Yüksek Tansiyon Belirtileri

Yüksek Tansiyon Belirtileri
Yüksek tansiyon günümüzde birçok kişinin baş etmesi gereken, önlem alınmazsa ciddi sorunlar doğuran bir problemdir. Özellikle kan basıncının yükselmesi olarak görülebilen tansiyon, çoğunlukla ilk başlarda pek bir belirti göstermez. Donuk bir baş ağrısı, boyun zonklaması, göğüs ağrısı, kulak çınlaması, hafif baş dönmesi, ara ara burun kanaması ise sonradan görülebilecek tansiyon belirtileri arasındadır. Belirtileri zayıf olan bu problem için mutlaka düzenli olarak tansiyonun ölçülmesi gerekir. Ancak o zaman tansiyonun ne durumda olduğu anlaşılabilir. Tansiyon probleminin erken belirlenmesi ve tansiyonu düşürmeye yönelik olarak tedavi sürecinin başlatılması, ilerde oluşabilecek kalp, damar ve böbrek hastalıklarından korunmak için hayati öneme sahiptir.

Yüksek Tansiyon Nedir?

Yüksek tansiyon, kan basıncının artarak damar çeperlerine baskı yapmasıdır. Eğer bu durum uzun süre devam ederse damarlar zarar görür. Elbette bu durumda kalp problemlerini beraberinde getirir.  Bu süreç öyle hemen gerçekleşmez ama fark edilmez ve uzun süre önlem alınmazsa, kalp krizi ve felç riski yüksektir.  Yüksek tansiyon bazı kişilerde herhangi bir diğer nedene bağlı olmadan da ortaya çıkabilir. Buna tıp dilinde primer hipertansiyon adı verilir. Ayrıca, böbrek sorunları, adrenal bezlerde oluşan tümörler, damar bozuklukları, doğum kontrol hapları gibi çeşitli ilaçların kullanımı nedeniyle görülebilen yüksek tansiyona da ikincil hipertansiyon denilir.

Yüksek-Tansiyon-Belirtileri1

Sonuç olarak bir kişinin hipertansiyon hastası olması için değerlerinin sürekli yüksek oluyor olması gerekir. Tansiyonu ara ara yükselen ve inen biri için tansyion hastası denilmez.

Tansiyon Neden Yükselir?

Tansiyonun yükselmesi birçok faktöre bağlıdır. Özellikle yaşın ilerliyor olması ve damar çeperlerinin zayıflaması birçok sorunu beraberinde getirir.  Erkeklerde orta yaşlardan itibaren yüksek tansiyon oluşması oldukça sık görülen bir durumdur. Kadınlarda ise daha çok menopoz döneminden sonra ortaya çıkar.

Tansiyon ayrıca genetiktir. Nesiller arasında geçiş gösterir.

Aşırı kilolu olan insanların diğerlerine göre tansiyon hastası olma olasılığı daha yüksektir. Çünkü kişi kilo aldıkça dokuların ve organların oksijen ihtiyacı ve buna bağlı olarak oksijeni taşıyan kan miktarı artar. Vücuttaki kan miktarı arttığında damarlardaki basınç ve hipertansiyon riski de doğal olarak yükselir.

Uzmanların bol bol spor yapın uyarısı boşuna değildir. Fiziksel olarak aktif olmayan insanların yüksek tansiyonu olması daha olasıdır. Çünkü kalp hızları daha yüksek olacaktır. Kapl hızı yükseldikçe damara yapılan basıç, dolayısıyla tansiyon da artar. Üstelik hareket etmemek ile kilo arasında büyük bir bağ vardır.

Sigara içmek, zaten tütün yapısı gereği tansiyonunuzu geçici olarak yükseltmektedir. Ancak uzun süreli tütün kullanımı, tütünde bulunan bazı kimyasalların damarları daraltmasından dolayı tansiyonun yükselmesine neden olur.

Yüksek tansiyona ne iyi gelir yazımızdan iyi gelen şeyleri öğrenebilirsiniz.Ayrıca fazla Tuz ve az potasyum tansiyonu yükselten önemli unsurdur.

Tansiyon Değerleri

Tansiyon ölçülebilir bir değerdir. Milimetreye yapılan civa basıncı olan mm/hg cinsinden ölçülür. Normal kabul edilen değerlerin altında ya da üstünde oluşuna göre de yüksek ya da düşük olarak adlandırılır.

Sağlık bir kişinin normal tansiyon değerleri 120 / 80 şeklindedir ve halk arasında genelde 12 / 8 olarak adlandırılır. Tansiyon yüksekliği ise büyük olanın yani 120 değerin 140 ve üzerine çıkması, küçük olanın yani 8 olanın da 9 ve üzeri olması durumudur. Değerleri sürekli bu civarlarda olan kişi yüksek ihtimalle tansiyon hastasıdır ve mutlaka tansiyon ilaçları kullanması gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yuksek-tansiyon-belirtileri/