Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir

Hipertansiyon da dediğimiz yüksek tansiyon, atardamardaki kan basıncının yükseldiği kronik bir tıbbi durumdur. Bu basınç artışı sonucu, kalp kanın damarlarda dolaşımını sağlamak için normalden fazla çalışmak zorunda kalır.

Belirtilerinden bahsedecek olursak; baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları ve düzensiz kalp atışları diyebiliriz.

Yüksek tansiyon genellikle herhangi bir belirti veya derhal müdahale edilmesi gereken bir sorun yaratmaz fakat nadir de olsa inme inmesi gibi ciddi problemlere yer açabilir bu yüzden düşürülmesi ve düzende tutulması gerekir.

O halde tansiyon yükselmesinin nedenleri, yükselmiş tansiyonun nasıl düşürüleceği, buna neyin iyi geleceği hakkında konuşabiliriz.

Tansiyon Nasıl Düşürülür

Yüksek-Tansiyona-Ne-İyi-Gelir1

Yüksek tansiyonun nasıl düşürülür sorusuna gelirsek;

 • Özellikle meyveler, lif, mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin. Özellikle kavun, çilek, ananas, muz, mango, şeftali ve turunçgiller yüksek tansiyon sorununu gidermek için ilk sıralarda yer alıyor.
 • Meyve demişken sebzelerden de bahsetmezsek olmaz. Sebzelerin içinde bulunan lif, magnezyum ve diğer pek çok mineraller sağlık açısından önemli olduğu gibi yüksek tansiyonu önlemek konusunda da yardımcıdır. Yüksek tansiyona en iyi gelen bitkiler koyu yeşil yapraklı olanları ve çiğ olarak tüketilenleridir. Örnek verecek olursak; patates, brokoli, kabak, ıspanak…
 • Kalp ve damar sağlığını tehdit eden yüksek tansiyon riskine karşı doktorlar süt içilmesini öneriyor.
 • Dengeli ve doğru besin alımı, nefes egzersizleri, yoga, meditasyon, bitkisel ilaçların alınması faydalı olacaktır.
 • Özellikle ceviz, fındık, badem gibi yemişlerin her gün belli miktarda tüketilmesi de yüksek tansiyonu dengeleyebiliyor.
 • Peki, neler yenilmemeli. Et, tuz, yumurta ve yağ tüketimini azaltmakta fayda var. Bunun yanında aşırı kafein alımı ve sigaradan uzak durmanız gerekiyor. Hatta tütün dumanından bile…

  Tansiyon nasıl düşer tabii sadece beslenmeyle olmuyor. Bunun yanında düzenli olarak günlük egzersiz de yapmak gerekiyor. Yürüyüş için en uygun egzersiz diyebiliriz.

  Tahılların içerisinde bol bol bulunan lif, kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Beyaz un ve beyaz şeker gibi ürünler yerine esmer olanları tercih etmekte fayda var.

  Bunun yanında haftada bir kase yabanmersini, yüksek tansiyona iyi geliyor. Potasyum ve magnezyum açısından zengin olan patates de özellikle fırında pişirildiğinde oldukça etkili oluyor. Ayrıca bir bardak pancar suyu içildikten yalnızca birkaç saat sonra tansiyonu düşürür.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yuksek-tansiyona-ne-iyi-gelir/