Yüksek Tansiyonu Ne Düşürür?

Yüksek tansiyonu ne düşürür, kan basıncının belirli sebeplere bağlı olarak yükselmesi hem yaşam kalitesini düşürür, hem de ciddi sağlık problemlerini tetikler. Normal bir kan basıncı değeri büyük 13-14, küçük 9-8 olmalıdır. Unun üzerinde kalan değerler yüksek, altında kalan değerler ise düşük tansiyon olarak kabul edilir. 14/9’un üzerinde seyreden tansiyon değerleri yüksek tansiyon ya da diğer adıyla hipertansiyondur.

Tansiyon yüksekliği genetik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, fazla kilo, şeker hastalığı, beslenme hataları, hareketsiz bir yaşam ve stres gibi faktörlere bağlı olarak da gelişebilmektedir.

Tansiyon yüksekliği boyun damarlarında kireçlenmeye, beyinde bulunan kılcal damarların çatlamasına ve beyin kanamasına bile sebebiyet verebilmektedir.

Yüksek Tansiyonu Düşürmek İçin 5 Doğal Yöntem

Hangi sebepten kaynaklanırsa kaynaklansın yüksek tansiyonu düşürmek gerekir. Peki tansiyon yüksekliğine ne iyi gelir, en basit ve kolay yöntemler nelerdir?

Hekimlerin de söylediği gibi yüksek tansiyon ciddi bir sağlık problemidir ve tansiyon problemi olan kişilerin kırmızı et, hayvani gıda ve hayvansal yağlardan uzak, daha çok beyaz et, taze sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme tarzını benimsemeleri doğru olacaktır.

Bunun haricinde günlük tuz tüketiminin azaltılması gerekir. Öyle ki günde alınacak tuz miktarı 1 çay kaşığının onda birini aşmayacak düzeyde olmalıdır.

Midede herhangi bir problem yoksa sarımsak tüketimi arttırılmalı; limon, zeytin yaprağı, alıç çayı gibi tansiyonu düşüren bitkiler ve yiyecekler günlük tüketime eklenmelidir. Tansiyonu ne düşürür bitkisel çözümler nelerdir sorusunun yanıtı da faydalı olabilir.

Yüksek Tansiyonu Düşürmek İçin 5 Doğal Yöntem

 • Sabahları aç karna yenecek 4-5 adet ceviz içi tansiyonu düşürücü etki yapar.
 • Her gün yenecek birkaç diş sarımsak yüksek tansiyonu düşürmede son derece hızlı bir etki sağlar.
 • 1 bardak kaynar suya 3-4 gram ardıç tohumu ekleyip 10 dakika demleyerek içebilirsiniz. Günde 2-3 bardak içmek fayda sağlar.
 • Alıç meyvesi de tansiyonu dengeleyen, kalbi koruyan, güçlendiren bir meyvedir. Günde 2-3 bardak balla tatlandırılmış alıç çayı içerek tansiyon doğal yollarla dengelenebilir

Tansiyon yüksekliğine ne iyi gelir sorusuna bir cevap da portakaldır. Haftanın belli bir gününü seçerek bu günde sadece portakal yiyebilirsiniz. Portakaldaki potasyum kan basıncını düşürür ve tansiyonda düşüş sağlar.

 • Biberiye çayı içerek de tansiyonu aşağı çekebilirsiniz.
 • Yemeklerden evvel 1 avuç dolusu taze çilek yemek yüksek tansiyonu düşürür.
 • 1 çay kaşığı ince kıyılmış ökse otunu 1 bardak soğuk suda 8-10 saat kadar bekletmek ve herhangi bir tatlandırıcı kullanmadan aç karna tüketmek de etkili bir yöntemdir.
 • 1 bardak kaynar suyun içine 4-5 gram kimyon ekleyip 10 dakika demlenmesini bekleyin ve günde 2-3 bardak için.
 • Yarım kilogram suyun içine 3 adet soğanı incecik doğrayın ve 1 gece boyunca bekleterek süzün. He gün yemeklerden yarım saat evvel 1 fincan içebilirsiniz.

Yüksek Tansiyonu Düşürmek İçin 5 Doğal Yöntem 1

Yüksek tansiyonu düşürmek için 5 doğal yöntem sayın derseniz işte size o 5 yöntem:

 • Sarımsak yiyin; çünkü damarları genişletir
 • Bitter çikolata yiyin; çünkü kalp sağlığına müthiş faydaları olan flavonoid içeriyor
 • Yulaf ezmesi yiyin; çünkü kötü kolesterol seviyesini düşüren lifler içeriyor.
 • Lavanta, mercanköşk ve jojoba yağını karıştırarak göğsünüze masajla yeridir; çünkü kan dolaşımına iyi geliyor ve vücut ritmini ayarlıyor.
 • Bunların haricinde magnezyum, kalsiyum ve bilhassa potasyum açısından zengin doğal gıdalarla beslenin; stresten uzak durun, sigara ve alkole yüz vermeyin, çok fazla kırmızı et ve yağlı süt ürünleri tüketmeyin, tuz tüketiminizi olabildiğince azaltın, tansiyonunuzu sık aralıklarla ölçün ve mutlaka hekim gözetiminde ilaç kullanın.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yuksek-tansiyonu-ne-dusurur/