Yulaf Diyeti

Yulaf diyeti fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin gözde diyet türlerinden biridir. Yulaf diyeti ile hem fazla kilolardan kurtulurken hem de yulafın vücuda olan bir çok faydasından yararlanmış olursunuz. Yulaf, buğdaygiller ailesinden olan ve nişasta açısından zengin bir bitkidir.

İçerisinde ayrıca B vitamini başta olmak üzere, magnezyum, potasyum, fosfor, kalsiyum ve demir bulunduran yulaf ülkemizde Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde de yetişmektedir. Yulaf ezmesi diyeti ile zayıflayanlar nasıl zayıfladı anlatmadan önce yulafın vücuda olan diğer faydalarından bahsedelim.

Yulaf, içerisindeki vitamin ve mineraller ile birlikte, stres ve uykusuzluğa iyi gelmektedir. Ayrıca bedensel ve zihinsel yorgunluğun giderilmesine faydalıdır. Kas ve kemiklerin güçlenmesini de sağlayan yulaf guatrı önlemeye, saçları güçlendirmeye ve parlatmaya, dişleri korumaya, kandaki şeker miktarını düşürmeye, adet dönemindeki sancıları azaltmaya, sağlıklı bir cilt, kemik ve tırnak sahibi olmaya, kan basıncı düzensizliklerinin tedavisinde, kalp rahatsızlıklarının tedavisinde etkilidir.

İyi bir idrar sökücü olan yulaf aynı zamanda mide ve bağırsak bozukluklarını giderici özelliği vardır. İktidarsızlık, sinir zayıflığı, isteksizlik, iştahsızlık, uykusuzluk gibi sorunların giderilmesine de yardımcı olabilen yulaf son zamanlarda en çok da zayıflamak için kullanılmaktadır. Peki yulaf kepeği diyeti nasıl yapılır?

Yulaf Diyeti

Yulaf diyetini  anlatmadan önce belirtmek gerekir ki,  en zorundan en basitine hangi diyete başlarsanız başlayın mutlaka uzman bir diyetisyenle görüştükten sonra başlamalısınız. Her diyet her kişiye uygun olmayabilir. Kişilerde tüketilecek gıdalara karşı alerjik sonuçlar görülebilir. Bu nedenle öncelikle doktor veya uzman bir diyetisyen ile görüşmenizde fayda olacaktır.

Yulaf kepeği diyeti için bir hafta süresince:

Kahvaltıda : Yarım su bardağı kadar yulaf kepeği yenir. Yulaf kepeğinin içerisine yağsız süt veya su ilave edebilirsiniz.

Öğle Yemeği : Yarım su bardağı yulaf kepeği tüketilir. Yine yulafın içerisine dilerseniz yağsız süt ve su ekleyebilirsiniz. Yanında ise 2 haşlanmış yumurta ve 1 elma tüketebilirsiniz.

Akşam Yemeği: : Yarım su bardağı yulaf kepeği tüketilir. Yine yulafın içerisine dilerseniz yağsız süt ve su ekleyebilirsiniz.

Yulaf Diyeti 1

Bir hafta süresince uygulanacak bu diyette gün içerisinde hayatımızın sağlık sigortası olan suyu 2 – 2,5 litre kadar tüketmelisiniz. Ayrıca yemeklerden önce içilecek 1 bardak su fazla yemek yemenizi de engelleyecektir.

Dukan diyeti yulaf kepeği kullanımı ise atak evresinde günde 1,5 çorba kaşığı, seyir devresinde günde 2 çorba kaşığı, güçlendirme evresinde günde 2,5 çorba kaşığı ve koruma evresinde günde 3 çorba kaşığı olarak kullanılmaktadır.

Yulaf ezmesi diyeti farklı şekillerde yapılabilmektedir. Bir çok alternatifi bulunan bu diyetlerden biride yoğurt ve yulaf ezmesi ile yapılandır. Yoğurt ve yulaf ezmesi ile yapılan diyette yağsız yoğurt tercih edilmektedir.

Yulaf ezmesi ve yoğurt diyetinde her öğüne yulaf ezmesi dahil edilerek vücudun ihtiyacı olan proteinin yulaf ezmesinden elde edilmesi sağlanır. Yulaf ezmesini tüketmek için yulafa bir miktar su veya yağsız süt ilave edebilirsiniz.

Tercihen sabah ve öğlen olmak üzere en az iki öğünde sadece yulaf ezmesi ve yoğurt tüketilir. Yoğurda bal veya tarçın, yulaf ezmesine de taze meyve veya yulaf kepeği ilave edebilirsiniz. Akşam yemeğinde ise kalorisi düşük gıdalar tüketilmelidir.

Yulaf Diyeti 2

Zayıflamak ve fazla kilolardan kurtulmak için belli bir program dahilinde bütün faktörleri bir arada tutmanız gerekmektedir. Günlük alınan kaloriden fazlasını yakarak zayıflamayı sağlayabilirsiniz. Bunun için de sadece az yemekle değil, egzersiz, spor ve hareketli yaşam gibi kalori yakıcı faaliyetlerinde programınızın içerisinde olması gerekmektedir.

Her hangi bir diyet programına başlamadan mutlaka uzman bir diyetisyenle görüşmeniz ve size özel program hazırlanmasını sağlamanız faydalı olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yulaf-diyeti/