Yulaf Ezmesi Diyeti

Yulaf Ezmesi Zayıflatır Mı?
Yulafın kilo kontrolü sağlamadaki rolü hemen herkesçe bilinir. Yulafın yoğun lifli yapısı, tüketildiğinde, su ile birleşerek jel kıvamı alır ve midede daha uzun süre kalarak tokluk hissi sağlar. Kan şekerini de dengelediği için vücudun şeker ihtiyacını denetler. Tüm bu adımlar bir araya geldiğinde kilo kontrolü için en önemli kriterler sağlanmış olur.

Yulaf-Ezmesi-Diyeti3

Çözünebilen lifler sindirim organları olan mide ve bağırsakların düzenli ve iyi çalışmasında büyük rol oynarlar. Düzenli olarak yulaf tüketildiğinde kabızlık, karın şişkinliği, sindirim ve hazım problemleri ve hatta ishal şikayetleri bile giderilmiş olur. Düzgün çalışan sindirim sistemi, kilo kontrolünde artılar sağlar.

Yulaf Ezmesi Diyeti

İçeriğinde bol miktarda lif, bitkisel protein, lipid, tuz ve vitamin bulunan yulaf ezmesi, kan şekeri problemi ve kolesterol sorunu yaşayanlar için de ideal bir besin. Yüksek oranda lif içermesi ve özellikle beta glukan olarak bilinen çözünebilir lif ihtiva etmesi, yulaf ezmesini besin değeri anlamında önemli kılar. Antik Romalılar, Çinliler, Vikingler’in, fiziksel güç ve dayanıklıklarını yulaf ezmeli öğünlere borçlu oldukları tarihsel kaynaklardan bilinir.

Öznesinde yulaf ezmesi bulunan diyetlerde, belirli bir reçete yoktur. Günlük beslenmenize belirli oranlarda serpiştireceğiniz yulaf ezmesi, hem sağlıklı kilo kaybı sağlayacak, hem de kötü kolesterolün düşürülmesi ve kansere karşı koruma sağlaması açısından avantaj oluşturacaktır.

Her ne kadar sağlıklı olmadığı defalarca söylense de, eğer hızlı kilo vermek durumundaysanız, ilk hafta her öğün diyet süt ve yulaf ezmesi tavsiye ediliyor.Yulaf-Ezmesi-Diyeti1

Bunu izleyen diğer haftalarda, normal diyet reçetesine 1-2 kase yulaf ezmesi eklenebilir.

Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir

 • Yulaf ezmesini balla karıştırarak yiyebilirsiniz.
 • Yoğurtla karıştırılan yulaf ezmesi de iyi bir seçenektir. Eğer yulafın tadından hoşlanmıyorsanız, yemeklerin içine serpiştirerek yiyebilirsiniz.
 • Ya da farklı bir seçenek olarak, yulafı suda pişirip, üzerine muz, çilek, kivi, şeftali, portakal, yahut istediğiniz herhangi bir meyveyi ekleyerek, kuruyemiş, süt ve tarçın ilavesiyle de zenginleştirip, kalorisi düşük ama lezzetli bir tatlı yapabilirsiniz.
 • Örnek Yulaf Ezmesi Diyet Planı

  Sabah: 4 yemek kaşığı yulaf ezmesiyle 1 bardak sütü karıştırıp tüketin. Bol bol da su için.
  Ara öğün: Bolca salatalık, biber, marul ve yeşillik tüketin.
  Öğle: 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 3 yemek kaşığı sebze yemeği..
  Ara öğün: 4 yemek kaşığı yoğurt.
  Akşam: 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 3 yemek kaşığı sebze yemeği

  Ara öğünlerde ceviz ve ufak bir meyve yemenizde sakınca yoktur.Yulaf-Ezmesi-Diyeti2

  Yulaf Ezmesi Diyeti Avantajları
  Posa açısından oldukça zengin, demir içeren, magnezyum ve selenyum deposu, çinko, E ve B grubu vitaminleri ihtiva eden, beta glukan ile kan şekerini dengeleyen, astım ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu, kansere karşı koruyan, uzun süre tokluk hissi veren, mide ve bağırsakları çalıştıran, bedensel yorgunluğu alan yulaf ezmesi oldukça faydalı ve sağlıklı kilo kaybı sağlayan yapısıyla diyette ve sağlıklı beslenme de oldukça büyük avantajlar sağlar.

  Yulaf Ezmesi Diyetinin Dezavantajları
  Yulaf oldukça sağlıklı bir besin olmasına rağmen, her şeyin fazlası zarardır mantığından yola çıkılarak denilebilir ki, yulaf ezmesinin aşırı tüketimi hazımsızlık, şişkinlik, gaz ve buna benzer sindirim problemleri  yaratabilir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/yulaf-ezmesi-diyeti/