Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon, atardamarda kan basıncının yükselmesi olarak bilinir ve hipertansiyon olarak da adlandırılır. Bu basınç artışına bağlı olarak kalp, kanın damarlarda dolaşmasını sağlayabilmek adına daha fazla çalışmak zorunda kalır. Kan basıncı sistolik ve diyastolik olarak iki ölçüm içerir.

Bunlar kalp kasının kasılması ve gevşemesidir. Kalp kası kasıldığında sistol yani büyük tansiyon, gevşediğinde ise diyastol yani küçük tansiyon ortaya çıkar. Yüksek tansiyon, kan basıncı değerlerinin 140/90 ve üzerinde olması durumudur. Yüksek tansiyon nedir sorusuna verilebilecek en net yanıt budur.

Hipertansiyon, birincil yani sürekli hipertansiyon yahut ikincil hipertansiyon olarak kategorilendirilebilir. Yüksek tansiyon vakalarının çok büyük bir oranı birincil hipertansiyon olarak sınıflandırılır; bu da şu demektir: altta yatan herhangi bir sebep olmaksızın kan basıncının yüksek olması.

İkincil hipertansiyon vakalarında ise kalp, hormonal sistem, atardamarlar ve kalp etkilenir.

Yüksek tansiyon problemi olan bir hastanın kalp yetmezliği, kalp krizi (miyokard enfarktüsü), atardamar anevrizması, kronik böbrek rahatsızlığı gibi ciddi hastalıklara açık olduğu ve bu problemlerle yüz yüze gelme riskinin yüksek olduğu söylenebilir.

Hastada arteriyel kan basıncının birazcık artması bile yaşam kalitesi ve yaşam süresini olumsuz yönde etkileyecektir.

Yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ve doğru beslenme disiplini ile tansiyon değerleri dengeye oturtulabilir. Ama bu her zaman yeterli gelmeyebilir. Böyle kişilerde ek olarak ilaç tedavisi de gerekir. Yüksek tansiyonun en büyük tehditlerinden birisi beyin kanamasıdır.

Yüksek Tansiyon

Yüksek Tansiyon Nedenleri

Kanın damarlarda deveran etmesi gerekli olan kan basıncının normalden fazla olması olarak da adlandırabileceğimiz yüksek tansiyonun ülkemizde her 3 kişiden birinde görülmesi, Türkiye’nin tansiyon haritasının durumunu gözler önüne serer. Tedavi edilmez ve kontrol altında tutulmazsa kalp büyümesi, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, damarlarda daralma ve büzüşme, körlük, beyin kanaması ve felç gibi ciddi ve ölümcül problemlere sebebiyet verebilir.

Yüksek Tansiyon Nedenleri

Yüksek tansiyon sebepleri arasında fazla tuz tüketimi, kafa içi basıncın normalden yüksek olması, böbrek hastalıkları, aort damarının kalpten çıktığı bölgenin dar olması,  Cushing ve Crohn hastalıkları, böbreküstü bezlerinde tümör varlığı, böbrek damarlarında daralma, akut ya da kronik böbrek hastalıkları, polikistik böbrek hastalıkları, tiroid bezi hastalıkları sayılabilir.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Kan basıncı arttığında ne yapmak gerekir, yüksek tansiyonu ne düşürür bir göz atalım.

Mineral, vitamin ve lif açısından oldukça zengin olan meyveler, yüksek tansiyonu dengelemeye de yardımcıdır. Özellikle potasyum açısından zengin olan muz, çilek, şeftali, mango, kavun, turunçgiller ve ananas gibi meyveler yüksek tansiyona iyi gelen meyvelerdir.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? 1

Sebzelerde bulunan lif, magnezyum ve mineraller sağlık açısından son derece önemlidir. Koyu yeşil yapraklı bitkiler ve çiğ olarak tüketilebilen bitkiler yüksek tansiyona iyi gelir. Yüksek tansiyon problemi olan kişilerin patates, domates, brokoli, kabak, ıspanak, roka, tere gibi sebzeleri düzenli olarak tüketmeleri iyi olacaktır.

 • Kırmızı et, sakatat, yumurta ve tereyağı gibi gıdaların tüketimi an aza indirgenmelidir.
 • Kereviz ve sarımsak tüketimi fazlalaştırılmalıdır.
 • Badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişlerin hemen her gün tüketilmesi yüksek tansiyona iyi gelir.
 • Sigara, alkol, kafein alımından uzak durulmalı, sigara dumanının olduğu yerlerde bile bulunmamalıdır.
 • Düzenli günlük egzersiz kan basıncına da son derece iyi gelir.
 • Yürüyüş, özellikle hafif yüksek tansiyon hastalarına son derece iyi gelmektedir.
 • Lif içeren tahıllar da kan basıncını düşürür. Beyaz un, rafine şeker yerine bol kepekli ekmekle ve esmer şekerler tercih edilmelidir.
 • Haftada 1 kez yenecek 1 kase dolusu yabanmersini de yüksek tansiyona karşı oldukça etkili olacaktır.
 • Magnezyumu ve potasyumu bol olan patates fırında pişirilerek tüketildiğinde hem yağsız olacak hem de etkili içeriklerinden dolayı yüksek tansiyona iyi gelecektir.
 • 1 bardak dolusu pancar suyu da içildikten yaklaşık 1 saat sonra tansiyonu düşürür.
 • Süt tüketiminin de yüksek tansiyona iyi geldiği bilinmektedir.

Yüksek tansiyon nasıl düşürülür sorusuna doğal çözümler içeren yanıtla bu şekilde verilebilir.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Yüksek Tansiyon Tedavisi

Yüksek tansiyon eğer sık sık sorun olmaya ve kişiyi rahatsız etmeye başladıysa mutlaka hekime danışmak ve onun uygun göreceği tedaviyi sürdürmek gerekecektir. En önemli tedavi şekli damarların büzüşmesini sağlayan ilaçlarla yapılandır. Yüksek tansiyon ilaçları ile tansiyonu normal seviyeye çekmek mümkün olmaktadır.

Yüksek tansiyon eğer vücutta fazla sodyum birikimi ve su tutulması sonucu meydana geliyorsa idrar söktürücü ilaçlarla bu soru giderilebilmektedir.

Tansiyon hangi sebebe bağlı olarak yükselmişse ve tansiyonun çeşidine göre hekim tarafından verilecek ilaçlar kullanılabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yuksek-tansiyon/