YouTube Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Youtube bir video paylaşım sitesidir. Burada herkes kendine bir kanal açabilir ve site yönetiminin izin verdiği videoları paylaşarak, kendine bir kitle oluşturabilir. Hatta son dönemlerde Youtuber dediğimiz bir meslek bile oluştu diyebiliriz. Bu makalemizde web dünyasında çok önemli bir yeri olan Youtube hakkında bilgi verilmiştir. Bir video barındırma sitesi olan Youtube’nin kuruluşu ve işleyişi anlatılmıştır.

Hemen her videoya erişebilme imkanı olan YouTube, 15 Şubat 2005 tarihinde kurulmuş bir video barındırma web sitesi olarak tasarlanmıştır. 3 PayPal çalışanı tarafından kurulmuş olan bu site daha sonra Ekim 2006 tarihinde Google tarafından satın alınmıştır. Site üzerinde en fazla izlenme sayısına sahip olan video 19 Eylül 2014 tarihinde 2.1 milyara yakın izlenmeye ulaşmış olan PSY – Gangnam Style isimli videodur. Youtube erişimi Türkiye’de 5 defa engellenmiştir.

Bunlardan ilki 6 Mart 2007’de, ikincisi 16 Ocak 2008’de olmuştur. 2010 yılının haziran ayında Youtube’a getirilen yasak, DNS yasağından IP yasağına çevrilmiştir. Bu da Youtube’a erişimin tamamen engellendiği anlamına gelmektedir.

30 Ekim 2010’da kaldırılan engel, 2 Kasım 2010’da yeniden getirilmiştir. 27 Mart 2014’te bazı bakan ve müsteşarlara ait ses kayıtlarının internette yayınlanmasının ardından TİB, Youtube’a erişimi aşamalı olarak kapatmıştır.

YouTube Nedir?

YouTube Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? 1Videoların e-mail üzerinden yollanamaması sebebiyle PayPal çalışanları tarafından 15 Şubat 2005’te kurulmuş olan YouTube, maddi sorunlar sebebiyle ilk video yüklemesini 23 Nisan 2005’te kurucularından olan Jawed Karim tarafından yapmıştır.

9 Ekim 2006 tarihinde YouTube, 1.65 milyar dolar karşılığında Google tarafından satın alınmıştır. Bu durum Google tarihinde yapılmış en büyük satın alımlardan biri olarak görülmektedir. Ödenmiş olan 1.65 milyar dolar ise YouTube çalışanları arasında paylaştırılmıştır.

YouTube Nasıl Kullanılır?

YouTube Nasıl Kullanılır?YouTube üzerinde video formatı olarak Flash Video Formatı olan *.flv kullanılmaktadır. Web sitesi üzerinden istenen video klipler Flash Video formatında izlenebilmekte ya da bilgisayara *.flv formatıyla dosya olarak indirilebilmektedir. YouTube üzerindeki video kliplerin izlenebilmesi için Adobe Flash plug-ini programının bilgisayarda kurulmuş olması gerekmektedir. Eklenen video kliplerin YouTube tarafından otomatik olarak 320×240 piksele küçültülmesi gerekmektedir. Bununla birlikte videolar Flash Video Format’a “*.flv” dönüştürülmektedir.

Mart 2008 tarihinde yüksek kalite özelliği olarak 480×360 piksel seçeneği eklenen YouTube üzerinde şuanda 720p ve 1080p özelliği de mevcuttur. Tüm bu özelliklerin yanı sıra ise en son teknoloji piksel seçeneği olan 4K teknolojisi de kullanılmaktadır. MPEG, AVI ya da Quicktime gibi video formatlarına sahip olan videolar kullanıcı tarafından YouTube üzerine en fazla 1GB kapasitesine kadar yüklenebilmektedir.

YouTube isimli platform üzerinde kullanıcılar var olan video klipleri izleyebildiği gibi bununla birlikte istenildiğinde kendi video kliplerini YouTube’ye ekleyebilme imkânına sahiptir. Platform üzerinde yer alan kategorilerde kullanıcının geliştirmiş olduğu içerikler, kişisel amatör video klipler, film ve TV programları parçaları ve müzik videoları yer almaktadır.

Kullanıcıların YouTube’ye ekledikleri video klipler günlük yaklaşık olarak 65.000 adede ulaşmakta ve her gün yaklaşık 100 milyon civarında video klip izlenmesi gerçekleşmektedir. Kullanım koşulları dışında olan video klipler için kullanıcı bildirimleri aracılığıyla YouTube yetkilileri tarafından gerekli incelemeler yapılarak silinmesi gerçekleşmektedir.

YouTube’ye üye olan kullanıcıların izledikleri video klipleri değerlendirerek not vermesi ve aynı zamanda izlenen video klipler hakkında yorum yazabilme imkânları bulunmaktadır. YouTube sitesinin kullanım şartlarına göre kullanıcılar telif hakkı izni alınmış olan videoları yükleyebilmektedir. Şiddet, pornografi, reklam, tehdit ve suç sayılan içeriklerin YouTube üzerinde yüklenmesine izin verilmemektedir. Telif hakkına sahip olan şirketler eklenmiş videoları sildirme hakkına sahiptir. Bu hak ise müzik ve film videolarında sık sık uygulamaya geçmektedir.

YouTube Ne İşe Yarar?

YouTube Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? 2Oldukça geniş bir yelpazede video klibin yer aldığı site üzerinde kolaylıkla video izlemesi yapılabilmektedir. Videolara HTML 5 özelliğinin eklenmesiyle Flash Player’a gerek duymadan video izlemesi gerçekleştirilmektedir. Bu özellik yalnızca IE9, Chrome, Firefox 4+ ve Opera güncel sürümlerinde bulunmaktadır.

YouTube’de üyelerin kanallarını daha uygun bir hale getirebilmelerine imkân veren kanal türleri yer almaktadır. Bunlar;

  • YouTuber: Standart YouTube hesabı
  • Director: Deneyimli film yapımcıları için tasarlanmıştır. Video boyutu bakımından avantaj bulunmaktadır.
  • Musician: Müzik eserleri bulunan kullanıcılar içindir.
  • Comedian: Mizahi video yapımcısı kullanıcılar içindir.
  • Guru: İlgi alanına bağlı olarak video yapan kullanıcılar içindir.
  • Reporter: Bu kanal ise uygunsuz videoları rapor eden kullanıcılar içindir.

Kaynak: http://bilgihanem.com/youtube-nedir-nasil-kullanilir/