaminler-d-vitamini

B12 vitamini:Vücutta, yaygın ismiyle B12 vitamini ya da diğer adıyla “Kobalamin” miktarı azaldığında, yorgunluk, uykusuzluk, sinirlilik ve ellerde titreme vakalarıyla karşı karşıya geliriz. Vejetaryen beslenme türünü tercih edenlerde de çok sık olarak gözlemlenen B12 eksikliğine bağlı şikayetler, bu vitamin yönünden zengin gıdalarla beslenme ve ilaç takviyesi ile sonlandırılmalıdır. Hayvansal gıdalar  yoğun şekilde B12 vitamini içerir. Kırmızı et, tavuk, balık, karaciğer, süt, yumurta, yoğurt ve peynir  ve deniz ürünlerini yeteri kadar tüketmek; vegan beslenme türünde ise protein ağırlıklı baklagillere ağırlık vermek gerekir. Ancak hiçbir gıda etin içeriğindeki zengin protein kaynağını sağlayamaz. Takviye olarak, eczanelerde satılan B12 hapları kullanılabilir.

Yorgunluğa-İyi- Gelen-Vitaminler-b12-vitamin

Demir:Eğer vücudunuzda demir emilimi sağlıklı şekilde yapılamıyorsa, “yorgunluk” en belirgin şikayetlerinizden biri olacaktır. Her türlü et grubu; ıspanak başta olmak üzere, bezelye, brokoli, fasulye, pancar yaprağı, karahindiba, karalahana, pazı gibi koyu yeşil yapraklı taze sebzeler; tam buğday ekmeği, makarna, tahıllar ve kabuklu pirinç; karpuz, çilek, kuru üzüm, incir, kuru erik, kuru kayısı, kurutulmuş şeftali gibi taze ve kurutulmuş meyvelerde bol miktarda demir bulunur.  Eğer gün içinde fazla miktarda çay ve kahve tüketiyorsanız da, demirin vücuttaki emilimini engellemiş, dolayısıyla da saç dökülmesinden tutun da, yorgunluk  ve halsizlik gibi pek çok tatsız durumla karşı karşıya kalma riskini başlatmış olacaksınız.

Yorgunluğa-İyi- Gelen-Vitaminler-demir

Magnezyum:Bedeninizde olması gerektiği kadar magnezyum elementi yoksa, günlük işlerinizi yaparken isteksizlik ve belirgin bir yorgunluk hissetmeniz olasıdır. Böyle bir durumda baharatlar, kabak çekirdeği, keten tokumu, susam ve susam yağı (tahin) tüketiminize biraz daha ağırlık vermeniz gerekecek.

Yorgunluğa-İyi- Gelen-Vitaminler-magnezyum

Kalsiyum:Eksik alınan kalsiyum demek, yorgunluk, güçsüzlük, uyku hali ve bitkinlik demek.. En basit işleri yaparken bile kaslarınız ağrıyor, gücünüz tükeniyor  ve işiniz yarım kalıyorsa, yorgunluğa deva olan diğer vitamin ve minerallerin yanı sıra; kalsiyum tüketimine de dikkat etmeniz gerekecek. Badem, süt ürünleri, marul başta olmak üzere yeşil sebzeler, soya fasulyesi, baklagiller ve kurutulmuş meyveler imdadınıza yetişecektir. Gün içinde gerekli olan kalsiyumu, gıdalar kanalıyla yeterli dozda alamıyorsanız eğer, mutlaka ek destek olarak tablet şeklinde düzenlenen kalsiyum haplarından istifade etmelisiniz..

Yorgunluğa-İyi- Gelen-Vitaminler-kalsiyum

Besinler karın doyurmanın yanı sıra, bizi besleyen, organlarımızın tam kapasite çalışmasını sağlayan, bedenimizi ve ruhumuzu hastalık ve olumsuzluklara karşı koruyan, tamamlayıcı ve şifa dolu vitamin ve minerallerle doludur. Vitaminler zayıf düşen bedenlerimizin şefkat dolu hemşireleridir. Hap şeklinde alınan takviyeler son çare olmalı, vitaminleri doğal ve taze olan gerçek kaynaklarından almalıyız.

Yorgunluğa-İyi- Gelen-Vitaminler3

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yorgunluga-iyi-gelen-vitaminler/